Reklam
Güncel Hayat

Toksik İlişki Ne Demek? Toksik İlişki Olduğunu Nasıl Anlarız?

Reklam

Sağlıklı ilişkiler saygı, dürüstlük ve güven gibi özelliklerin temeli üzerine inşa edilir. Ve insanlar olarak, en önemli ilişkilerimizde bile zaman zaman bu özellikleri korumakta zorlanmamız doğaldır.

Ancak bu özelliklerden yoksun bazı ilişkiler de vardır; örneğin bir kişinin diğer kişi için zararlı veya zehirli davranışlarda bulunabileceği ilişkiler gibi.

Bu gibi toksik ilişkiler, insanların saygısızlığa uğramış ve yanlış anlaşılmış hissetmelerine neden olarak güvensizlik ve mutsuzluk gibi duygulara yol açabilir. Araştırmalar, toksik ilişkilerin depresyon veya anksiyete gibi zihinsel sağlık sorunlarına bile yol açabileceğini göstermiştir.

İçindekiler

Toksik İlişki Ne Demektir?

Toksik bir ilişki, sağlıksız dinamikleri olan ve desteklenmediğiniz, manipüle edildiğiniz veya saygı görmediğiniz için size sıkıntı veya zarar veren ilişkidir. Hepimizin bencillik anları ve dönemleri olsa da, gerçekten zehirli bir kişi alacak, alacak ve karşılığında size hiçbir şey vermeyecektir. Bu, bir vampir tarafından ısırılmak ve enerjinizin, neşenizin ve özerkliğinizin tüketilmesi gibi bir şey. Kendinizi, duygularınız, ihtiyaçlarınız ve neşeniz pahasına birine hizmet ederken buluyorsunuz.

toksik ilişki
toksik ilişki ne anlama gelir

Hizmet ve fedakarlık iyi bir ilişkinin parçasıdır. Zorluklar, anlaşmazlıklar, affetme ve rahatsızlık da öyle. Ancak sağlıklı bir ilişki karşılıklı olarak hayat verir. Zorluklar ve fedakarlıklar, bağlantı ve aşka doğru gelgitler yaşar.

Ve bu arada, çoğu insan toksik ilişkilerden romantizm bağlamında bahseder, ancak gerçek şu ki, iş arkadaşları, ebeveynler, kardeşler ve arkadaşlar dahil olmak üzere herhangi bir ilişki toksik hale gelebilir.

Toksik İlişki Nasıl Anlaşılır?

Zehirli ilişkiler birçok farklı biçimde ortaya çıkabilir. Ancak, bir ilişkide toksisiteye işaret edebilecek dikkat edilmesi gereken bazı işaretler ve davranışlar vardır.

Toksisite, örneğin bir aile üyesi, arkadaş, partner veya iş arkadaşı olsun, herhangi bir ilişkiyi etkileyebilir. Bir ilişkinin toksik olmasının birçok farklı yolu olsa da, işte toksik ilişkilerin en yaygın belirtilerinden bazıları.

1. İhtiyaçlarınız Karşılanmıyor

Sağlıklı bir ilişki herkesin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Ayrıca her bir kişiye bu ihtiyaçları hem ilişkinin içinde hem de dışında karşılama alanı sağlar.

Zehirli bir ilişkide, diğer kişinin duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamadığını fark edebilirsiniz. Hatta ilişkinin kendisinin, ilişki dışındaki kişisel ihtiyaçlarınızı karşılamakta zorlanmanıza neden olduğunu bile fark edebilirsiniz.

2. Anlaşmazlıklarla Dolu Bir İlişkidesin

Anlaşmazlık her ilişkinin doğal bir parçasıdır, ancak sağlıklı ya da zehirli olabilen bu anlaşmazlığı nasıl ele aldığınızdır.

Zehirli ilişkiler genellikle sık sık anlaşmazlıklarla doludur. Karşınızdaki kişinin sürekli eleştirilerine maruz kaldığınızı, sık sık olumsuz davrandığını veya size karşı düşmanca davrandığını fark edebilirsiniz.

3. Eşit Olduğunuzu Hissetmiyorsunuz

Sağlıklı ve gelişen bir ilişkinin en önemli unsurlarından biri saygıdır. Ve saygı, partnerinize eşit davranmanın temel taşıdır.

Toksik bir ilişki içinde olduğunuzda, diğer kişi sizi kasıtlı olarak küçük düşürmeye veya kendinizi aşağı hissettirmeye çalışabilir. Bazı durumlarda bu aşağılık duygusu, bu gibi toksik davranışlardan kaynaklanabilecek özgüven eksikliğinden bile kaynaklanabilir.

4. Onlara Güvenemeyeceğinizi Hissediyorsunuz

Sağlıklı bir ilişkinin bir diğer önemli unsuru da karşınızdaki kişiye güvenebilmektir. Ve bu özellik özellikle ebeveynler gibi yakın ilişkiler için önemlidir.

Karşınızdaki kişi sizi sık sık hayal kırıklığına uğratıyor veya tutamayacağı sözler veriyorsa, bu davranış toksik hale gelebilir. Bazen bu sorun beklentilerin birbiriyle uyuşmamasından kaynaklanır, ancak her zaman değil.

5. Başkalarıyla Olan İlişkileriniz Zarar Görüyor

Başkalarıyla kurduğumuz sağlıklı ilişkiler, bize her zaman başkalarıyla dış ilişkiler kurmamız ve bunları beslememiz için alan bırakır.

Ancak toksik bir ilişkide diğer insanlarla olan ilişkilerinizin zarar görmeye başladığını fark edebilirsiniz. Diğer arkadaşlarınızla veya ailenizle daha az zaman geçirdiğinizi fark edebilirsiniz. Ya da onlar kişiliğinizde etrafınızda olmayı zorlaştıran değişiklikler fark edebilirler.

6. İlişkinizin Bitmesinden Korkuyorsunuz

Çoğu sağlıklı partner ilişkisinde, bir ilişkinin sona ermesinden duyulan korku, ilişkide kalmaya devam etme arzusundan kaynaklanır.

Öte yandan toksik ilişkiler, ayrılmak isteseler bile insanların kendilerini sıkışmış hissetmelerine neden olabilir. İlişkide mutsuz olduğunuzu, ancak mutsuz ve tatminsiz olmanıza rağmen bitmesinden korktuğunuzu fark edebilirsiniz.

7. İlişkiniz Sizi Mutlu Etmiyor

İlişkilerde mutlu olmaktan bahsetmişken, sağlıklı ilişkiler sizi tam da böyle hissettirir – mutlu, memnun ve diğer kişiyle tatmin olmuş.

Toksik İlişkide Ne Yapılır?

Zarar duygusal veya zihinsel ise, sorunu çözmenin mümkün olup olmadığına karar vermeniz gerekir. Depresyon veya travma gibi altta yatan tetikleyiciler bireylerin davranışlarını etkiliyorsa, terapötik veya tıbbi tedaviler yardımcı olabilir.

Toksik biriyle yaşayabilirsiniz ama yapamazsanız, bundan kurtulmalısınız. Kendimizi bu pozisyona sokmamamız gerekiyor.

Aşk asla huzurunuza mal olmamalı. Asla sevincinize mal olmamalı. Asla mutluluğunuza mal olmamalı. İlişkide olumludan çok olumsuzluk varsa, bir şeylerin değişmesi gerekir.

Sevgilime Ne Sorabilirim? | Sevgiliye Sorulacak Sorular

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu