Reklam
Güncel Hayat

Ayakta Yemek Yemek Sağlıklı Mı? Ayakta Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?

Reklam

Bu günlerde açık büfe sistemi ayakta yemek yemeyi alışkanlık haline getirdi. Oturacak bir yer bulmaya ve sonra sakince yemek yemeye gelince tembelleşiriz. Ancak bu, değiştirilmesi gereken çok kötü bir alışkanlıktır. Ayakta su içmek nasıl sindirim sağlığı için kötüyse, ayakta yemek yemek de mide ile ilgili çeşitli sorunlara neden olur.

Ayakta Yemek Yemek Zararlı Mı?

Ayaklarınızın üzerindeyken yemeğinizi yerken, sindirimde ve diğer yeme kalıplarında nispeten küçük değişiklikler meydana gelebilir. Fizyolojik açıdan, yemek yerken ayakta durmak yerçekimi nedeniyle kanın bacaklarınızda ‘birikmesine’ neden olur ve bu da sindirim için gerekli olan bağırsaklarınıza giden kan akışının azalmasına neden olur. Ayakta yemek yemek, daha fazla çiğnemeyi de içerebilir, bu da hazımsızlığı ve gazı daha da artırır.

Ne kadar hızlı yerseniz, havayı yutma olasılığınız o kadar artar; bu, yalnızca midenizde fazladan gaz oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda midenizin büyük yiyecek parçalarını parçalaması ve sindirmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyduğundan karın kramplarına veya rahatsızlığına neden olabilir.

ayakta yemek yemek
ayakta yemek yemenin zararları

Ayrıca vücut pozisyonunuz ne kadar dik olursa sindiriminiz de o kadar hızlı olur. Daha hızlı sindirim sorunlu olabilir çünkü besinlerin bağırsak duvarı ile temas etmesi için daha az zaman sağlar ve vücudunuzun onları emmesini zorlaştırır. Ve örneğin, karbonhidratlar zayıf bir şekilde sindirildiğinde, bağırsakta fermente olma eğilimi göstererek şişkinliğe neden olurlar.

Yemeklerini yutan veya yemek yerken veya hemen sonrasında ortalıkta dolaşan kişiler, yemeklerini %30’a kadar daha hızlı sindirebilir ve bu da zayıf sindirim olasılığını artırır.

Ayakta Yemek Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bir partiye gittiniz ve tam bir yemek yediniz. Eve döndükten sonra tekrar acıkmaya başladınız. Bu sizin de başınıza geldi mi? Ayakta yemek yemiş olmalısınız, bu yüzden bu sorun meydana geldi. Ayakta yemek yendiğinde sindirim hızı %30’a yakın artar. Bu, yemeği yedikten sadece birkaç saat sonra canınızın yemek istemesine neden olur. Sonunda, yersiniz ya da fazla yersiniz ve şişersiniz.

Eskiden insanlar oturup yemeklerini yerlerdi. Kutlamalarda misafirlere önce oturtulur, ardından yemek ikramı yapılırdı. Evrimle birlikte sadece yemek seçimlerimiz değil yeme alışkanlıklarımız da değişti. Büfe sistemi, ayakta yemek yememizi ve arkadaşlarla sohbet etmemizi sağladı, bu kulağa hoş geliyor ama aslında sağlığınız, özellikle mideniz için zararlı.

Atalarımız yerde oturarak yemek yedikleri için bu ayakta durup yeme sistemini batı ülkelerinden benimsediğimiz aşikar. Bunu ileriye götürmek ve elimizden geldiğince ayakta yemek yemekten kaçınmak daha iyidir.

Oturarak yemek yerken, yemeğin tadını çıkarırsınız ve besinler uygun şekilde emilerek uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

Ayakta Yemek Yemenin Faydaları

Ayakta durmak aşırı yemenize veya yemeğinizi daha az keyifli hale getirmenize neden olsa da, bunun sizin için doğası gereği kötü olduğuna dair bir kanıt yoktur. Aslında yemek yerken ayakta durmanın da iyi tarafları var. Örneğin, yemek yerken ayakta durmak aslında sindirimi artırabilir. Bunun nedeni, duruşunuzun yiyecekleri sindirme yeteneğinizi etkileyebilmesidir. Ayakta dururken, yiyecekler midenizi daha hızlı terk ederek sindirim hızını artırır.

Yemek yerken ayakta durmak da gastrik reflü ve mide ekşimesini azaltabilir. Gastrik reflü, midenizin asidik içeriği özofagusunuza geri döndüğünde oluşur ve bu genellikle mide yanmasına neden olabilir. Bu, dik dururken olduğundan daha fazla kambur dururken meydana gelir.

Yemek yerken ayakta durmanın artıları ve eksileri olabilir, ancak günün sonunda yemek yeme şekliniz kendi kişisel tercihinize bağlıdır. Ne yediğinize ve ne kadar hızlı yediğinize dikkat ettiğiniz sürece endişelenmenize gerek yok.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu