Reklam
Güncel Hayat

Ezberi Kuvvetlendirmek İçin Ne Yapmalı? | Kolay Ezberleme Teknikleri

Reklam

İnsan beyni meraklı bir şeydir. Bazen arkadaşınızın 17 yıl önce sizinle paylaştığı rastgele ve bağlam dışı bir gerçeği hatırlayacak ve orada ne kadar depolama alanınız olduğunu merak etmenize neden olacak. Diğer zamanlarda ofisinizden çıktığınızda veya gün için Zoom’dan çıktığınızda ve yaptığınız anda hafızanızın silindiğini hissedersiniz. Bu durumda bilgileri hatırlamak için ezberi kuvvetlendirmek gerektiğini düşünürsünüz.

Hangi senaryoyla daha çok ilgili olursanız olun, doğru ezberleme teknikleriyle herkesin beyninin bilgiyi işleme kapasitesini ve hızını artırabileceğini bilin. Bu bilgiyi hatırladığınız için sürekli olarak veri aramak veya yapılacaklar listenizi kontrol etmek zorunda kalmamak, üretkenliği de artıracaktır.

İçindekiler

Ezber Nasıl Yapılır?

Daha iyi bir hafızaya sahip olmak, sadece ailenizin hazır rosto tarifini hatırlamanıza yardımcı olmakla kalmaz. Aynı zamanda iş yerinde sahip olunması gereken önemli bir beceridir. İster bir konferansta tanıştığınız birinin adını veya ekibinizle bir toplantı sırasında rakamları veya tarihleri hatırlamak olsun, iyi bir hafıza iş için iyidir.

Neyse ki şu anda kendi kendine “Eh, hiçbir şeyi ezberlemede iyi değilim” diye düşünen herkes için, beyniniz bir kastır ve eğitilebilir. Beyniniz bilgileri dört adımda ezberler: dikkat, kodlama, depolama ve geri getirme. Her aşamada şunlar olur:

Ezberi kuvvetlendirmek
ezber nasıl yapılır
  1. Dikkat: Diyelim ki bir toplantıdasınız ve iş arkadaşlarınızdan biri bir pazarlama fikri sunuyor. Bilgi, beyninize duyusal reseptörler yoluyla girer. Beyniniz onu filtrelerken ve umarız önemli olduğunu düşünürken onlar bu bilgiyi birkaç saniyeliğine tutacaklar. Sadece bilinçli olarak bilgiyi algıladığınızda, bir sonraki adıma geçecektir.
  2. Kodlama: Görünüşe göre iş arkadaşınızın konuşması iyiydi çünkü beyniniz artık bilgiyi kodluyor. Bu adımda ya kısa süreli belleğinize ya da işleyen belleğinize taşınacaktır. Kısa süreli hafızanız bilgiyi birkaç saniye tutarken, çalışan hafızanızda 20 dakikaya kadar saklayabilirsiniz. Bu, bir matematik problemini çözerken veya bir Excel sayfasını temizlerken yardımcı olabilir. Ancak önümüzdeki Perşembe müşteri görüşmesi sırasında meslektaşınızın konuşmasını hatırlamanıza yardımcı olmaz.
  3. Depolama: Bilgileri kısa süreli belleğinizden uzun süreli belleğinize taşımak aktif bir adımdır. Beyniniz bu kararı sizin yerinize veremez. Sizin için işe yarayan bir teknik kullanarak bu kararı ezberlemeniz gerekecek.
  4. Alım: Dikkatinizi nasıl verdiğiniz, bilgileri nasıl kodladığınız ve sakladığınız, daha sonraki bir zamanda onu ne kadar iyi alabileceğinizi etkiler. Son iki adım olan depolama ve geri alma arasında ne kadar fazla zaman geçerse, zihninizde taze kalması için bilgileri sık sık gözden geçirmek o kadar önemlidir.

Bu, ezberleme sürecinin temellerini kapsar, ancak şimdi beyninizin ezberlemede nasıl daha iyi hale gelebileceğini inceleyelim. Zihninizin nasıl çalıştığına bağlı olarak, sözel veya görsel hafıza tekniklerinin bilgi parçalarını daha iyi tutmanıza yardımcı olduğunu görebilirsiniz.

Sözel Hafıza Teknikleri

Sözel mi yoksa görsel mi olduğunuzdan emin değilseniz, kendinize şu soruları sorun: Birinin size nasıl yapıldığını göstermesi yerine talimatları okumayı mı tercih edersiniz? Sözleri ezberleme veya kelimelerle ileri düzeyde akıcılık konusunda bir hüneriniz var mı? Cevaplarınız evet ise, muhtemelen aşağıdaki sözel hafıza tekniklerinden en çok yararlanacaksınız.

1. Parçalama

Parçalama, daha kolay hatırlanması için öğeleri bir arada grupladığınız bir hafıza tekniğini ifade eder. Telefonlarımız bizim için çok fazla ezberleme yapabilse de, TC. kimlik numaranız veya alışveriş listeniz gibi şeyleri hatırlamak günlük yaşamda yardımcı olabilir.

Farklı konumlarda birden fazla proje veya ekip yönetiyorsanız, parçalama, hepsini ezberlemek için harika bir tekniktir. Ayrıca sizi sürekli bu bilgileri aramak zorunda kalmaktan kurtarabilir. Konumları bölgeye, departmana, ekip büyüklüğüne veya ilk harfe göre ayırın. (Miami, Minneapolis, Memphis) Her bölüm hatırlanacak en fazla yedi öğe içermelidir. Her kategoride kaç tane öğe olduğunu ezberlemeye çalışın ve bu bilgiyi yığınlamayı kullanarak saklamayı çok daha kolay bulacaksınız.

2. Aliterasyon

Parçalamaya benzer şekilde, anımsatıcılar, listeleri veya grupları hatırlamanıza yardımcı olacak harika araçlardır. Tek tek parçalardan daha kolay hatırlamanız için bir kısaltma oluşturarak her kelimenin ilk harfini kullanın.

SMART hedeflerini duydunuz mu? Kısaltma, adımların ne olduğunu (belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana dayalı) hatırlamayı çok daha kolaylaştırır, değil mi? İK, lojistik veya muhasebe alanlarında çalışıyorsanız, muhtemelen kısaltmalarla çalışmaya alışmışsınızdır; bunların ne anlama geldiğini hatırlamak hayatınızı çok daha kolaylaştıracaktır.

Ezberi kuvvetlendirmek
smart hedefler

Bir kısaltma yapamıyorsanız, bir akrostiş deneyin! Fikir çok benzer ama her kelimenin ilk harfini kullanmak yerine küçük bir şiir yaratıyorsunuz.

Bilgileri saklamak için aliterasyonlar da oluşturabilirsiniz. Bu, özellikle isimleri hatırlamakta güçlük çektiğinizde faydalıdır. Yeni bir meslektaşınız kendisini Mehmet adıyla tanıtırsa, onlarla ilk kez tanıştığınızda “analitik Mehmet” veya “inanılmaz Mehmet” gibi bir aliterasyon kullandıysanız, molada bir dahaki sefere karşılaştığınızda onu hatırlamanız daha olasıdır. Denemeye değer!

3. Şarkı Söyleme

Şunu hayal edin: İşten eve dönüyorsunuz ve radyoda yıllardır duymadığınız bir şarkı geliyor. Sesi açıyorsunuz ve her bir kelimeyi hatırlayarak şarkıya eşlik ediyorsunuz. Bu ara sıra başınıza gelirse, uzun süreli hafızanız müziği çok iyi depolar!

Ezberi kuvvetlendirmek
ezber yapma teknikleri

Bilgileri ezberlerken şarkı sözlerinin ve melodilerin gücünü kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Kafanızda akılda kalıcı bir jingle veya şarkı oluşturun ve sıkıcı veya karmaşık şeyleri eğlenceli melodilere dönüştürün.

Bu, bir toplantı için şirketinizin büyüme rakamlarını hatırlarken yardımcı olabilir; önemli bir aramanın ortasında şarkının kesilmesini önlemeye çalışın.

4. Kafiye

Kafiye yapma, en kolay ezberleme tekniklerinden biri olabilir. Tekerlemeleri bir düşünün! O kadar kolaylar ki, küçük çocuklar bile onları hatırlayabilir.

Bir şeyi kafiye yapma fırsatı her zaman ortaya çıkmayabilir, ancak ortaya çıktığında, bir şeyi hatırlamayı çok daha kolay hale getirecektir.

5. Yapı Tekniği

Adından da anlaşılacağı gibi, bu teknik zaten bildiğiniz gerçekleri geliştirmenize izin verirBir konudaki uzmanlığınızı ve bilginizi genişletmek için ilişkilendirmeleri ve bağlantıları kullanır. Bu tekniğin anahtarı, sadece gerçekleri ezberlemek değil, aynı zamanda onları öğrenmek ve onları mantık ağına bağlamaktır.

Diyelim ki bir işe alım yöneticisisiniz ve işinizin bir parçası da şirketinizle ilgili bilgileri hatırlamak ve okumak. Elbette, görüşmeler sırasında önemli tarih ve sayıları referans almak için bir kopya kağıdı yazabilirsiniz. Ancak bu bilgileri ezberlediyseniz ve bunları özgürce hatırlayabiliyorsanız, ortam hem siz hem de sizinle çalışmak isteyen kişi için çok daha doğal gelecektir.

6. Tekrarlama

Bir şeyi sürekli tekrarlamak sadece sıkıcı değil, aynı zamanda etkisizdir. Beyninizin zaman alan bilgileri kodlamasına ve saklamasına izin vermeniz gerekir. Bu yüzden aralıklı tekrarlama anahtardır!

Bir dahaki sefere bir web semineri dinlediğinizde, hatırlamak istediğiniz şeyleri not alın. Web seminerinden sonra biraz zaman geçmesine izin verin ve notlarınıza dönüp tekrar okumadan önce diğer görevler üzerinde çalışın. Bu rutini tekrarlarsanız (ders çalışın, çalışın, mola verin) ve beyninizin çalışma oturumları arasında bilgileri kodlaması ve saklaması için yeterli zaman bırakırsanız, bunu hatırlama olasılığınız çok daha yüksek olacaktır.

Görsel Hafıza Teknikleri

Sözel hafıza teknikleri işinize yaramıyorsa, görsel bir öğrenici olabilirsiniz. Sık sık zihinsel görüntüler veya resimlerle düşünürseniz ve harika bir hayal gücünüz varsa, bu muhtemelen doğrudur. İşte bilgileri saklamak için görselleştirmeyi kullanan bazı ezberleme teknikleri…

1. Hikaye Anlatma Tekniği

Bu teknik, yaratıcı bir zihniniz varsa ve uzun bir öğe listesini hatırlamanız gerekiyorsa harikadır. Ayrıca, tüm listeyi hatırlamanıza yardımcı olacak bir hikaye oluşturmak için bir öğeyi diğerine bağladığınız için bağlama tekniği denir. Yalnızca ilk öğeyi hatırlamanız gerekir ve onu bağlantı yoluyla diğerlerine bağlayabilirsiniz. Hikâyenizde ne kadar abartırsanız hatırlamanın o kadar kolay olacağını unutmayın.

2. Flashcard Hazırlama

Bir şeyler yazmak, bilgileri daha iyi görselleştirmenize yardımcı olabilir. Bilgileri akılda daha kalıcı hale getirmek için farklı renkler, başlıklar ve alt yazılar kullanabilirsiniz. Flashcardlar bilgileri hatırlaması daha kolay olan parçalara ayırır.

Ezberi kuvvetlendirmek için
ezber teknikleri

İdeal olarak, bilginizin zayıf alanlarına meydan okumak için hatırlaması kolay olanlardan daha zor veya yeni şeyler üzerinde çalışırsınız. Fiziksel bilgi kartlarına yazmayı sevmiyorsanız, sanal bilgi kartlarıyla çalışmayı deneyin.

3. Zihin Haritaları

Zihin haritaları harika araçlardır. Sadece ekibinizle beyin fırtınası yapmak için harika değiller, aynı zamanda daha sonra hatırlamak üzere bilgileri görselleştirmede de yardımcı olabilirler.

Ezberi kuvvetlendirmek
zihin haritalama

Bir beyin fırtınası şablonu kullanabilir veya bir beyaz tahta veya kağıt üzerinde fiziksel bir zihin haritası oluşturabilirsiniz. Farklı bilgi parçaları bölümlere göre düzenlendiğinden ve daha fazla yapı eklemek için renkleri kullanabileceğiniz için bu gerçekleri akılda tutmak sizin için daha kolay olacaktır. Ayrıca hangi yolların birbirine bağlı olduğunu hatırlayarak bağlantı kurma tekniğini kullanabilir ve zihniniz için köprüler kurabilirsiniz.

4. Loci Metodu

Benedict Cumberbatch’in BBC televizyon programında Sherlock Holmes’u canlandırırken kullandığı bu tekniği görmüş olabilirsiniz. Gösteride buna hafıza sarayı diyor ve kesinlikle dedektif dahi olmayan herkesin erişebileceği bir teknik gibi görünmüyor.

Neyse ki, loci veya hafıza sarayı tekniği, gösterinin gösterdiğinden çok daha az karmaşıktır. Yüzler, listeler veya rakamlar gibi bilgileri depolamak için en iyi şekilde kullanılır ve bağlantı ve ilişkilendirme yoluyla hikaye anlatımı tekniğine benzer şekilde çalışır.

Ezberi kuvvetlendirmek
loci methodu

Yatak odanız veya mutfağınız gibi içini dışını bildiğiniz bir yer düşünün. Bu yerdeki bir dizi nesneyi veya konumu, uyku vakti rutininizi yapmak veya sabah kahvenizi yapmak gibi gözünüzde canlandırın. Ardından, ezberlemek istediğiniz her öğeyi nesne veya konumla ilişkilendirin. Bilgileri geri çağırmak istediğinizde, alanı görselleştirin ve onu geri alın.

Loci yöntemini ne kadar çok kullanırsanız, hafıza sarayınızın boyutunu genişletmek o kadar kolay olur. Sonunda, bilgi depolamak ve almak için tüm evinizi kullanabilirsiniz.

Hafıza Nasıl Geliştirilir?

İyi haber şu ki, beyniniz bir kas ve ezberleme bir beceridir. Pratik ve zamanla, herkes hafızasını geliştirebilir. Tıpkı egzersiz yaparken vücudunuza yöneldiğiniz gibi, beyninize de performans gösterme gücü vermelisiniz.

Ezberi kuvvetlendirmek
hafıza nasıl geliştirilir

Düzgün uyumak, düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı bir diyete bağlı kalmak, zinde ve sağlıklı bir beyni geliştirmenin önemli unsurlarıdır. Sağlık, tıpkı proje yönetimi üçgenini dengeleyen çalışanlar için olduğu gibi denge ile ilgilidir. Mola vermek, beyninize bilgileri kodlaması ve depolaması için zaman vermede de önemlidir.

Fazla Bilgi Nasıl Boşaltılır?

Beyninizi çalıştırarak hafızanızı zamanla geliştirebilseniz de, hiç kimse her zaman her şeyi hatırlayamaz. Neyse ki, bilgisayarı kafanızda bunaltmak yerine, doğru dijital araçlarla fazla bilgiyi boşaltabilirsiniz.

Ezberi kuvvetlendirmek
gereksiz bilgileri hafızadan silme
  • Yapılacaklar listesi programı, tüm görevlerinizi takip etmenize yardımcı olur ve bunları önceliğe göre düzenlemenize, bunları önemli belgelere bağlamanıza ve ekip üyelerinizle paylaşmanıza olanak tanır. En iyi yanı: yaklaşan yapılacaklar için hatırlatıcı almayı tercih edebilirsiniz, böylece hiçbir şey eksik kalmaz.
  • Ekibiniz ağırlıklı olarak birlikte çalışmaya ve yapılacak işleri ileri-geri itmeye güveniyorsa, görev yönetimi yazılımı kendi ve diğer görevlerinizi takip etmenize yardımcı olabilir. Kendi görevlerinizi ezberlemede ne kadar iyi olursanız olun, bilgi vermek, yetki vermek ve yapılacak işleri takip etmek için iş arkadaşlarınızla bağlantı kurabileceğiniz bir yere sahip olmak, programınıza uymanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Sonuç olarak, kariyerinizde ilerledikçe, çevik bir hafızanın ve zihnin değerli varlıklar olacağını göreceksiniz. Her şeyi araştırmanız gerekmediğinden üretkenliğinizi artırmanın yanı sıra, daha iyi bir bellek, iş akışınızı ve başkalarıyla olan bağlantılarınızı ve hatta liderlik tarzınızı da geliştirecektir. Beyninizi çalıştırmaya devam edin ve işe yaramayan her şey için, fazla bilgiyi depolamak için proje planlama yazılımımız gibi doğru araçları kullanın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu