Reklam
GebelikSağlık

Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Reklam

Gebelik, kadınların yumurtasının döllenmesinden doğuma kadar giden süreci kapsamaktadır. Yumurtanın döllendikten sonra rahim içinde yer alması sağlıklı bir gebelik için en temel husustur. Embriyonun rahim dışında bir yere tutunması dış gebelik meydana getirir. Dış gebelik nedir ve tedavisi nasıl olur bunu anlatacağız.

Dış Gebelik Nedir?

Hamilelik testleri yalnızca kişinin hamile olup olmadığını gösterir. Gebeliğin sağlıklı mı sağlıksız mı olduğunu ancak kontroller sonrasında öğrenebilirsiniz.

Dış gebelikte döllenmiş yumurtanın (embriyo), rahmin (uretus) dışında herhangi bir yere tutunması olayı gerçekleşir. Genellikle tutundukları yer fallop tüpleridir ancak nadiren rahim ağzı ya da karın içi boşluğu gibi yerlerde de gelişim gösterebilirler.

Yumurtalıkta üretilip döllenen yumurta hücresi rahime varana kadar belli bir yol izler ancak dış gebelikte bu süreç sağlıklı bir şekilde işlemez.

Rahime ulaşamayan embriyolar diğer bölgelerde rahatlıkla tutunamaz ve sağlıklı bir gelişim de gösteremez. Ayrıca bu durum anne hayatı için de risk taşımaktadır.

Dış gebelik devam ettirilemeyecek bir süreç olduğu için bu sorun fark edildiğinde gebeliğe son verilir. Bu süreç ne kadar erken fark edilir ve sonlandırılırsa bir sonraki gebelikler için o kadar iyidir. Aksi takdirde sonraki doğumlar için aynı komplikasyonlar meydana gelebilir.

Kürtaj Nedir? Kürtaj Nasıl Yapılır? adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

dış gebelik belirtileri nelerdir
dış gebelik belirtileri nelerdir

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri, erken teşhis için elbette belirleyici bir unsurdur. Dış gebeliğe işaret eden belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Kilo kaybı,
 • Bıçak saplanmasına benzer karın ağrılar
 • Karnın belli ve tek bölgelerinde oluşan şiddetli ağrılar
 • Vajinal kanama ve lekeler
 • Sindirim sisteminde meydana gelen çalışma bozuklukları
 • Baş dönmesi ve bayılma
 • Rektal basınç

Bu belirtiler yaşandığında derhal doktor kontrolü gerekir. Eğer belirtiler yaşanmazsa ve dış gebelik fark edilmezse embriyo geliştikçe fallop tüplerine baskı artar ve yırtılmasına sebep olur. Bu nedenle karın boşluğuna kan dolar ve bu da bazı bölgelerde ağrıyla anlaşılır. Bölgeleri sayacak olursak: omuz, boyun, karın ve pelvis. Bu nedenle bu ağrılarda da derhal doktor kontrolü gerekir.

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik, her kadında görülebilecek bir durumdur. Aktif bir cinsel hayatı olan her kadın dış gebelik riski taşır. Ancak bu riski artıracak nedenler de elbette vardır. Bu nedenleri sıralayabiliriz:

 • 35 yaşından sonra oluşan gebelikler
 • Birden fazla kürtaj geçirmek
 • Önceden pelvik ya da abdominal cerrahi operasyonlar geçirmek
 • Yumurtalık ya da tüpler gibi üst üreme organlarında enfeksiyon hastalıkları geçirmek
 • Daha öncesinde dış gebelik geçirmek
 • Doğurganlık için kullanılmış ilaçlar ve tedaviler
 • Önceki enfeksiyonlardan kalan yara dokusunun varlığı
 • Cinsel yollarla bulaşan hastalıklar
 • Sigara kullanmak
dış gebelik ve normal gebelik

Bu faktörlerden birkaçına sahip kadınlarda dış gebelik riski diğer kadınlara göre daha fazladır. Planlanan bir gebelik varsa önceden doktor eşliğinde önlemler alınabilir. Muayenelerin daha sık ve düzenli olması gerekir.

Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Olur?

Dış gebelikte yani ektopik gebelikte doğum söz konusu olamaz. Tedavi denilebilecek tek yol gebeliğin sonlandırılmasıdır. Sonlandırma için farklı yöntemler denenebilir. Bunu yaparken embriyonun gelişmişlik durumu göz önüne alınır.

Bu yöntemlerden biri Metotreksat adlı bir ilacın enjektesiyle hücrenin büyümesinin durdurulması ve düşük benzeri bir durumun yaşanmasıdır. İlacın etkisini gösterip göstermediğini anlamak için düzenli olarak kan testleri yapılır.

Bu uygulama cerrahi bir operasyon gerektirmez ve fallop tüpleri zarar görmez. Uygulama sonrası hasta birkaç ay hamile kalamaz.

Diğer bir yöntem ise dış gebeliğin geç fark edilmesinden dolayı embriyonun büyümüş olmasından kaynaklı bir operasyondur. Kanamanın bir an önce durdurulması için derhal cerrahi operasyon yapılır.

Dış Gebelikte Adet Olunur Mu?

Dış gebelikte de normal gebelik gibi regl beklenmez ancak istisnai durumlar söz konusu olabilir. Regl olmasına karşın şiddetli kasık ağrıları olan biri mutlaka doktor kontrolüne başvurmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu