Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Vegan Cilt Bakımı Ne Demek? | Vegan Cilt Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Reklam

Vegan cilt bakımı hakkındaki söylentileri duyduysanız muhtemelen sorularınız vardır. Çünkü her ne kadar güncel bir konu olsa da biraz kafa karıştırıcı olabiliyor.

Bu yazımızda sizin için vegan cilt bakımının gizemini çözmeye yardımcı olmak istiyoruz! Ne olduğunu ve size nasıl fayda sağlayabileceğini açıklayacağız.

Tüm cilt bakımlarının vegan olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Sonuçta günlük rutininizde hangi hayvansal ürünlere ihtiyacınız var? Ancak hayvansal ürünlerin ne kadar yaygın olduğuna şaşırabilirsiniz. Şampuanlardan diş macunlarına, kremlere kadar. Bu tür ürünlerden kaçınmak her zaman kolay değildir; özellikle de bunun farkında değilseniz.

Vegan cilt bakımı, ürünlerin hayvansal yan ürünler de dahil olmak üzere hayvanlardan elde edilen hiçbir içerik kullanılmadan oluşturulduğu anlamına gelir. Bu, hayvanlar üzerinde test edilmeden bir ürün oluşturulabildiğinden, ancak yine de süt veya bal gibi bileşenler içerebildiğinden, bu, hayvanlar üzerinde deney yapılmadan farklıdır.

Neden Vegan Ürünler Kullanılmalı?

Vegan cilt bakımının sadece hayvanlar için değil, sizin için de daha iyi olduğuna inanıyoruz. Vegan cilt bakımı, kendinizi bir papatya kadar taze hissetmenizi sağlayacak bir dizi gizli fayda sağlar.

1. Hayvanlar için iyi haber

Vegan cilt bakım ürünlerinin hayvanlar için daha iyi olduğunu söylemeye neredeyse gerek yok. Vegan ürünlerin hayvanlar üzerinde test edilmesi pek mümkün olmasa da, hem vegan hem de hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünleri tercih ettiğinizden emin olun. Bu şekilde, yaratım veya test aşamasında hiçbir hayvanın yer almadığından emin olabilirsiniz. Ayrıca, hayvanlar için daha güvenli bir dünyaya katkıda bulunduğunuzu bilerek, en sevdiğiniz cilt bakım ürünlerini kullanırken vicdanınızın rahat etmesinin keyfini çıkarırsınız.

2. Cildinize daha nazik davranın

Vegan ürünler sadece hayvanlara karşı değil aynı zamanda saç ve cilde de karşı daha naziktir. Cilde sürdüğümüz şeylerin çoğunun vücut tarafından emildiği az bilinen bir gerçektir. Vegan cilt bakım ürünleri genellikle cilt rahatsızlıklarını tahriş edebilecek veya kötüleştirebilecek daha az içerik içerir.

3. Vitamin ve antioksidanlar açısından zengin

Vegan cilt bakım formüllerinin bir diğer faydası da bitkilerden alınan bileşenlerin genellikle daha fazla vitamin faydasını beraberinde getirmesidir. Sadece bu değil, aynı zamanda antioksidanlar, mineraller ve doğal yağlar dametleri yumuşak cildin onarılmasına ve korunmasına yardımcı olur. Bu, cildinizin daha uzun süre taze görünmesini ve hissetmesini sağlayacaktır.

4. Çevreye zarar vermezsiniz

Bu iyi bilinen bir deyiş ama bazen doğa gerçekten en iyisini bilir. Bize bu kadar iyi baktığı için bizim de karşılığını vermemiz adil olur. En iyi vegan ürünler aynı zamanda %100 doğal ve organiktir. Bu da kullanım sonrasında çevreye zarar vermemeleri, zararsız bileşenlere ayrılarak çevreleri tarafından tekrar kullanılmaları anlamına gelir.

Vegan Cilt Bakım Ürünleri

Cilt bakımındaki bileşenlerin çoğu bitki veya hayvan kaynaklarından gelebilir. Bununla birlikte, hayvansal kaynaklar genellikle daha az işlem gerektirdiğinden, aksi belirtilmediği sürece büyük olasılıkla bunlar kullanılacaktır. Dikkat edilmesi gereken en yaygın olanlardan birkaçı Biotin, Setil Alkol, Keratin ve Jelatindir. İkincisi hayvan kemikleriyle eş anlamlıdır ve jel bazlı ürünlerin çoğunda kullanılır. Ancak deniz yosunu (agar) ve İrlanda yosunu gibi pek çok alternatif kaynak artık mevcut. Dikkat edilmesi gereken diğer vegan olmayan cilt bakımı bileşenleri Lanolin, Shellac, Guanine, Gliserin ve Balmumudur.

Vegan cilt bakımı
vegan cilt bakımı nasıl yapılır
Daha önce de belirtildiği gibi birçok ürün teknik olarak vegandır ancak hayvanlar üzerinde deney yapılmayan ürünler değildir. Yani hayvanlar üzerinde test edilmiştir. Bu nedenle ambalajların üzerindeki ‘%100 vegan’ etiketleri bazen yanıltıcı olabiliyor. İçinizin tam anlamıyla rahat olması için, zulüm içermeyen kuruluşlardan sertifika alan ürünleri arayın. Bu, onlara çok detaylı bakıldığı ve tıpkı sizin gibi tertemiz olduğu kabul edildiği anlamına gelir.

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu