Reklam
Güncel HayatSağlık

Göz Damlası İsimleri Nelerdir?

Reklam

Göz damlası, çeşitli göz rahatsızlıkları veya kuru göz gibi durumları tedavi etmek veya semptomları hafifletmek için kullanılan birçok farklı yoldan biridir. Ancak, tam olarak hangi göz damlasının kullanılması gerektiği, kişinin yaşadığı belirli bir göz sorununa bağlıdır. İlaçlar genellikle bir doktor tarafından reçete edilir. Bazı yaygın göz damlası kategorileri şunlardır:

 1. Kuru Göz İlaçları: Kuru göz sendromu tedavisinde kullanılır.
 2. Alerji Göz Damlaları: Göz alerjilerinin semptomlarını hafifletmek için kullanılır.
 3. Göz Enfeksiyonu İlaçları: Göz enfeksiyonlarını tedavi etmek amacıyla reçete edilir.
 4. Glokom İlaçları: Göz içi basıncını düzenleyerek glokomu kontrol altına almaya yardımcı olabilir.
 5. Kırmızı Göz Damlaları: Gözdeki kızarıklığı azaltmak için kullanılır.
 6. Göz Tansiyonu İlaçları: Göz tansiyonunu düzenlemeye yardımcı olabilir.

İçindekiler

Göz Damlası İsimleri Nelerdir?

 • Tears Natural Göz Damlası: Kuru Göz rahatsızlıkların tedavisinde uygulanmaktadır.
 • Refresh Göz Damlası Ne İşe Yarar?: Gözün ihtiyacı olan nem kapasitesini sağlar ve gözde kayganlaştırıcı bir etki gösterir.
 • Nursol Damla Ne İşe Yarar?: Kaşıntı, Ağrı ve gözde kızarıklık gibi durumlarda Nursol Damla kullanılmaktadır.
 • Dexa Sine Se Göz Damları: Gerçekleştirilen operasyon sonrası gözde iltihaplanmanın yaşanması durumunda kullanılabilmektedir.
 • Fucithalmic Göz Damlası: Antibiyotik içeriği olan antibakteriyel göz damlasıdır.
 • Alomide Göz Damlası: Gözdeki iltihap ve şişliğin azaltılmasında kullanılan etkili göz damlasıdır.

Göz Enfeksiyonu İçin Hangi Damla Kullanılır?

Gözümüzde oluşan bakterilerin sebebiyet verdiği enfeksiyon veya enfeksiyon durumuna yol açan iltihaplanmaların tedavisinde başta LOTEBRA Göz damlası olmak üzere bir çok göz damlası kullanılmaktadır.

Exocin Göz Damlası: Gözde enfeksiyona sebebiyet veren bakterilere karşı etkili bir antibiyotik göz damlasıdır.

Cipro Göz Damlası Ne İçin Kullanılır?: Enfeksiyona sebebiyet verebilecek bakterilerin öldürülmesinde kullanılmaktadır.

Göz damlasından sonra bir süre gözün kapalı kalması ve gözün damlayı hapsetmesi için bir süre beklenilmesi damlanın göze etki etmesi açısından oldukça önemlidir.

Reçetesiz Göz Damlası Var Mı?

Göz damlalarının reçete ile temin edileni olduğu gibi reçetesiz olan göz damlaları da mevcuttur.  Özellikle göz kuruluğu, kuruluğa bağlı göz yanmaları, göz yaşını artırarak nemli yapıyı korumayı hedefleyen suni gözyaşı damlalarını reçetesiz olarak eczanelerden temin edebilirsiniz.

göz damlası ne işe yarar
göz damlası ne işe yarar

Alerji İçin Hangi Göz Damlası Kullanılır?

Alerjik konjonktivit (alerjik gözler) tedavisinde kullanılan göz damlaları genellikle antihistaminik ve antienflamatuar özelliklere sahip olup, kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve diğer alerjik göz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Ancak, hangi göz damlasının kullanılacağı konusunda kesin bir öneri için bir doktor tarafından değerlendirilmek önemlidir.

Bazı yaygın kullanılan alerji göz damlası türleri şunlardır:

 1. Antihistaminik Göz Damlaları: Antihistaminik içeren damlalar, histamin adlı kimyasalın salınımını engelleyerek kaşıntı ve kızarıklığı azaltabilir. Örneğin, azelastin ve olopatadin gibi antihistaminik ajanlar içeren göz damlaları kullanılabilir.
 2. Mast Hücre İnhibitörleri: Bu damlalar, alerjik reaksiyonların tetiklediği histamin ve diğer kimyasalların salınımını engeller. Ketotifen içeren damlalar bu kategoriye örnektir.
 3. Nonsteroidal Anti-İnflamatuar Göz Damlaları (NSAİD): Bu damlalar, gözdeki inflamasyonu azaltarak alerjik göz belirtilerini hafifletebilir. Ketorolak gibi NSAİD’ler içeren damlalar örnek olarak verilebilir.

Yine de, herkesin alerjik reaksiyonları farklı olabilir ve damla seçimi doktorunuz tarafından yapılmalıdır. Ayrıca, alerjik belirtiler devam ederse veya şiddetlenirse bir uzman doktor ile iletişime geçmek önemlidir.

Göz Kuruluğu Nasıl Geçer? | Göz Kuruluğuna İyi Gelen ŞeylerGöz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?  adlı yazı dizilerimize de bakabilirsiniz.

Göz Sulanması İçin Hangi Damla Önerilir?

Çok fazla gülme, ağlama, şiddetli öksürme gibi durumlarda gözümüz yaşarmaktadır. Bu gibi durumların yanı sıra sürekli olarak gözden yaş gelmesi olağan kabul edilemeyecek bir durumdur. Bu gibi durumlarda uzman doktora giderek tedavi olunması gerekmektedir.

Yukarıda bahsetmiş olduğum suni gözyaşı damlası veya evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz ılık çay poşetleri de göz sağlığında kullanılabilecek yöntemlerdir.

Göze Çay Pansumanı Nasıl Yapılır?

Poşet yeşil çayı sıcak suyun bulunduğu kupaya koyup bir süre bekleyin. Ardından poşeti elinize alarak fazla suyun süzdürülmesini sağlayın. Devamında 15-20 dakika kadar poşeti bekletip, gözlerinize uygulayabilirsiniz. 7-8 dakika kadar buzdolabında da bekleterek gözlerinize uygulayabilirsiniz.

Yine de, özellikle bir göz rahatsızlığınız varsa veya göz damlası kullanmayı düşünüyorsanız, bir sağlık profesyoneli veya göz doktoru ile görüşmeniz önemlidir. Sağlık uzmanı, size en uygun tedaviyi reçete edebilir ve kullanım talimatlarını sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu