Reklam
DüğünTesettür

2024 Tesettür Gelin Başı Modelleri

Reklam

Düğünler ve gelinler söz konusu olduğunda, her kültürün farklı bir geleneğe sahip olduğu unutulmalıdır. Örneğin batı ülkelerinde insanlar geleneksel olarak beyaz kıyafetler kullanırlar. Hindistan’da gelinler genellikle pembe ve ya kırmızı gelinlik giyerler. Müslüman toplumlarında ise, yine beyaz gelinlikler ve başörtü olarak tanımlanan güzel örtüler kullanılmaktadır.

O halde gelin birlikte; tesettürlü gelinlerimizi mutlu edecek, son derece pratik, kolay ve zarif gösterecek gelin başı model kullanımının hazırlanışı hakkındaki püf noktaları verelim.

uzun yüze yakışan tesettür gelin başı modelleri
uzun yüze yakışan tesettür gelin başı modelleri

incili tesettür gelin başı modelleri

sade gelin başı tesettür
sade gelin başı tesettür

 

uzun yüze yakışan tesettür gelin başı
uzun yüze yakışan tesettür gelin başı

Yüz Tipine Göre Tesettür Gelin Başı Modelleri

Öncelikle yüzünüzün şekline göre başörtü ya da eşarp kullanınız. Böylelikle kullandığınız eşarp sizi güzel gösterecek ve doğru şekilde bağlamanızı sağlayacaktır.

1 Yuvarlak bir yüze sahipseniz, eşarbınızın önünün üçgen şeklinde yapmanız gerekir. Fakat üçgen kısmını biraz büyük tutmanızda fayda vardır. Böylece, yüzünüzde kamufle edebileceğiniz herhangi bir bölgesini gizlemiş olursunuz.

yuvarlak yüze yakışan tesettür başı
yuvarlak yüze yakışan tesettür başı

2 Kare yüze sahipseniz, eşarbınızın ön kısmına oval şekli vermelisiniz. Bu yüzünüzü olduğundan daha ince görünmesini sağlayacak ve görünüş olarak zariflik katacaktır.

3 Uzun yüze sahipseniz, kare yüze sahip kişilerde önerilen şekilde eşarbınızı bağlamanız gerekir. Eğer eşarbın ön kısmını üçgen yaparsanız, yüzünüz olduğundan daha uzun gözükebilir. Bunun yanı sıra, eşarbınızın önünü oval şeklinde yaparak bağlamak, yüzünüzü daha küçük gösterecektir.

sade gelin başı modelleri
sade gelin başı modelleri

4 Eğer küçük bir yüz ve dar bir alnınız varsa, aynı zamanda da elmacık kemikleriniz tam olarak belirgin değilse, eşarbınızı biraz daha geriden bağlamaya çalışınız. Ayrıca, eşarbınızın kenarlarını da içine doğru kıvırmayı unutmayınız.

Böylelikle, artık hangi yüz şekline sahip olduğumuzu bilip, ona uygun bir şekilde eşarplar kullanmamız gerektiğini bildiğimize göre, şimdi genel olarak, gelin başı modeli için eşarp nasıl bağlanır hakkındaki bilgileri paylaşalım.

Öncelikle; 3-4 metre uzunluğundaki bir kumaş parçasını, bir köşesinden diğer köşesine doğru üçgen şeklinde tutarak başınıza koyabilirsiniz. Sabitlemek için iğne kullanınız. Yüz şeklinize göre, eşarbınızın ön kısmını uzun ya da oval biçimde tutmayı unutmayınız. Başınızın orta kısmının kaymaması için iğne yardımı ile sabitleyiniz.

incili tesettür gelin başı modelleri
incili tesettür gelin başı modelleri

Eşarbınızın güzel görünmesi için başınızın sağ ve sol yanı olmak üzere her iki kısmında da tepe ya da orta kısımdan çene altınıza kadar katlı görünüm şeklinde, iğne ile tutturarak birkaç ince şeritler veriniz. Eşarbınızın ön kısmının bozulmamasını engellemek ve kalıp şeklinde durmasını sağlamak amacıyla bir saç spreyi kullanınız. Bu işlemden sonra, başka bir kumaş parçasını başınıza örtün ve geriden ön kısma doğru 5-6 defa katlı olarak görünmesi için düz bir şekilde şeritler vermelisiniz. Verdiğiniz 5-6 şeritleri bir birine yakın olacak biçimde geriden ön kısma doğru iterek, yukarıdan aşağıya doğru simetrik biçimde tek açarak tutturunuz.

fresh gelin makyajı 2023
fresh gelin makyajı 2024

Başınızın her iki yanı için de bu işlemi yapmalısınız. Bunun yanı sıra, başınızın arka kısmında görünen kalıntıları ne kadar kamufle etmeye çalışırsanız o kadar çok kabarık bir görüntü yaratırsınız. Bu nedenle, kumaşın fazla kısımlarını bir makas yardımıyla kesebilirsiniz. Ardından, estetik görünüm elde edecek şekilde, iğne ile kesik yerleri yukarıya doğru açarak tutturunuz ve arka kısmının pürüzsüz görünmesi için tekrar küçük bir kumaş parçasını sadece o bölgeyi örtecek şekilde kaplayınız.

Boyun kısmını kapatmak için de yine yeni bir kumaş parçası kullanınız. Bu kumaş parçasını üçgen şekline getirip, 4-5 cm kadar da tersine kıvırıp, boynunuzun ön kısmından geriye doğru bağlayarak şekillendirmelisiniz. İsteğe göre boncuk süslemeleri de kullanılmaktadır. Bunun için, gelinlik modelinizdeki boncuk detayları ya da farklı yapıdaki işlemelere göre tercih şekillenebilir. Eğer gelinliğiniz detaylarında inci boncuk işlemeler yer alıyorsa, eşarbınızda bu boncukları kullanmanız, sizin karmaşık bir görüntüden ziyade zarif ve bir bütün şekilde güzel görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

kare yüz şekline yakışan tesettür başı modelleri
kare yüz şekline yakışan tesettür başı modelleri

Eşarbınıza boncuk işlemeleri ilave etmek için bir silikon kullanınız. Eşarbınızı bağlamadan önceki aşamalarda hangi bölgeye boncuk kullanacağınız kısmı önceden belirlemelisiniz. Eğer eşarbınızın ön kısmına kullanacaksanız o alanı, silikon ile boncukları sık ve rasgele bir şekilde doldurunuz. Bununla birlikte, başınızın ota kısmında tacınızı gelecek kısmına da boncuklarla süsleyebilirsiniz. Bu işlemden sonra taç ve duvağınızı da ilave ederek işlemleri sonlandırabilirsiniz. Böylelikle, en özel gününüzde Saatler boyunca yüzünüzden gülümseme eksik olmayacak göz kamaştırıcı bir görünüm elde etmiş olacaksınız.

Yuvarlak Yüze Tesettür Gelin Başı Modelleri

taçlı tesettür gelin başı modelleri
taçlı tesettür gelin başı modelleri

 

tesettür gelin başı yuvarlak yüz
tesettür gelin başı yuvarlak yüz

Hayal Tül Gelin Başı Modelleri

yuvarlak yüze yakışan gelin saçı
yuvarlak yüze yakışan gelin saçı

 

tesettür taçlı gelin başı
tesettür taçlı gelin başı

2024 Sade Tesettür Gelinlik Modelleri

Tesettür Kaburga Gelinlik Modelleri

Tesettürlü Kadınlar İçin Düğün Makyajı Önerileri adlı yazı dizilerimize de göz atabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu