Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Yaşlanma Karşıtı Evde Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Reklam

Parlak, genç bir cilde sahip biriyle karşılaştığımızda ilk içgüdümüz, hangi ürünleri kullandıklarını sorgulamak oluyor. Ancak mükemmel ten rengi peşinde koşan çok az kişinin düşündüğü şey, bir serum veya nemlendiricinin nasıl uygulandığının formülün kendisi kadar önemli olduğudur. Gerçekten de karşılaştığımız en kontrol dışı güzel ciltlerden bazıları aslında yüz masajı tekniklerine borçludur.

Doğru yüz masajı tekniklerini günlük cilt bakımı rutininize dahil etmek, yalnızca daha iyi bir parlaklığın değil, aynı zamanda daha sıkı, kırışıksız bir yüzün de sırrı olabilir. Nasıl yani? Her şeyden önce, cilde masaj yapmak dolaşımı iyileştirir, bu da “cilde daha fazla kan hücresi, daha fazla oksijen ve ürünlerin daha iyi emilmesini” sağlar. Bazı yöntemler ayrıca alındaki kaş çatma çizgilerini düzeltebilir ve stresi ve baş ağrılarını azaltabilir, bu da çatık kaşları ve bunun sonucunda ortaya çıkan kırışıklıkları en aza indirebilir.

Şimdiye kadarki en parlak cildiniz için tam olarak hangi yüz masajı tekniklerini kullanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

Evde Yaşlanma Karşıtı Yüz Masajı Nasıl Yapılır?

Evde kırışıklık karşıtı yüz masajına başlamadan önce bazı dikkat etmeniz gereken durumlar söz konusu. Masajı parmaklarınızla yapmak işe yarayabilir ancak bir masaj aleti işinizi daha da kolay yapacaktır. İkinci olarak, yaşlanma belirtileri sadece yüz bölgesi ile sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Yani boyun bölgesine de masaj hareketlerini uygulamanız gerekir. Son olarak, masajın etkinliğini artırmak için yaşlanma karşıtı kremler kullanabilirsiniz.

Yüz masajı
evde yaşlanma karşıtı yüz masajı
 1. Yüz masajı öncesi cildinizi bir temizleyici ile kirden arındırıp hafifçe kurulayın.
 2. Cildinize bitkisel bir yağ sürüp parmaklarınız yardımıyla masaj yapmayı kolay bir hale getirin. Kuru ciltler badem veya argan yağı; orta yağlı ciltler ise, jojoba yağı veya Hint yağından yararlanabilir. Ayrıca yağ yerine nemlendirici de kullanabilirsiniz.
 3. Çene kenarları, ağız bölgesinin yan kısımları ve elmacık kemiklerinin üzerine dairesel hareketler ile yaklaşık 1 dakika masaj yapın. Ancak cildinizi yukarı doğru iterek masaj yapmayı unutmayınız.
 4. Parmak eklemlerinizi doğrudan çenenin altına yerleştirip, hafifçe köprücük kemiğine doğru hareket uygulayın. Çeneden köprücük kemiğine kadar her bir alanda aynı işlemi yapın. Bu uygulamayı 5 kere tekrar edin.
 5. Alın üzerine dört parmağın yardımıyla yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Ardından, göz kenarlarına da aynı şekilde masaj yapın. 1 dakika boyunca bu adımı tamamlayın.
 6. Parmaklarınızı göz kapaklarınıza yerleştirip dışa doğru kaydırın. Hafifçe göz altlarınızı dışa doğru kaydırıp iç köşelerde durun. Burun kenarları ve kaş çizgileri boyunca devam edin. Yine 1 dakika boyunca masajı sürdürün.

Yaşlanma Karşıtı Yüz Masajı Faydaları

Yüz masajının son derece rahatlatıcı olduğu inkar edilemez. Bununla birlikte, sadece stresi azaltmaktan daha fazlası, cildinize de yüz masajı yapın.

İşte yüz masajının kanıtlanmış faydalarından bazıları:

 • Dolaşımı artırır. Yüz masajı cildiniz için küçük bir egzersiz gibidir – gerçekten kanın pompalanmasını sağlar. Yüzünüze kan akışını hızlandırmak şişkinliği gidermeye, cildi toksinlerden arındırmaya ve cilt tonunuzu aydınlatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca kolajen üretimini uyarabilir.
 • Lenfatik drenajı teşvik eder. Lenfatik sistem, bağışıklık sağlığının yanı sıra detoksifikasyonda da önemli bir rol oynar. Masaj yoluyla yüz lenfatik drenajı şişliği ve şişmeyi azaltmaya, cilt tahrişini hafifletmeye ve cildi güçlendirmeye yardımcı olabilir.
 • Detoksifikasyonu destekler. Kirlilik, stres ve bazı kişisel bakım ürünlerindeki (Ftalatlar vb.) tartışmalı bazı bileşenler, ciltte ve altında toksinlerin birikmesine neden olabilir ve bu da kırılmalara, şişliklere ve ince çizgilere katkıda bulunabilir. Yüz masajı, kan akışını hızlandırır ve cildinizi detoksifiye etmeye yardımcı olmak için lenfatik drenajı teşvik eder. Hangi ürünlerin kullanıldığına bağlı olarak, sağlıklı bir dozda pul pul dökülme de sağlayabilir.
 • Ürün emilimini artırır. Herkesin kendine özgü cilt sorunları vardır, ancak yüz masajı herhangi bir cilt bakım rejimine güçlü bir katkı sağlar. Ürünü yüz masajı tekniğiyle uyguladığınızda, özellikle nemlendirici ve serum gibi şeyler için emilimi artırabilir.
 • Kas gerginliğini azaltır. Farkında olmayabilirsin ama çoğu insanın yüzünde çok fazla gerginlik vardır. Yorgun, stresli veya fazla çalıştığınızı hissettiğinizde alnınızdaki kasları gerersiniz, bu da ince çizgilerin ve kırışıklıkların gelişimini hızlandırabilir. Yüz masajı, cildinizin genç ve enerjik görünmesini sağlamak için bu gerginliği gidermeye yardımcı olabilir.

Yüz Yogası Nedir? Yüz Yogası Ne İşe Yarar?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu