Reklam
Güncel Hayat

Testosteron Hormonu Nasıl Yükseltilir? Testosteronu En Çok Ne Artırır?

Reklam

Testosteron önemli bir erkek cinsiyet hormonudur. Testosteron hormonu, cinsel dürtünüzü düzenlemekten normal bir sperm sayısını, sağlıklı bir kemik gücünü, yağsız vücut kütlesini ve daha fazlasını korumanıza yardımcı olmaya kadar her şeyden sorumludur.

Düşük testosteronun kaygı ve depresyon gibi ruh hali bozukluklarının yanı sıra azalmış bilişsel işlev gibi semptomlarla ilişkili olabileceğini gösteren araştırmalarla, refahınız üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir.

Aşırı yüksek testosteron seviyeleri yan etkilere neden olabilirken, optimal erkek sağlığı ve esenliği için testosteronun önemi çok önemlidir.

İçindekiler

Doğal Yollardan Testosteron Hormonu Nasıl Arttırılır?

Testosteron seviyeleriniz düşükse, testosteronu artırmanın doğal yolları vardır. Aşağıda, testosteronu doğal olarak yükseltmenin yolları bulunmaktadır:

testosteron hormonu
doğal yollarla testosteron nasıl artırılır
  • Sağlıklı bir kiloyu koruyun: Uzmanlara göre, bir kişinin obezitesi varsa, testosteronu doğal olarak artırmanın en iyi yolu sağlıklı kilo vermektir. Aşırı kilolu kişilerde düşük testosteronun genellikle yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve aşırı yağ içeren bir grup durum olan metabolik sendromla ilişkilidir. Kilo vermenin testosteron seviyelerini artırabileceğini açıklıyor.
  • Kalp sağlığına odaklanın: Kalbiniz için iyi olan, testosteron seviyeleri için iyidir. Uzmanlar düzenli egzersiz yapmayı ve meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar, balık, kuruyemiş ve baklagiller gibi kalp sağlığına uygun yiyecekler yemeyi tavsiye ediyor.
  • Ağırlık kaldırma: Ağırlık kaldırma, kas kütlesini artırabilir ve bu da testosteronu artırabilir. Bununla birlikte, araştırmalara göre seviyelerin yalnızca birkaç saat yüksek kaldığı belirtilmelidir.
  • Alkol tüketimini en aza indirin: Çalışmalar, aşırı alkol tüketimi ile düşük testosteron seviyeleri arasında bir bağlantı bulmuştur. Bunun nedeni, alkolün beyinde testosteron üretimini etkileyen lüteinize edici hormon üretimini azaltmasıdır. Aşırı alkol de sperm üretimini etkileyebilir.
  • Stresi yönetmek için elinizden geleni yapın: Uzun süre stresli olmak vücudun “stres hormonu” olarak da bilinen kortizol seviyelerini yükseltebilir. Kortizol seviyeleri yükseldikçe, testosteron seviyeleri düşebilir. Bu bağlantı nedeniyle, dikkatli meditasyon, derin nefes alma, egzersiz, sağlıklı beslenme ve terapi gibi stresi yönetmek için elinizden geleni yapmanız önemlidir

Testosteron Hormonu Yükselten Yiyecekler

Düşük testosteron seviyeniz varsa, bu testosteronu artıran yiyecekleri diyetinize eklemek, ihtiyacınız olan desteği vermenize yardımcı olabilir!

testosteron hormonu
testosteron arttıran gıdalar

Bal

Bal, hem besinlerde hem de çevrede bulunan doğal bir mineral olan bor içerir. Testosteron seviyelerini artırmaya yardımcı olmakla ilişkilidir ve ayrıca güçlü kemikler oluşturmak ve kaslar oluşturmak, ayrıca düşünme becerilerini ve kas koordinasyonunu geliştirmek için yararlıdır.

Sarımsak

Sarımsak, kortizol seviyenizi düşürmek için yararlı olabilecek allisin adı verilen bir bileşik içerir. Kortizol, testosteronun üretildiği adrenal bezde üretilir. Vücudunuz stres altındayken kortizol üretir ve bunun testosteron üretimi de dahil olmak üzere diğer vücut işlevleri üzerinde etkisi vardır. Bu nedenle, sisteminizdeki kortizol miktarını azaltarak adrenal bez tarafından testosteronun daha etkili bir şekilde üretilmesini sağlarsınız. Sarımsağın kendisi testosteron arttırıcı bir gıda olarak hareket etmese de, bir kortizol düşürücüdür ve ilişki yoluyla testosteron seviyelerini yükseltir.

Yumurta

Yumurta, tümü testosteron üretimine yardımcı olan harika bir protein, kolesterol, D vitamini ve omega-3 kaynağıdır. Yumurta çok yönlü bir bileşendir ve sadece testosteron seviyelerini artırmaya yardımcı olmakla kalmaz, içindeki protein de kas gelişimine yardımcı olur!

Badem

Badem, çinko eksikliği olan kişilerde testosteron düzeylerini yükselttiği bilinen çinko mineralini yüksek düzeyde içerir. Çinko seviyeniz düşükse, bu, hipofiz bezinin testosteron üretimini uyarmak için bazı önemli hormonları salmasını engelleyebilir. Çinko açısından zengin yiyecekler yiyerek, bunun olmamasını sağlayabilir ve testosteron seviyelerinizin düşmesini önleyebilirsiniz.

İstiridye

İstiridye genellikle afrodizyak olarak bilinir ve bunun arkasında aslında bilim vardır! Testosteron libidonuzu artırır ve istiridye doğal olarak çinko bakımından yüksektir!

Ispanak

Ispanak uzun zamandır etraftaki en iyi testosteron artırıcı gıdalardan biri olarak kabul edilmiştir! En popüler süper yiyeceklerden biri, Temel Reis’in bir nedenden dolayı tercih ettiği yiyecekti! Ispanak, testosteron seviyeleri ile pozitif korelasyon gösterdiği gösterilen doğal bir magnezyum kaynağıdır. Ispanak ayrıca her ikisi de mükemmel testosteron güçlendiriciler olan B6 vitamini ve Demir içerir!

Yulaf

Yulaf lapası, iyi testosteron üretimi için anahtar olan mükemmel bir B Vitamini kaynağıdır. Birçoğu testosteronu artıran gıdalarda bulunan bir dizi farklı B Vitamini vardır. Testosteron üretiminde çok doğrudan rol oynayan bir B Vitamini, östrojen üretimini baskılayan ve böylece testosteron seviyelerinin yükselmesine yardımcı olan B6 Vitaminidir! Yulaf, çeşitli B vitaminleri için mükemmel bir kaynaktır ve bu nedenle mükemmel testosteron artırıcı gıdalardan biridir!

Limon

Limon, diğer narenciye meyveleri ile birlikte, harika testosteron arttırıcı besinlerdir! Sarımsak gibi, kortizol seviyenizi düşürmeye yardımcı olurlar, bu da testosteronun daha kolay üretilebileceği anlamına gelir. Sadece bu da değil, testosteron üretimi için gerekli olan ve östrojen seviyesinin düşürülmesine yardımcı olabilecek A vitamini içerir, bu da testosteronun daha etkili olabileceği anlamına gelir.

Somon

Somon, testosteronu artıran gıdalar listesine mükemmel bir ektir, çünkü zaten testosteron seviyelerini yükseltmek için çalıştığını tespit ettiğimiz magnezyum, B vitamini ve omega-3’leri içerir.

Muz

Muz, testosteron seviyelerini artırmaya yardımcı olduğu bilinen bromelain adı verilen bir enzim içerir. Muz ayrıca enerji seviyelerini korumak ve antioksidanları azaltmak için mükemmeldir.

Oksitosin Hormonu Nasıl Artırılır?

Kadınlarda Östrojen Hormonu Fazlalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu