Reklam
Genel

Unutkanlığa İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Reklam

Bir şey okuduğunuzda ve birkaç dakika ya da bir süre sonra ne okuduğunuzu hatırlayamadığınızda bu endişe verici gelebilir, ancak sıklıkla olur. Bu dalgınlık veya sizinle konuşurken dikkat etmediğiniz için olabilir. Ancak bu çok sık olmaya başladığında, unutkanlığınız hakkında biraz endişelenmenize ve sebebinin ne olduğunu merak etmenize neden olur. Peki, Unutkanlığa İyi Gelen Şeyler nelerdir?

İçindekiler

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

 • Somon, sardalya, ton balığı ve uskumru gibi Omega-3 yönünden zengin balıklar
 • Ceviz
 • Bitter çikolata
 • Domates
 • Ispanak
 • Nar ve nar suyu
 • Tarçın

Unutkanlık İçin Hangi Vitamin Alınmalı?

Unutkanlık probleminin ortaya çıkmasında tiroid hormonu yetersizliği ve B12 ve D vitamin eksikliği neden olmaktadır. Özellikle B12 vitamin eksikliği neredeyse birçok kişide görülmektedir. Unutkanlığın sebebinin bu durumlar olup olmadığını tespit etmek için ise, en yakın bir sağlık kuruluşuna gidilmesi tavsiye edilir.

Unutkanlığa Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu unutkanlık probleminden muzdarip kişilere taze sıkılmış havuç suyu tüketmelerini öneriyor. Özellikle akşamları tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve aynı zamanda alzheimer hastalığına karşı da koruyucu etkisi olduğunu ekliyor.

Unutkanlığa İyi Gelen Egzersizler

Yaşla birlikte hafif hafıza kaybı normaldir ve beklenebilir. Bununla birlikte, yaygın unutkanlık, sevdiklerinizin sağlığını, güvenliğini riske atar. Aşağıdaki aktiviteler beynin bilgiyi kodlamasına, birleştirmesine ve almasına yardımcı olabilir.

Unutkanlığa İyi Gelen Şeyler
unutkanlığa iyi gelen aktiviteler

Şarkı Söylemek

Demanslı yaşlılarda bile müzik hafızası korunur. Şarkı söylemek, bu izlenimlerin depolandığı beyin bölgelerini harekete geçirir. Sevdiğiniz kişi tanıdık bir şarkı söylediğinde, sağ beynin yarıküresini sol yarıküreye bağlar. Bu bağlantı, yaratıcılığı mantıksal düşünme ile birleştirerek gezinmeye ve hatırlamaya yardımcı olur. Sağ şakak lobu melodileri tanırken, mutluluk veren hormonlar olan endorfinleri salgılar. Sonuç olarak, şarkı söylemek depresyonu hafifletir ve stres hormonu kortizolünü düşürür, beynin anıları daha iyi işlemesini ve çağırmasını sağlar.

Grupça şarkı söylemek özgüven, takım çalışması, iletişim becerileri ve bağ kurmayı sağlar. Sosyal bağlantılar hayati önem taşır ve zihne enerji verir.

Masa Oyunları Oynamak

Kelime oyunları kelime dağarcığını ve dil becerilerini geliştirir. Tekrarı içeren kurallar öğrenmeye yardımcı olur. Bazı oyunlar matematik becerilerini geliştirir ve belirli konulardaki bilgileri genişletir.
Kişinin masa oyunları oynarken refleksleri uyarılır. Rekabetin heyecanı uyanıklığı tetikler. Bu arada gülmek, kişinin ruh halini aydınlatan endorfin biriktirir. Oyun bittiğinde, kişi başkalarına daha bağlı hissedebilir.

Beyni Güçlendiren Gıdalar Yemek

Bütün meyve ve sebzeler, yaralı hücreleri onaran bitki molekülleri olan antioksidanlar sağlayarak beyin fonksiyonlarını optimize eder. Diğer gıdalar, anti-inflamatuar bileşikler, vitaminler, enzimler ve mineraller ile bilişi destekler. Hafıza için gerekli besinler B6, B12 vitaminleri, folat, biotin, omega-3 yağ asitleri ve C, D ve E vitaminleridir.

İşte unutkan birinin beslenmesine dahil etmeniz gereken besinler ve sağladıkları faydalar:

 • Yaban mersini: C vitamini, manganez, K vitamini ve lif hafızayı güçlendirir.
 • Yumurta: Yüksek kaliteli protein, B Vitaminleri ve kolin uyanıklığı ve odaklanmayı teşvik eder.
 • Yeşil çay: Enzimler, kateşinler, polifenoller ve karotenoidler zihni canlandırır.
 • Kabak çekirdeği: Yüksek miktarda çinko içerir.
 • Biberiye otu: Karnosik asit, çam kokusunun hem yutulması hem de solunması yoluyla hatırlamaya yardımcı olur.
 • Somon: D vitamini, omega-3 yağ asitleri ve yüksek kaliteli protein bilişsel sağlığı artırır.
 • Ispanak: Enzimler ve folik asit, beyin bağlantılarını ve nörotransmitter olarak adlandırılan kimyasal habercileri güçlendirir.
 • Zerdeçal: Kurkumin hücreleri hasardan korur, hatırlamayı kolaylaştırır ve nöronların Alzheimer hastalığına neden olan anormal proteinleri geliştirmesini engeller.
 • Ceviz: Doymamış yağ, demir, çinko ve kalsiyum zihinsel berraklığı artırır.

Bulmaca Çözmek

Bulmaca çözmek, örüntü tanıma ve tümdengelimli akıl yürütmeyi de içerir. Bilgileri bir araya getirmeye odaklanan kişiler daha odaklı ve uyanık olabilir.

Farklı beyin bölgelerini harekete geçirerek bulmaca türlerini çeşitlendirmeye çalışın. Örneğin, Sudoku mantıksal düşünmeyi keskinleştirir, kelime aramaları kelime dağarcığı oluşturur ve yapbozlar hem sağ hem de sol beyni aynı anda kullanarak aralarında bağlantılar kurar.

Egzersiz Yapmak

Aerobik aktivite, kalbin pompalamasını, kan damarlarını genişletmesini ve oksijenli kanın beyne gitmesini hızlandırır. Hızlandırılmış kan akışı konsantrasyonu artırır, dikkat süresini uzatır. Egzersiz ayrıca büyüme faktörlerini serbest bırakır, yeni beyin hücreleri ve kan damarları doğurur.

Yoga gibi rahatlatıcı egzersiz türleri, stresi azaltarak beyin fonksiyonlarını güçlendirir. Yürüyüş yaratıcılığı teşvik eder. Denge ve koordinasyon içeren aktiviteler de aynı şekilde zihin için sağlıklıdır. Unutkan birine düzenli olarak egzersiz yapmasına yardımcı olmak için, sevdiği bir uğraşı teşvik edin. Özellikle yüzme, dans etme, bahçe ile uğraşma ve kuş gözlemciliği önerebilirsiniz.

Unutkanlığa İyi Gelen Dua

“Bismillâhirrahmânirrahîm, Ferdün, Hayyün, Kayyûmun, Hakemun, Adlün, Kuddûsün. İyyâke na’büdü ve iyyâkenesta’în. İnnâ fetahnâ leke fethan mubînâ.”

Ezberi Kuvvetlendirmek İçin Ne Yapmalı? | Kolay Ezberleme Teknikleri

Ceviz Neye İyi Gelir? Mucizevi Etkileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu