Reklam
Makyaj

Yüz Kontürü Nasıl Yapılır? Pratik Yüz Kontürü Yapmak

Reklam

Yüz kontürü, son zaman makyajının en fazla kullanılan kozmetik ürünlerinden biri haline geldi. Yüz kontürü, her ne kadar bir rimel ya da ruj kadar kullanılma sa o da en fazla kullanılan ürünlerden biri. Biz de bu yazımızda yüz kontürü nedir, yüz kontürü için tüyolar nelerdir, yüz kontürü nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını arayacağız.

Yüz Kontürü Nedir? Neden Yapılır?

Yüz konturu, yüzün belirli yerlerini aydınlatıp belirli yerlerini karartarak yapılan bir makyaj hilesidir. Yüzün belirli erlerini belirginleştirerek o bölgenin daha keskin ve belirgin bir hale getirir. Yüzünüze kontur uygulayarak yüzünüzde küçülmek istediğiniz herhangi bir yeri küçültmeniz de küçük hileler ile mümkün.

kontür örnekleri
kontür örnekleri

Yüz Kontürü İçin Tüyolar

”Yüz kontürü nasıl yapılır?” sorusuna cevap vermek adına bazı tüyolar belirlenmiştir. Bu tüyolar, kontürünüzü daha etkin kılmak için çok önemli tüyolardır. Eğer tam anlamıyla düzgün bir yüz kontürü elde etmek istiyor iseniz bu adımların hepsini birer birer yerine getirmelisiniz. Bu tüyoların bazılarına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

1. Aydınlatıcı

Aydınlatıcı, kontur makyajının olmazsa olmazıdır. Kontur, nasıl belirginleştirmek istediği yeri keskinleştirip belirginleştiriyor ise aydınlatıcı da o bölgeyi daha göze çarpıcı bir kıvama getirir. Bu nedenle aydınlatıcı kontur olan makyajlarda büyük bir önem arz ediyor ve olmazsa olmazı haline geliyor. Aydınlatıcı şu
şekilde uygularsanız daha da etkin bir hale getirebilirsiniz:

  • Aydınlık verilmesini istediğiniz yere aydınlatıcınızı sürün. Elmacık kemiklerinize sürmeniz konturu daha belirginleştirmek için önerilir.
  • Kontur için seçtiğiniz koyu fondöteninizi ya da bronzer’ınızı elmacık kemiklerinizin hemen altına sürün. Bunu ince uçlu bir fırça ile elmacık kemiklerinize gelmeyecek biçimde yaymaya başlayın. Böylelikle elmacık kemikleriniz muhteşem bir biçimde ortaya çıkacak.
  • Aydınlatıcıyı burun kemiğinize, dudak üstünüze uygulayın. Bu yerlere uygulamak, yüzünüze tazelik katacak ve ışıltı verecektir.

Bu şekilde adım adım ilerler iseniz aydınlatıcının gücünü tam anlamıyla kavrayabilirsiniz. Aydınlatıcılar, ”Yüz Kontürü Nasıl Yapılır?” sorusuna verilebilecek en önemli cevaplardan biridir.

2. Favori Kontür Fırçaları

Kontur fırçaları, yüz kontürü makyajınızın şekillenmesinde en büyük etkiye sahip olan adımlardan biridir. Seçeceğiniz kötü bir kontur fırçası her şeyi berbat edebilirken iyi bir fırça ise makyajınızın kahramanı olabilir. Peki, kontur fırçaları nasıl seçilmelidir?

yüz şeklinize göre kontür yapımı
yüz şeklinize göre kontür yapımı
  • Sık tüyleri olmalıdır. Sık tüylü fırçalar konturunuzu sürdüğünüz bölgeye daha rahat bir biçimde yaymanız için önemli bir seçenektir.
  • Kontur fırçaları için bir diğer en önemli özellik ise kısa tüylere sahip olmasıdır. Uzun tüylü konur fırçaları, konturunuzu çok dağınık bir biçimde dağıtacağı için sürdüğünüz konturun hiçbir anlamı kalmaz. Ancak iyi ve kısa tüylü bir kontur fırçası kontrollü bir biçimde hareket edebileceği için daha düzenli bir dağıtım gerçekleştirir. Böylece konturunuzde bir hata olmadan makyajınızı bitirebilirsiniz.

Kontur fırçaları, hemen hemen her kozmetik ürünü satan yerde bulabileceğiniz fırçalardandır. Fırçanızı seçerken bu iki önemli ayrıntıya dikkat ederek makyajınızın gayet doğal ve özenilmiş gözükmesini sağlamak sizin elinizde.

3. Kontür Paletleri

Kontur paletleri de ”Yüz Kontürü Nasıl Yapılır?” sorusuna cevap ararken karşımıza çıkan yanıtlardan biri. Kontur paletleri, içinde her türlü cilt tipine ve cilt rengine yakınlıkta tınlar barındırdığı için kontur makyajında tercih etmemiz en mantıklı adım olabilecek yöntemlerden biri.

Kontür paletleri sayesinde cilt tonunuz ne olursa olsun siz de kontur yapabileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey size en yakın kozmetik ürünü satan mağazaya gitmek ve bu kontur paletlerinden bir tane satın almak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu