Reklam
Güncel HayatSağlık

Venöz Yetmezliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Reklam

Venöz Yetmezliği kirli kan taşıyan toplardamarın hasar görmesiyle kanın kalbe ulaşamayıp vücut içinde birikmesidir. Venöz Yetmezliği sebebiyle birçoğumuzun yakından tanıdığı varis oluşmaktadır.

İçindekiler

Venöz Yetmezlik Nedir?

Vücudumuzda bulunan damarlardan biri olan toplardamar, kirli kanı temizlenmesi için önce kalbe sonra akciğere taşır. Fakat toplardamarda bulunan kapakçıkların çeşitli sebeplerle tıkanması veya bozulması sebebiyle kirli kan kalbe ulaşamaz ve vücut içerisinde birikir. Bu duruma Venöz Yetmezlik adı verilir.

Kronik Venöz Yetmezlik Nedir?

Venöz Yetmezlik durumu belli bir koşul altında-örneğin aşırı kilolu olma, hamilelik, sigara içme gibi- gelişebilir. Bu durumun uzun süreli yaşanması Kronik Venöz Yetmezlik olarak adlandırılmaktadır.

Venöz Yetmezliği Bitkisel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Venöz yetmezlik ve varisleri önlemek, ağrı ve şişlik gibi şikayetleri azaltmak için bitkisel tedavi mümkündür. Evde kolayca ve birkaç malzeme ile yapabileceğiniz karışımlar sayesinde bacaklarınızdaki şişlikleri, ağrıları ve krampları azaltabilirsiniz.

 • Lavanta yağı: bacaklarınızdaki ağrıları azaltarak rahatlama sağlar.
 • Maydanoz suyu: dolaşım sisteminiz için faydalıdır ve detoks özelliği gösterir.
 • Üzüm çekirdeği yağı: içerdiği antioksidan bileşeni sayesinde damar duvarı yapısını korur.
 • Adaçayı: damar tıkanıklığına ve kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • At kestanesi yağı: varis kremlerinde yıllardır kullanılıyor ve ağrıyı azaltıcı özelliği bulunuyor.
venöz yetmezliği tedavisi
venöz yetmezliği tedavisi

Venöz Yetmezlik Ameliyatı Kolay Mı?

Toplardamarda doğrudan bir tıkanıklık olmadığı takdirde lazer ameliyat ile tedavi sağlanabilmektedir. Toplardamarda tıkanıklık olması durumunda ise kapakçık onarma ameliyatları, damara stent yerleştirilmesi ve açık varis ameliyatı gibi cerrahi müdahale de sağlanabilmektedir.

Venöz Yetmezlik Belirtileri Nelerdir?

Venöz Yetmezliği belirtilerini genel olarak şöyle sayabiliriz:

 • Bacaklardaki damarlarda belirginleşme veya daha çok bilinen adıyla varis oluşumu,
 • Bacaklarda veya ayak bileklerinde şişmeler,
 • Bacaklarda ağrı ve zonklama,
 • Bacaklarda hissedilen uyuşma, karıncalanma hissi veya kramp girmesi,
 • Bacaklarda yaralar çıkması, bu yaraların sebebi bacak ülseri de olabilmektedir,
 • Cilt renginde görülen değişimler.

Venöz Yetmezlik Tedavisi Nasıl Olur?

Venöz Yetmezliği tedavisi için öncelikle Venöz Yetmezlik durumunun nedeni saptanır ve hastanın yaşam şeklini buna göre tekrar düzenlemesi istenir. Örneğin hastanın sigara içiyorsa bırakması, hareketsiz bir yaşamı varsa daha aktif olması ya da fazla kiloluysa zayıflaması istenir.

Kurtarıcı bir medikal malzeme olan varis çorabı, bacaklara yaptığı basınç sayesinde kanın yukarı doğru hareketine yardımcı olur ve tedavi sürecinde önemli bir destek sağlar. Ayrıca doktorunuz damar tıkanıklığı için çeşitli reçeteler verebilir, hastalığının ilerlemesi durumunda ise ameliyat önerebilir.

Venöz Yetmezlik İlaçları Nelerdir?

Venöz Yetmezlik tedavisinde bandaj, merhem, damar tıkanıklığı için ilaçlar ve varis çorapları kullanılabilmektedir.

venöz yetmezliği nedir
venöz yetmezliği nedir

Venöz Yetmezlik Beslenme Nasıl Olur?

Venöz Yetmezlik ve varisleri önlemek için beslenme düzeninize lifli gıdalar, c ve e vitaminli gıdalar, şekersiz yeşil çay, yaban mersini, pancar ve kuşkonmaz ekleyebilirsiniz. Ayrıca damar tıkanıklığına sebep olan hayvansal yağlardan da uzak durmak ve meyve sebze tüketimine ağırlık vermek büyük önem taşıyor.

Venöz Yetmezlik Ameliyatı Olanlar

Venöz Yetmezlik ameliyatı hasta profiline göre yarım saat ve 2 saat arası sürebilmektedir. Ameliyat sonrası hastalara 3-7 gün arası yatış verilebilir, bandaj ve varis çorabı kullanımına devam etmeleri gerekebilir. Genellikle 3.gün banyo yapabilir duruma gelen hastanın dikişleri de 1 hafta sonra alınabilir. Ameliyat sonrası bacaklarda morarma ve ağrı görülebilir ve iyileşme süresi oldukça uzundur. Lazer varis ameliyatında ise narkoz kullanılmaz ve hastaneye yatış gerekmez.

Venöz Yetmezlik Kalbi Etkiler Mi?

Venöz Yetmezlik toplardamar ile ilgili olduğu için doğrudan kalbi etkiler denilememektedir. Fakat toplardamarın akciğere yaptığı basınç sonrası kalpte çeşitli etkilenmeler ve kalp yetmezliği oluşabilmektedir.

Venöz Yetmezliği Öldürür Mü?

Venöz Yetmezlik tedavi edilmezse kalp damar sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturabilir. Kalp yetmezliğine kadar gidebilen bu sağlık sorununuz için erkenden önlem almanızı ve en kısa zamanda bir doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu