Reklam
DüğünMakyajTesettür

Tesettürlü Kadınlar İçin Düğün Makyajı Önerileri

Reklam

Düğünler, makyaj konusunda normal zamanlara oranla daha hassas davranılan zamanlardır. Bu sebeple de Tesettürlü Kadınlar İçin Düğün Makyajı Önerileri nelerdir, konusu sıklıkla araştırılır. Tesettürlü olan düğün kombini için makyaj yapılacaksa; gerekli olan malzemelerin neler olduğu, makyaj yapım aşamalarının neler olduğu, makyaj konusunda dikkat edilmesi gereken durumlar ve püf noktalar hakkında bilgi sahibi olunması gerekir.

Düğün Kombinine Uygun Makyaj Yapmak İçin Neler Bilinmelidir?

Tesettürlü olan düğün kombinine makyaj yapmak için bilinmesi gereken bazı durumlar vardır. Kadınların kendi vücutlarını tanımaya ve bu duruma bağlı olarak da daha etkili makyaj yapmaları için, bilinmesi gereken bu durumları dikkate almaları gerekir.

tesettür düğün kombini önerileri
tesettür düğün kombini önerileri

Fresh Düğün Makyajı Nasıl Olmalıdır? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Bu durumlar başlıca şu şekilde ifade edilebilir:

 • Makyaj yapmaya hazırlık aşamasının en iyi şekilde geçmesi ve kullanılacak olan malzemelerin doğru belirlenmesi adına; cilt tipinin bilinmesi
 • Hangi maddelerin olduğu ürünlere karşı cildin alerjik reaksiyon gösterdiğinin bilinmesi
 • Cilt alt tonunun doğru bir şekilde bilinmesi gibi durumlar gereklidir.

Bu durumlar bilindiği zaman, tesettürlü kadınlar için düğün makyajı önerileri konusunda yapılan uygulamalarda daha olumlu sonuçlar alınır.

tesettür gelin makyajı önerileri
tesettür gelin makyajı önerileri

Uygun Makyaj Yapmak İçin Neler Gereklidir?

Tesettürlü olan düğün kombinlerine yapılacak olan makyajlarda, tercih edilecek olan malzemelerin cildi tahriş etmeyecek malzemeler olmasına önem verilmelidir.

Bununla birlikte gerekli malzemeler şu şekilde ifade edilebilir:

 • Makyaj bazı veya nemlendirmek için kullanılacak olan, çok yağlı olmayan cilt kremi
 • Fondöten
 • Maskara
 • Allık
 • Dudak Kalemi
 • Göz kalemi
 • Maskara
 • Makyaj sabitleme spreyi
 • Kontur paleti
 • Far paleti
 • Aydınlatıcı gibi makyaj malzemelerinin temin edilmesi gerekir.

Malzemelerin temin edilmesinden sonra, gerekli adımlar izlenerek tesettürlü kadınlar için düğün makyajı önerileri konusunda verimli bir sonuç alınır.

tesettürlü kadınlar için düğün makyajı önerileri
tesettürlü kadınlar için düğün makyajı önerileri

Düğün Makyajı Önerileri Yapım Aşamaları Nelerdir?

Makyaj yapmaya başlamadan önce, giyilecek olan kombindeki öne çıkan veya öne çıkarılmak istenen renkler tespit edilir. Özellikle üç rengin seçilmesi, far uygulamasının daha güzel olmasına neden olacaktır.

Kullanılan şal veya eşarp içerisindeki en koyu renk de belirlenerek far uygulamasında kullanılabilir. Bu durumdan sonra, ilk olarak makyaj bazı veya krem uygulaması yapılarak cildin makyaja hazır hale gelmesi sağlanır. Daha sonra iki dakika kadar bir zamanın geçmesi ve bazın cilt üzerine yerleşmesi beklenir.

Zamanın dolmasından sonra, kullanılacak olan fondöten tampon hareketlerle ve cilt çizilmeden uygulanır. Ardından göz makyajı yapımına başlanır. Belirlenen üç ton far renginden, en koyu olan en dışa, en açık olan ortaya ve orta ton olan da gözlerin başlangıç kısmına olacak şekilde uygulanır. Karıştırma fırçası yardımıyla doğal bir görünüm elde edilir.

Tesettür Kombin İçin Doğal Makyaj Önerileri adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

tesettürlü kadınlar için düğün makyajı
tesettürlü kadınlar için düğün makyajı

Daha sonra göz kalemi uygulaması ve isteğe bağlı olarak eyeliner uygulaması da tamamlanır. Kirpiklerin belirgin hale gelmesini sağlamak amacıyla iki kat maskara uygulaması da tamamlanarak göz makyajı sonlandırılır. Yüzün daha dolgun durmasını sağlamak amacıyla kontur uygulaması yapılır ve elmacık kemiklerine allık uygulanır.

Makyaj sabitleme spreyi de kullanılarak makyajın sonlandırılması sağlanır. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra şal veya eşarp takılması daha güzel makyaj yapılmasına yardımcı olacaktır.

tesettürlü gelin makyajı nasıl olmalıdır
tesettürlü gelin makyajı nasıl olmalıdır

Düğün Makyajı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kadınların tesettürlü kadınlar için düğün makyajı önerileri konusunda dikkat etmesi gereken bazı durumlar vardır. İlk olarak, yapılan her türlü makyaj malzemesi uygulanırken; bastırarak ürün uygulaması yapılmamalıdır ve olabildiğince tampon hareket kullanılması gerekir.

tesettürlü gelin makyajı önerileri
tesettürlü gelin makyajı önerileri

Ayrıca, kullanılan her ürünün renk tonu kıyafet rengine uygun olması da güzel bir makyaj açısından oldukça önemlidir. Maskara ve göz kalemi kullanılırken, tercih edilecek olan ürünlerin kirpik renginden bir ton koyu olması gerekir.

Ayrıca, kıyafetin makyaj yapımından daha önce giyilmesi ve şalın makyaj yapıldıktan daha sonra takılması; kullanılan makyaj malzemelerinin bulaşarak kirlilik oluşturmasını önleyecektir. Bu durumlara dikkat edildiği zaman güzel bir şekilde makyajın yapıldığı görülecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu