Reklam
Güncel HayatSağlık

Normal Doğumda Dikiş Düştüğü Nasıl Anlaşılır? 

Reklam

Normal doğum sırasında bebek dışarı çıkarken annenin vücudunda yırtık oluşmaması için deriye bir kesik açılır. Doğumdan sonra ise bu kesiğe ihtiyaca göre dikiş atılır. Normal doğumda dikiş atma zamanı geldiğinden kendiliğinden vücuttan uzaklaştırılır. Dikişlerin bakımına çok dikkat etmek gerekir ve dikişlerin zamanından önce atmaması için ayrıca özen gösterilmelidir. Peki normal doğumda kaç dikiş atılır, dikişlere ne iyi gelir, normal doğum dikişlerinin düştüğü nasıl anlaşılır? Yeni doğum yapmış anneler ve anne adayları için normal doğumda dikiş konusuna dair detayları yazımızda paylaştık.

İçindekiler

Normal Doğumda Dikiş Kaç Tane Olur? 

Normal doğumda bebeğin rahat bir şekilde çıkması için bölgeye bir kesi atılır. Doğumdan sonra bu bölgeye dikiş atılır. Normal doğumda dikiş kaç tane olur sorusunun cevabına hekiminiz karar vermektedir. Dikiş sayısı kişiden kişiye ve bölge genişliğine göre değişir.  

Doğum Dikişlerinin Çabuk İyileşmesi İçin Ne Yapılmalı? 

Doğum dikişlerinin çabuk iyileşmesi için doğumu yaptıran doktorunuz tarafından size çeşitli antibiyotik merhemler ve kremler tavsiye edilecektir. Her şeyden önce bu ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Dikiş bölgesinin daima kuru ve temiz olduğundan emin olunmalıdır. Bölgede iltihap belirtileri varsa ( kaşıntı, kızarıklık, akıntı, koku vb.) mutlaka en kısa zamanda bir doktorla görüşmenizde fayda var. Eğer çok fazla ağrı yaşıyorsanız ılık suyla doldurduğunuz küvetin içine oturabilirsiniz.

Normal Doğum Sonrası Dikişlere Ne İyi Gelir? 

Normal doğum sonrası dikişlere doktorunuzun tavsiye ettiği merhemleri kullanmak iyi gelir. Tavsiye edilen miktarda ve şekilde merhemlerinizi kullanın. Ağrı kesici kullanmak isterseniz önce doktorunuza danışın. Dikiş bakımlarınızı aksatmazsanız daha çabuk iyileşmelerine yardımcı olursunuz.

Normal Doğum Sonrası Dikiş Bakımı Nasıl Olur? 

Normal doğum sonrası dikiş bakımına çok özen gösterilmelidir. Dikiş bakımına dikkat etmek hem dikişlerin atmaması için hem de ağrılarınızı azaltmak için büyük önem arz ediyor.

normal doğumda dikiş ne zaman gider
normal doğumda dikiş ne zaman gider

Bebek Doğumunda Misafir Hediyeleri adlı yazı dizimize göz atarak misafirlerinizin bayılacağı hediyeyi seçebilirsiniz.

  • Dikiş yapılan bölgenin temiz ve kuru kalmasına özen göstermelisiniz 
  • İç çamaşırı sık sık değiştirilmelidir  
  • Hekiminiz onay verirse kantaron yağını dikişlere sürebilirsiniz 
  • Dikiş yerleriniz ağrıyorsa buz torbası uygulayabilirsiniz 
  • Duştan sonra dikiş bölgesine enfeksiyonu engellemek için batikon sürülebilir  
  • Doğumdan sonraki ilk 1 hafta boyunca dikişlerin atmaması için çok fazla hareket etmemeye özen gösterilmelidir  
  • Hijyenik ped kullanıyorsanız 4 ila 6 saat aralıklarla pedinizi değiştirmelisiniz
  • Tuvalet esnasında sadece ılık su kullanılmalıdır ve bölgeye dışkı bulaşmaması içi dikkat edilmelidir
  • Tuvalette ıkınma sebebiyle dikişler atabilir bu yüzden daha sıvı ağırlıklı, bol meyve ile hazırlanmış bir beslenme programı uygulayabilirsiniz
  • İlk 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durmalısınız

Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman İyileşir? 

Sezeryan doğumlardan sonra atılan dikişlerin düşmesi dikiş sayısına bağlı olarak 1,5 ayı bulabilir. Normal doğumlarda ise bu süre sezeryana kıyasla daha uzun da sürebilir daha kısa da sürebilir. Normal doğumda atılan dikişlere ilk 5 gün boyunca düzenli olarak pansuman yapılır. Bu süreden sonra bölgenin bakımına dikkat edilir ve dikişler kendiliğinden vücut tarafından kaybolur.

Dikişlerinizin zamanından önce çıkması sağlık sorunlarına yol açabileceğinden fazla hareket etmemeye özen gösterin. Erken çıkan dikişler için mutlaka doktorunuzla iletişime geçin.

Normal Doğumda İç Dikişlerin İyileşme Süresi Ne Kadardır?  

Normal doğumda iç dikiş doktorlar tarafından mecbur kalınmadığı sürece uygulanmayan bir dikiş yöntemidir. İç dikiş iyileşme süresi kişiden kişiye göre değişebilir.

Normal Doğumda Dikişlerinin Düştüğünü Nereden Anlarız? 

Eğer dikiş yapılan bölgede kaşıntı görülmeye başlanmışsa dikişleriniz düşmeye başlamış olabilir. Aşırı kaşıntı hissetmeniz durumunda dikişleriniz düşüyor olabilir. Düşme süresi içindeyseniz bu normaldir fakat erken düşüyorsa doktorunuza danışmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu