Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Dudak Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Reklam

“Estetiğim yok, yüzümde minik dokunuşlar var.” cümlesini ünlüler başta olmak üzere birçok kişiden duyar olduk. “Dolgu, estetikten sayılıyor mu yahu?” diyenler de yok değil. Şakak, jawline, göz kapağı, yanak, elmacık kemiği, nazolabial, el ve dudak dolgusu yapılabiliyor. Çoğu kişi dolguyu estetikten saymasa da eski haliyle yenisini ayırt etmek zor olduğu için estetik yaptırmış olunuyor.

Dudak dolgusu hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık ve derledik. Dolgu yaptırmadan önce size fayda sağlayacağını düşündüğümüz yazımıza göz atabilirsiniz.

İçindekiler

Dudak Dolgusu Kaç Seans Sürer?

Dudak dolgusu arka arkaya 2 seans olarak gerçekleşir. Eğer ilk defa uygulanacaksa, hastaya 2 ya da 3 hafta sonra tamamlayıcı seans uygulanabilir.

Dudak Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Dudak dolgusu işlemi ortalama 5-10 dakika sürer. Öncelikle dudak belli noktalardan uyuşturulur. Ardından, dudağın anatomik özelliklerini vurgulayacak şekilde bir enjeksiyon uygulanır.

Dudak Dolgusu Kaç Güne Oturur?

Dudak dolgusu işlem sonrası hemen sonuç verebilir. Sadece dudakta ödem ve şişlik oluşabilir. Ancak bu, olası bir yan etkidir ve ortalama 2-3 gün içerisinde geçer. Dudak dolgusu ise, 1 hafta ila 10 gün içinde oturur.

Dudak Dolgusu Acılı Bir İşlem Mi?

Dolgu öncesi anestezik kremle bölge uyuşturulur. Dolayısıyla, uygulama sırasında çok hafif bir acı hissedilebilir. Ayrıca ortalama 5-10 dakika süren bir işlemdir. Bunun haricinde, diğer bölgelere göre, dudakların ağrı ve acıya duyarlı bir yapıya sahip olduğu bilinmelidir.

Dudak Dolgusunun Yan Etkileri Nelerdir?

Dudak dolgusu sonrası bazı yan etkilerin görülmesi normaldir. Genel olarak şişlik, kızarıklık ve morarma gibi yan etkiler görülür ancak kısa sürede geçer.

Dudak Dolgusu Sonrası Topaklanma Nasıl Geçer?

Dolgu maddesinin yüzeye yakın enjekte edilmesinden dolayı, topaklanma oluşur. Oluşan bu topaklanma, genelde kendine kendine geçer ya da hafifçe masaj yapılarak kaybolur. Hyaluronik asit enjeksiyon sonrası ortaya çıkan ve 2 hafta sonrasında kaybolmayan topaklanma için hyaluronidaz enjeksiyonu uygulanır.

Dudak Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Dudak dolgusu diğer dolgular gibi ömürlük değil. Kalıcılık süresi yaklaşık 1 yıl kadardır. Zamanla dolgular erir ve dudaklar eski haline döner.

Dudak Dolgusu Ne Zaman Erimeye Başlar?

Dolgu işlemi uygulandıktan sonra ortalama kalıcılık süresi 9-12 ay kadardır. Ancak bu süre kişiden kişiye değişebilir. Dudaklar hareketli bir bölge olduğundan hızlı bir şekilde erime gerçekleşir.

Dudak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Dolgu sonrası oluşabilecek şişlik ve morluğu azaltmak için işlemden hemen sonra, her 2 saatte 1 ve 15 dakikalık aralarla dudağa soğuk kompres uygulanabilir. Bir kumaşın içine sarılmış buz paketini 24 saat boyunca dudağınıza uygulamaya devam edin.
 • Dolgu sonrasındaki ilk 1-2 saat dudakları büzmemeye dikkat edilmeli.
 • İlk 24 saat içerisinde makyaj yapılması yasaktır.
 • Dolgudan sonra ilk 3 gün boyunca yumuşak diyet yapılmalıdır.
Dudak dolgusu
dudak dolgusu sonrası yapılması gerekenler
 • İlk 3 gün boyunca havuza, hamama, solaryuma girilmemeli, sıcak duş ve banyo yapılmamalı. Ayrıca güneş ışınlarından korunmalı, ağır spor faaliyetinden kaçınmalı. Ek olarak, enfeksiyondan korunmak için doktorun önerdiği krem veya ilaçlar kullanılabilir.
 • İlk 3 gün boyunca dudaklar sıcak veya soğuk bir maddeyle temas ettirilmemeli.
 • İlk 3 gün boyunca alkol, sigara, aspirin, ağrı kesiciler, kan sulandırıcı ilaçlar, yeşil çay, sarımsak, balık yağı, vitamin C, vitamin E, niasin, gingko, ginseng, ekinezya ve yüksek oranda şeker, yüksek oranda sodyum, yüksek oranda kafein içeren besinler alınmamalıdır.
 • Dolgu sonrası oluşabilecek topaklanma için 1 hafta boyunca günde 2 kere dudaklara masaj yapılabilir.
 • Dudak kurumasını önlemek için 1 hafta arayla dudak nemlendiricisi kullanılması tavsiye edilir.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılmaz?

 • Hamileler ve emziren anneler
 • Hemofili, Behçet hastalığı, Hashimato tiroidi ve SLE gibi hastalığı olanlar
 • Dolgu maddesine alerjisi olanlar

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları tercih ettiğiniz kliniğe ve yaptıracağınız işleme göre değişiklik göstermektedir. Ancak net bir ücret almak için bu işlemi uygulayan kliniklerle görüşülmesi önerilir.

Dudakta Sivilce Çıkması Ne Anlama Gelir? Nasıl Geçer?

Uçuk Neden Çıkar? Uçuğa Ne İyi Gelir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu