Reklam
Güncel Hayat

Yüzdeki Kılcal Damarlar Neden Çatlar? Yüzdeki Kılcal Damarlar Nasıl Geçer?

Reklam

Burnunuzun çevresinde, yanaklarınızda kırmızı, örümcek ağı benzeri bir görüntü görüyorsanız, bu muhtemelen kılcal damarların çatladığının göstergesidir. Bu blogda, yüzdeki kılcal damarlar nedenlerini, nasıl önlenebileceğini ve tedavi seçeneklerini öğrenin.

İçindekiler

Kılcal Damar Çatlaması Neden Olur?

Kılcal damar çatlaması her yaştan, cinsiyetten veya cilt tipinden insanı etkileyebilir, ancak çeşitli faktörler bunları geliştirme olasılığınızı artırabilir. Yüzünüzde veya göğsünüzde bu durumu geliştirmenizin en önemli altı nedeni şunlardır:

yüzdeki kılcal damarlar
yüzdeki kılcal damar çatlaması neden olur

Genetik

Ebeveynlerinizde de çatlayan kılcal damarlar varsa, sizde de bunun görülmesi muhtemeldir. Bazı insanların kan damarları diğerlerine göre daha kırılgan olduğundan, bu özelliği bir aile üyesinden almış olabilirsiniz. Ne yazık ki genetik, bacaklarda örümcek ve varisli damarlar oluşması olasılığını da artırabilir.

Güneş Hasarı

Aşırı güneşe maruz kalmak cilde birçok yönden zarar verir. Kan damarlarınızın duvarlarını zayıflatabilir, bu da damarların kalıcı olarak genişlemesine ve kılcal damarların çatlamasına neden olabilir. Güneş ışınları ayrıca kan damarlarının cilt yüzeyine yaklaşmasına da neden olabilir.

Gül Hastalığı

Rosacea, burnunuzda, yanaklarınızda ve alnınızda kızarıklık, iltihaplanma ve küçük şişliklere neden olabilen kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Ayrıca burnunuzun veya yanaklarınızın etrafındaki damarları daha görünür hale getirebilir ve kılcal damarların çatlamasına yatkın hale gelebilir. Rosacea semptomlarını yönetmek, bu durumla ilişkili kızarıklığı azaltabilir.

Yaşam Tarzı

Alkol almak kan damarınızın genişlemesine neden olur ve kılcal damarların çatlama olasılığını artırır. Sigara içmek yalnızca akciğerlerinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda damarlarınızda bu duruma yol açabilecek iltihaplanmalara da neden olabilir.

Cilt Travması

Derideki yaralanmalar kan damarlarının çatlamasına neden olabilir. Kılcal damarların çatlamasına neden olabileceğinden, evde kendi başınıza sert cilt bakımlarından veya lekelere müdahale etmekten kaçının.

Yaşlanma

Yaşlandıkça cildimiz incelir ve zayıflar, bu da onu travmaya daha yatkın hale getirir. Cildimizi güçlü ve elastik hale getiren kolajeni kaybederiz. Kolajen kaybı cilt yüzeyindeki damarların daha görünür hale gelmesine neden olabilir.

Yüzdeki Kılcal Damar Tedavisi

Çatlamış kılcal damarları tedavi etmek veya görünümlerini azaltmak için çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu durumdan endişeleniyorsanız, aşağıdaki tedavilerden birini içerebilecek bir plan için bir dermatologdan randevu alın.

  • Lazer tedavileri çatlamış kılcal damarların daha küçük alanlarını azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Lazer tedavisi enerji dalgaları ile damarları hedef alarak kan akışını durdurur, bu da kılcal damarların görünümünün giderek azalmasına yardımcı olur.
  • Topikal kremler çatlamış kılcal damarları ortadan kaldıramaz ancak cildi dolgunlaştırarak görünümlerini azaltmaya yardımcı olabilir. K vitamini içeren kremler kızarıklığı azaltabilir ve retinol içeren bir ürün kolajeni uyarabilir.

Kılcal Damar Çatlaması Nasıl Durdurulur?

Kılcal damarların çatlaması tamamen önlenemese de bunların oluşma riskini azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. İşte aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu:

Yüzdeki kılcal damarlar
kılcal damar çatlaması nasıl önlenir
  • Cildinizi UVA ve UVB ışınlarından korumak için geniş spektrumlu güneş kremi kullanın.
  • Sigara ve aşırı alkol tüketiminden kaçının.
  • Hücrelerinizi nemli tutmak ve cilt elastikiyetini arttırmak için su için.
  • Enflamasyona neden olan tetikleyicilerden kaçınarak rosacea semptomlarınızı yönetin.
  • Sivilce, beyaz nokta veya siyah nokta gibi cilt lekelerini sıkmaktan kaçının.
  • Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanın. Sıcak ve soğuk su damarların şişmesine neden olabilir.
  • Düzenli bir cilt bakım rutinini takip edin.

Siyah Nokta Burun Bandı İşe Yarıyor Mu? Siyah Nokta Bantları İyi Mi?

Güneş Kremi Her Gün Sürülür Mü? Güneş Kremi Ne Zaman Sürülmelidir?

Güneş Kremi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Kremi Nasıl Temizlenir? Güneş Kremi Temizlenmezse Ne Olur?

Yağlı Ciltler İçin Güneş Kremi Önerileri

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu