Reklam
Genel

Alışveriş Bağımlılığı Nedir? Alışveriş Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Alışveriş bağımlılığı, onyomani denilen ve son yıllarda artış gösteren bir bağımlılıktır.

Reklam

Bağımlılık deyince insanların aklına genellikle sigara, alkol ve kumar gelir. Aynı zamanda, yıkıcı olabilecek başka bağımlılık türleri de vardır. Alışveriş bağımlılığı (onyomani) da bir kişinin mali durumuna olduğu kadar aile üyeleri ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerine de zarar verebilecek bir bağımlılıktır. Ancak neyse ki bunu durdurmanın yolları mevcut.

İçindekiler

Alışveriş Bağımlılığı Nedir ve Neden Olur?

Bir alışveriş bağımlılığını görselleştirmenin en iyi yollarından biri, hedonik koşu bandı denen bir şeydir. Hedonik koşu bandı, bir kişinin belirli hedeflere ulaşılmasına rağmen aynı mutluluk düzeyinde kalma eğilimidir. İnsanların alışverişe çıktıklarında mükemmel şeyler satın almalarının en büyük sebeplerinden biri de onları daha mutlu edeceklerini düşünmeleridir.

Alışveriş bağımlılığı
alışveriş bağımlılığı neden olur

Ne yazık ki, bu şeyler kişiyi aynı mutluluk düzeyine geri dönene kadar kısa bir süre için mutlu eder. Bu nedenle, bir koşu bandında takılıp kalmak, sürekli olarak asla takip etmeyecekmiş gibi görünen kalıcı zirveleri kovalamak kolaydır.

Bu nedenle döngüyü kırmak, koşu bandından çıkmak ve alışveriş bağımlılığını durdurmanın yollarını bulmak önemlidir.

Alışveriş Bağımlılığını Durdurmanın 8 Yolu

Alışveriş bağımlılığını durdurmanın birkaç yolu vardır. En iyi örneklerden birkaçı şunları içerir:

1. Aboneliklerden Çıkın ve Sosyal Medya Hesaplarından Takibi Bırakın

Atmanız gereken ilk adımlardan biri, e-posta listelerinden çıkmak ve sosyal medya hesaplarını takip etmekten vazgeçmektir. Alışverişe çıktığınızda mükemmel şeyleri satın alma eğiliminizin en büyük nedenlerinden biri, onlara her zaman erişebilmenizdir. Alışveriş bağımlılığınızdan gerçekten kurtulmak istiyorsanız, bu sitelerin aboneliğini ve takibini bırakmalısınız.

Acil ihtiyacınız olan yeni ürün ve hizmetlerle ilgili e-postaları ne sıklıkla alıyorsunuz? Birkaç dakika öncesine kadar bunlara ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Bu bildirimlerin gelmesini durdurabilirseniz, harcama alışkanlıklarınız üzerinde daha iyi kontrol sahibi olabilirsiniz. Tüm bu e-posta listelerinden çıkmak birkaç dakika sürse de, size önemli miktarda para kazandırabilir. Bu sosyal medya hesaplarını takip etmeyi bırakın, aboneliklerinden çıkın ve ihtiyacınız olmayan ürünleri satın almaktan kendinizi kurtarın. Aboneliğinizi iptal ettikten sonra bile e-posta hesapları size hala e-posta gönderiyor gibi görünüyorsa, e-posta adresini tamamen engellemeyi düşünün.

2. Banka Hesabınızı İnceleyin ve Faturalarınızı Takip Edin

Ardından, banka hesabınıza daha yakından bakmanız gerekir. Bazen alışverişe gitmeye karar verdiğinizde tam olarak ne kadar para harcadığınızı anlamak zordur. Ne kadar para harcadığınızı anladığınızda, kaç para harcadığınızı anlayacaksınız.

Alışveriş bağımlılığı
alışveriş bağımlılığı nasıl tedavi edilir

Banka kartınızı kullanarak her şeyi satın almanız gerekmediğini unutmayın. Bu nedenle kullandığınız tüm ödeme portallarına göz atmanız gerekmektedir. Tüm faturalarınızı kontrol altına alın. Bu, tam olarak ne kadar para harcadığınızı anlamanızı kolaylaştıracaktır. Ardından, satın alımlarınızı neyin gerekli neyin gerekli olmadığına göre ayırın. Gereksiz satın alma işlemlerine gerçekte ne kadar para harcıyorsunuz? Düşündüğünden çok daha fazla olma ihtimali yüksek.

Ne kadar para harcadığınızı anladığınızda, durmanız daha kolay olacaktır. Sorunun kapsamını belirleyin. Ardından, buna bir son vermek için bir plan geliştirebilirsiniz.

3. Alışverişlerinizi Kredi Kartı İle Değil, Nakit Olarak Ödeyin

Kredi kartınızı kullandığınızda, hemen ödemediğiniz için para harcıyormuş gibi hissetmeniz gerekmez. Kredi kartı faturanızı ay sonuna kadar ödeyemezsiniz. Faturanızı tam olarak ödemezseniz, çok fazla faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, kredi kartınızı kullanarak harcama yapmaktan vazgeçmelisiniz. Bir şey satın alırken acıyı hissetmeniz gerekir.

Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, kendinizi kredi kartı yerine nakit kullanarak ürünler için ödeme yapmaya zorlamaktır. ATM’ye gitmek, nakit çekmek ve cüzdanınıza koymak çok çaba gerektirebilir. Mesele bu. Nakit ödemeye karar verirseniz, bir şey satın almanız daha zor olacaktır. Daha sonra alışveriş yaptığınızda cüzdanınızdan paranın çıktığını hissettiğinizde ne kadar para harcadığınızı anlayacaksınız. Nakit kullanarak bir şey için ödeme yapmak, alışverişe gittiğiniz için kendinizi cezalandırmanın bir yoludur. Bu, alışveriş bağımlılığınıza bir son vermenize yardımcı olabilir.

4. Kendinize Alışverişle İlgili Hedefler Belirleyin

Alışveriş bağımlılığınızı durdurmak istiyorsanız kendinize hedefler koymalısınız. Örneğin, hafta sonuna kadar alışverişe hiç para harcamayacağınız bir hedef belirleyin kendinize. Veya evinizden çıkarken tüm kredi ve banka kartlarınızı geride bırakın. Sadece harcayacağınız parayı alın. Bu, harcamalarınızı kontrol etmenin iyi bir yoludur. Cüzdanınızda kart yoksa harcama limitinizi aşamazsınız. Farklı zaman dilimlerini kullanarak kendinize farklı hedefler belirleyebilirsiniz.

Örneğin, tek bir günde harcamak istediğiniz para miktarı için hedefler belirleyebilirsiniz. Ardından, bir haftada harcayacağınız para miktarı için başka bir hedef belirleyebilirsiniz. Bundan sonra, belirli bir ayda alışverişe harcayacağınız para miktarı için başka bir hedef belirleyebilirsiniz. Bu satın almalardan vazgeçebileceğinizi anladığınızda, bu hedefler o kadar da zor görünmeyecektir.

Tabii ki, kesinlikle gerekli bazı alımlar olacak. Onlara göre bütçe ayırmanız gerekiyor. Aynı zamanda bir alanda bütçeyi aşarsanız alışverişe çıktığınızda o kadar para harcayamazsınız. Kendiniz için hedefler belirlerken bunu aklınızda bulundurun. Bu, harcama alışkanlıklarınızı kontrol altına almanın en iyi yollarından biridir.

5. Günlük Rutininizde Değişiklikler Yapın

İlk etapta neden alışverişe gittiğinizi düşünüyorsunuz? Mağazaya gittiğinizde aldığınız belirli bir ruh hali var mı? Sadece stresli olduğunuzda alışverişe çıktığınızı mı düşünüyorsunuz? Zor bir dönemden geçerken kendinizi bir anda mağazada mı buluyorsunuz? Eğer öyleyse, günlük rutininizde değişiklikler yapmanız gerekir.

Mağazaya gittiğiniz her zamanı yazarak başlayın. Ardından, o sırada neden mağazaya gittiğinizi anlayın. Kendinizi mağazaya gitmekten alıkoymak istiyorsanız günlük rutininizin düzenini değiştirmelisiniz. Bu şekilde, kendinizi her gün mağazada bulmazsınız. Alışveriş alışkanlıklarınızı değiştirebilmenizin tek yolu, ilk etapta alışverişe çıkma nedenlerinizi ele almanızdan geçiyor. Tam olarak bunu yapmanın en kolay yollarından biri, günlük rutininizde değişiklikler yapmaktır. Rutininizi değiştirmek için yardıma ihtiyacınız varsa, aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla konuşmayı düşünün. Onlarla daha fazla zaman geçirirseniz, mağazada daha az zaman geçirebilirsiniz.

6. Yeni Hobiler Geliştirin (Daha Ucuz)

Bazı insanlar canları sıkıldığı için alışverişe giderler. Sıkılmadığınızı hissetseniz bile, sonunda sandığınızdan daha sık alışverişe çıkabilirsiniz. Kendinizi mağazada çok fazla para harcamaktan alıkoymak istiyorsanız, yeni hobiler edinmeye çalışmalısınız. Elbette bu hobilerin o kadar pahalı olmadığından emin olmalısınız.

Örneğin, yeni bir sporu öğrenmek ilginizi çekebilir. Veya bir müzik aleti öğrenmek ilginizi çekebilir. Aile üyeleri ve arkadaşlar ile daha fazla zaman geçirmek ilginizi çekebilir. Bunların hepsi sizi mağazadan uzaklaştırabilecek harika hobiler.

Başkalarının sizinle birlikte denemesini sağlarsanız, hobiler geliştirmek için daha kolay zamanınız olabilir. Aile üyeleriniz ve arkadaşlarınızla konuşun. Denemek isteyebileceğiniz hobileri olup olmadığına bakın. Tam olarak size göre değillermiş gibi görünseler bile, ilişkilerinizi derinleştirmenin ve aynı zamanda kendinizi çok fazla para harcamaktan alıkoymanın harika bir yolu olacak . Harcama alışkanlıklarınızı kontrol etmek zor olabilir. Bu nedenle, daha ucuz olan yeni hobiler geliştirmeyi düşünün. Bu şekilde, kendinizi mağazada çok fazla para harcamaktan alıkoyabilirsiniz.

7. İnternetteki Belirli Web Sitelerini Engelleyin

İnternet yönlendiricinize bir filtre koymayı da düşünmeniz gerekebilir. Bu şekilde, alışveriş sitenizi engelleyebilirsiniz. Belirli alışveriş sitelerini engellemek, alışveriş dürtülerinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

8. Psikolojik Destek Alın

Son olarak, bağımlılığınızı kontrol altına almakta hala sorun yaşıyorsanız, yardım için profesyonellere ulaşmanız gerekir. Alışveriş bağımlılığından kurtulmanız çok zor olabilir. Bu nedenle, bu alanda uzmanlaşmış birine ulaşmanız gerekebilir.

Çok sayıda ruh sağlığı uzmanı mevcuttur. Alışveriş bağımlılığınızda size yardımcı olacak doğru kişinin kim olduğunu bulmalısınız. Tabii ki o kişinin uzmanlaştığı alanlara da bakmak gerekiyor. Bir kişi, alışveriş bağımlılığını tedavi etme konusunda diğer insanlardan daha fazla deneyime sahip olabilir. Sonuç olarak, akıl sağlığı uzmanlarına alışveriş bağımlılıklarını tedavi etme konusunda deneyimleri olup olmadığını sormaktan çekinmeyin.

Bağımlılığınızdan kurtulmanızın biraz zaman alacağını unutmayın. Akıl sağlığı uzmanınız size dürtülerinizi kontrol etmek için kullanabileceğiniz stratejiler hakkında bilgi verecek. Ayrıca yaşam tarzınızda yapabileceğiniz değişiklikler için önerileri olabilir. Anında sonuç görmeseniz bile, sonraki seanslar için geri dönmeye devam edin. Kendinizi tedavi seanslarınıza adarsanız, alışverişinizin kontrolünü elinizde tutabilmelisiniz. Ara sıra alışveriş yapmakta yanlış bir şey yok; ancak banka hesabınızı ve hayatınızı ele geçirmesine izin veremezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu