Reklam
Sağlık

Tetik Parmak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Reklam

Tetik parmak hastalığının tıptaki adı Tenosinovit Stenosing’dir. Tetik parmak hastalığı parmakların özellikle baş parmağın bükülmesi sırasında kasılma ve ağrı durumunun oluşmasıdır. Parmakların hareket ettirilmesinin çok zor olduğu bir rahatsızlıktır.

Hastaların baş parmağında meydana gelen kilitlenme durumu sebebiyle bu isimle anılmaktadır.

İçindekiler

Tetik Parmak Egzersizleri

Germe egzersizi: Elinizi masanın üzerine koyun. Sonrasında hareket etmekte zorlanan parmağınızı hafifçe yukarı doğru kaldırın ve 3 saniye tutun. Günde en az 10 defa tekrarlamanız öneriliyor.

Abduksiyon: Elinizi havaya kaldırın, hareket sıkıntısı olan parmağınızı yandaki parmaklardan aç kapa yaparak ayırın. Egzersizi günde 3 defa 5’er tekrarla yapabilirsiniz.

Lastik Germe: Parmaklarınız yukarı bakacak şekilde elinizi kapatın. Tüm parmaklarınızı içine alacak şekilde bir lastik geçirin. Lastik parmaklarınızın etrafını sararken sizde parmaklarınızı aç kapa hareketi yapın. Günde 3 kez 10 tekrar yapılması faydalı olur.

Top sıkma egzersizi: Egzersiz topunu avuç içine koyarak sıkın ve bırak hareketini yapmanız tavsiye ediliyor. Günde 3 kez 10 tekrar yapılması gerekir.

Obje yer değiştirme egzersizi: Bozuk para gibi küçük parçaları masanın bir yerinden başka bir yerine tek tek alıp koymanız ve bu işlemi yaparken hareket etmekte zorlanan parmağınızı kullanmanız önemlidir. Günde 3 kez 5 dakika olacak şekilde yapabilirsiniz.

Havlu Sıkma: Egzersiz topuna sahip değilseniz, evdeki havluyu masanın üzerine koyup elinizle sıkıp bırakarak egzersiz yapabilirsiniz. Günde 3 kez 10 tekrar yapılması gerekir.

O egzersizi: Elinizde problem yaşadığınız parmağınızla o harfini yapmaya çalışmanız ve sonra açma hareketini yapmanızın da faydası olur.

Aç kapat baş parmak say egzersizi: Elinizi açıp kapatma hareketini yapın. Daha sonra, baş parmağınızı bütün parmaklarınıza dokundurarak sayın. Günde 3 kez 10 tekrar yapılması sayesinde tetik parmak sendromunun etkilerinin azaldığını görebilirsiniz.

Tetik Parmak Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Hastanelerin Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerinden tetik parmak tedavisi için randevu alınması gerekir.

Hastalığın teşhis ve tedavisi amacıyla Ortopedi ve El Cerrahisi uzmanı tarafından görülmesi ve muayene edilmesi önemlidir.

Tetik Parmak Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tetik parmak kendiliğinden geçer mi? sorusu oldukça merak konusu. Bu hastalık ender olarak görülse de farklı sebeplerden kaynaklanan durumlar için geçici olabilmektedir.

Tetik parmak
Tetik parmak

Tedavi edilmediğinde ise, el ve ayakların hareket kabiliyetine yarayan tendonların kopmasına sebep olabilir. Bu durum çok ciddi rahatsızlıkların oluşmasına da sebep olacaktır.

Tendon kopması durumunda kişinin hareket kabiliyetini tamamen yitirmesi durumu ortaya çıkar.

Tetik Parmak Nasıl İyileştirilir?

Tetik parmak hastalığı yaşayan hastalar nadirde olsa kendiliğinden düzelmesi mümkün. Genelde ağrı kesici, enjeksiyon ve istirahat ateli kullanılarak tedavi ediliyor.

Tetik parmak rahatsızlığına sahip olan kişilerin ağrıları şiddetli ve rahatsız edici boyutta olabilmektedir. Hastalığın boyutlarına göre doktor kararıyla kesisiz iğne yöntemi veya açık cerrahi müdahalesi ile tedavi yapılması mümkün olmaktadır.

Ameliyatlı ve ameliyatsız olarak yapılan tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Açık cerrahi operasyon sırasında avuç içine kesi atılıyor. Hareketi artırabilecek olan tendon dokusu kesilir. Bu operasyon lokal anestezi ile yapılmaktadır.

Evde tedavi önerileri;

 • 4 hafta ile 6 hafta arasında ellerle yapılacak aktivitelerin ertelenmesi gerekir.
 • Hareket etmemek için atel kullanmak önemlidir.
 • Şişliği rahatlatmak için soğuk veya sıcak kompres yapmak gerekir.
 • Hareket kabiliyetine katkısı olması için parmak germe egzersizlerini yapmanız da fayda sağlamaktadır.
 • Kasları gevşetmek için elinizi günde birkaç defa ılık suda yıkamanız tavsiye ediliyor.

Tetik Parmak Bitkisel Tedavi İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tetik parmak hastalığı için kiraz sapı kürü uygulanmasının faydalı olduğunu belirtmektedir. Siz de bu tedaviyi uygulamak isterseniz;

Malzemeler:

 • 25-30 adet kurutulmuş kiraz sapı
 • 1 bardak kaynar su
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu

Yapılışı:

Kiraz sapını kaynar suda 3 dakika kaynatın. Sonrasında üzerine ısırgan otu ekleyip 4 dakika daha kaynatın. Kahvaltıdan bir saat sonra yarısını ve yarım saat sonra diğer yarısını içmeniz gerekiyor.

Feridun Kunak Tetik Parmak Tedavisi

Dr. Feridun Kunak’ın tetik parmak tedavisi için zencefilli lapa uygulaması vardır. 

Malzemeler:

 • 2 adet zencefil rendesi 1 parmak uzunluğunda 
 • 1 tatlı kaşığı nane yağı
 • 1 tatlı kaşığı ozon yağı

Yapılışı:

Bütün malzemeleri bir tava içinde ısıtın. Ardından, rahatsız olan parmağın üzerine bandaj yapın. Daha sonra, tamamen soğuyuncaya kadar bekletin. Bu uygulamanın tetik parmak sendromu yaşayan hastalarda çok faydalı olduğu bilinmektedir.

Tırnak Batması Nasıl Geçer? | Tırnak Batması Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu