Reklam
Sağlık

Yüzme İle Kilo Verme Mümkün Mü?

Reklam

Yüzme ile kilo verme, serinletici ve diğer birçok sağlık yararına sahip eğlenceli bir yaz aktivitesidir. Sıcak koşullarda egzersiz yapmakta zorlanan, ağrıyan eklemlerle uğraşan veya sırtımızda, dizlerimizde veya ayak bileklerimizde sürekli yaralanmalar yaşayan bizler için yüzme, zindelik düzeylerini artırmanın harika bir yoludur.

Yüzmek Kilo Verdirir Mi?

Su çok fazla direnç sağlar. Yüzerken, yüzmek için tüm vücudunuzu bu dirence karşı savaşmak için kullanıyorsunuz.

Yüzme, toplam vücut antrenmanı olarak sınıflandırıldığından, üst bedeninizin ve alt bedeninizin tamamen meşgul olmasına ve yüzmenin sağladığı egzersizden faydalanmasına, kalp atış hızınızı yükseltmenize ve kalori yakmanıza izin verir.

yüzme ile kilo verme
yüzmek kilo verdirir mi

Yüzmeyi yürüyüş veya koşu gibi diğer egzersizlere iyi bir alternatif yapan şey, yüzmenin düşük etkili olmasıdır. Düşük etkili egzersizler, formda değilseniz, yaşlanıyorsanız veya eklemleriniz veya sırtınız gibi vücudunuzun belirli bölgelerinde ağrıya yatkınsanız yararlıdır.

Yüzmeyi bazı insanlar için daha uygun bir seçenek haline getiren bu faydalara ek olarak, yüzme metabolizma hızınızı da artırır. Daha yüksek bir metabolizma, artan bir enerji düzeyine sahip olacağınız ve dinlenme ve aktivite dönemlerinde daha fazla kalori yakacağınız anlamına gelir.

Yüzme İle Kaç Kilo Verilir?

Yaktığınız kaloriler ve ardından yüzerken kaybettiğiniz ağırlık, aşağıdakiler gibi birkaç farklı faktöre bağlı olacaktır:

 • şu anki kilonuz
 • metabolizmanız
 • Antrenmanın yoğunluğu ve/veya antrenmanın içerdiği vuruşlar

Yüzme antrenmanınız sırasında ne kadar kalori yakacağınıza dair bir tahmin görmek istiyorsanız, kilo kaybınızı takip etme arayışınızda yardımcı olabilecek kalori sayacı kullanabilirsiniz.

Her Gün Yüzmek Kilo Verdirir Mi?

Yüzerek kilo vermeye çalışıyorsanız, iyi bir egzersiz rutini bulmanız gerekir. Bununla birlikte, iyi bir egzersiz rutininiz olsa bile, kötü bir diyetin kilo verme söz konusu olduğunda egzersiz rutininizin başarısız olmasına neden olabileceğini unutmamak önemlidir. İyi bir egzersiz rutini kilo vermek için çok önemliyken, iyi bir diyet yapmak da öyle.

Yüzme, tüm vücudunuzun karada olduğundan daha fazla çalışmasına izin verdiğinden, havuzda 30 dakika, havuz dışında 45 dakika çalışmaya eşittir. Yüzme rejiminizin yanı sıra sağlıklı beslenmeye devam ettiğiniz sürece, haftada 3 kez havuzda sadece 30 dakika geçirmek formda kalmanıza yardımcı olacaktır.

En iyi sonuçlar için, yüzme rutininizle tutarlı kalmanız önemlidir. Tutarlı bir su egzersizi ile 30 gün içinde kilo vermeye başlamalısınız.

Kilo Vermek İçin Nasıl Yüzülmeli?

Bazı popüler egzersiz tekniklerine girmeden önce, egzersiz rutininiz sırasında aklınızda bulundurmanız gereken bazı önemli ipuçlarını gözden geçirelim:

 • Önce doktorunuza danışmayı düşünün
 • Isınma ile başlayın
 • Yavaş başlayın ve yolunuza devam edin
 • Havuz aksesuarları kullanın.

Kilo Vermek İçin Yüzme Programı

Yüzmek, kalp atış hızınızı ve nefesinizi önemli ölçüde artıracak güçlü bir egzersizdir.

Yüzerken yaptığınız vuruş, kilo vermenin önemli bir parçasıdır. Kilo vermek için faydalı olan dört tür popüler yüzme vuruşu vardır. Bu vuruşlar şunları içerir:

 • Kurbağalama: Yavaş yanan kardiyovasküler egzersiz. 30 dakikalık bir antrenmanda ortalama 250 kalori yakılır. Kalbi ve ciğerleri güçlendirmeye ve uylukları, trisepsleri, üst sırtı, alt bacakları ve hamstringleri güçlendirmeye yardımcı olur.
 • Sırtüstü: Yavaş yanan duruş geliştirici egzersiz. 30 dakikalık bir antrenmanda ortalama 250 kalori yakılır. Omurganızı uzatmaya ve mide, omuzlar, kollar, bacaklar ve kalçaları şekillendirirken ve aynı zamanda kalçalarınızın esnekliğini geliştirirken duruşunuza yardımcı olur.
 • Serbest Stil: Yüksek kalori yakma potansiyeline sahip daha hızlı bir antrenman. 30 dakikalık bir antrenmanda ortalama 300 kalori yakıldı. Omuzlarınızı, kalçalarınızı ve midenizi sıkılaştırmaya yardımcı olur ve sırtınızdaki kasları güçlendirmede bu dört vuruşun en iyi etkisini gösterir.
 • Kelebek: Kelebek vuruşunu öğrenmek ve ustalaşmak zordur ve bu nedenle yeni başlayanlar için önerilmez. 30 dakikalık bir antrenmanda ortalama 450 kalori yakılır. Kasları oluşturmada ve sıkılaştırmada, üst vücut gücünü artırmada ve esnekliği geliştirmede etkilidir.
Diğer su bazlı egzersiz türleri, düşük yoğunluklu, orta yoğunluklu ve yüksek yoğunluklu kategorilere ayrılır. En iyi denge ve en iyi sonuçlar için, yoğunlukların bir karışımının kullanılması önerilir. Bu üç tür antrenmanın temelleri aşağıdaki gibidir:

 • Düşük yoğunluklu:  Bu egzersizler, çalışmak için harcayacak çok zamanınız varsa veya vuruşunuzu iyileştirmek istiyorsanız veya bir dinlenme gününe ihtiyacınız varsa harikadır. Düşük yoğunluklu egzersizlerle, doğru teknikleri daha uzun süre koruyabilirsiniz. Bu, kalp atış hızınızı artırmanıza ve vücudunuzun hareket etmesine yardımcı olur. Kilo kaybı için mükemmeldir. Aralıklarla ve 1’den 10’a kadar bir ölçekte 4 veya 5 efor seviyesinde çalışıyor olacaksınız.
 • Orta yoğunlukta:  Orta yoğunlukta egzersizler, yüzücüler arasında en popüler egzersizlerdir. Bu antrenmanlar ağırlıklı olarak aerobiktir ve maksimum eforunuzun %70 ila %80’i veya 7 ila 8 veya 1 ila 10 ölçeği arasında herhangi bir yerde çalışmanızı gerektirir.
 • Yüksek yoğunluklu:  Bu egzersizler korkaklara göre değildir ve yeni başlayanlar tarafından denenmemelidir. Tamamen yüzme, dinlenme veya toparlanma yüzme dönemleriyle değiştirilir.

Hangi antrenmanı seçerseniz seçin, sağlıklı beslenmeye devam ettiğiniz sürece yüzerken de kilo verebilirsiniz.

İp Atlama Kaç Kalori Yaktırır? | İp Atlama Faydaları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu