Reklam
Sağlık

Uçuk Neden Çıkar? Uçuğa Ne İyi Gelir?

Reklam

Herpes simpleks virüsleri vücutta ömür boyu kalan yaygın bir enfeksiyondur. Herpes’e iki farklı ancak benzer virüs neden olur: herpes simplex virüs tip 1 (HSV-1) ve herpes simplex virüs tip 2 (HSV-2). Her iki tür de vulvavajinaserviksanüspenisskrotum, popo, iç uyluklar, dudaklar, ağız, boğaz ve nadiren gözlerin üzerinde ve çevresinde uçuk çıkmasına neden olabilir.

İçindekiler

Uçuk Neden Çıkar?

 • Korunmasız seks: HSV-2 çoğunlukla oral seks de dahil olmak üzere bir kişiden diğerine seks yoluyla bulaşır. HSV-1, çok yaygın olmasa da cinsel aktivite yoluyla da bulaşabilir. Birden fazla cinsel partnere sahip olmak ve enfekte olabilecek partnerlerle korunmasız cinsel ilişkiye girmek riskinizi artırır.
 • Öpüşme:  Öpüşme veya diğer ağız teması, HSV-1’in en yaygın bulaşma yollarından biridir.
 • Eşyaları paylaşmak: HSV-1 virüsü, yakın zamanda virüse maruz kalmış bardak, diş fırçası ve hatta havlu gibi eşyaların paylaşılmasıyla bulaşabilir. Başkasının rujunu, dudak parlatıcısını veya dudak kremini kullanmak, bu maddeler doğal olarak nemli olduğundan, virüsün kolayca yapışmasına izin verdiğinden özellikle sorunludur.
 • Uzun süreli cilt teması: HSV-1’in neden olduğu bir enfeksiyon türü olan Herpes gladiatorum, yüz, baş ve boyunda yaralarla karakterizedir. Bu tip herpes enfeksiyonu daha çok güreşçiler arasında görülür.

Uçuk Öpüşme İle Geçer Mi?

Öpüşmekten oral herpes, yani uçuk bulaşabilir, ancak genital uçukların bu şekilde gelişmesi daha az olasıdır. Oral herpes (HSV-1) genellikle öpüşme yoluyla bulaşır ve genital uçuk (HSV-2) çoğunlukla vajinal, anal veya oral seks yoluyla yayılır.

Uçuk Kaç Günde Geçer?

Uçuk belirtileri hafif veya şiddetli olabilir. Genel olarak uçuk 1-3 hafta içerisinde ortaya çıkar ve şikayetler 3 hafta boyunca devam eder. Ve 2-3 hafta içerisinde iz bırakmadan iyileşir.

Dudakta Uçuk Neden Çıkar?

Herpes simpleks virüs tip 1 (HSV-1) isimli bir virüs uçuklara neden olur. Enfeksiyon alındığı zaman, virüs daimi sinir hücrelerinde kalır. Tedavi edildikten sonra tekrardan ortaya çıkması için bazı tetikleyicilere maruz kalması gerekir. Özellikle güneş ışığına maruz kalma, stres, yorgunluk ya da hormonal değişiklikler uçuğun ortaya çıkmasına yol açar.

Uçuk Nasıl Geçer? Dudak Uçuğuna Ne İyi Gelir?

 • Dudak çatlaması ve dudak uçuğuna bal iyi gelir. Uçuğun üzerine az miktar bal sürüp yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Ardından, ılık suyla durulayın.
 • Dudak uçuğu aloe vera jeli ya da aloe vera yağı ile tedavi edilebilir.
 • Bir pamuğun üzerine süt döküp uçuğa uygulayın ve 30 dakika bekletin. Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.
Uçuk
dudak uçuğu nasıl geçer
 • Dudak uçuğunu en çabuk geçiren bitkisel yağlardan biri de nane yağıdır. Kulak çubuğu ya da bir pamukla nane yağını etkilenen bölgeye uygulayıp iyileşme sağlayabilirsiniz.
 • Sarımsağın iç kısmını uçuğa sürerek kısa sürede iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Sarımsak kürünü gün içerisinde 2 kere uygulayabilirsiniz.
 • Vanilyayı bir kaba boşaltın. Ardından kulak çubuğunu vanilyaya batırın ve uçuğa sürün. Bu işlemi günde 2 kere tekrarlayabilirsiniz.

Genital Uçuk Nasıl Geçer?

Genital herpesin tedavisi yoktur. Bununla birlikte, salgınları önleyebilecek ilaçlar vardır. Günlük bir anti-herpes ilacı, enfeksiyonu seks partnerinize bulaştırma olasılığını azaltabilir.

Ayrıca tedavi olunmazsa ve herpeslerden gelen sıvılara dokunursanız, uçukları başka bir vücut kısmına aktarabilirsiniz. Uçukların vücudunuzun başka bir bölümüne yayılmasını önlemek için yaralara veya ondan gelen sıvılara dokunmayın. Yaralara veya sıvılara dokunursanız, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için ellerinizi hızla yıkayın.

Cinsel Organda Uçuk Nasıl Önlenir?

Cinsel olarak aktifseniz, genital uçuk alma şansınızı azaltmak için herpesi olmayan bir partnerle uzun süreli, karşılıklı olarak tek eşli bir ilişki içinde olun ve her seks yaptığınızda prezervatifi doğru şekilde kullanın.

Tüm uçuk yaralarının prezervatifin kaplayabileceği alanlarda oluşmadığını unutmayın. Bu nedenle prezervatifler sizi uçuktan tam olarak korumayabilir. Seks partnerinizde/eşinizde genital uçuk varsa, aşağıdaki durumlarda yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz:

 • Partneriniz her gün bir uçuk önleyici ilaç alıyor. Bu, eşinizin sağlık uzmanıyla görüşmesi gereken bir şeydir.
 • Partnerinizde uçuk semptomları olduğunda (yani bir “salgın” sırasında) vajinal, anal veya oral seks yapmaktan kaçınırsınız.

Dudakta Sivilce Çıkması Ne Anlama Gelir? Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu