Reklam
GenelSağlık

Obezite Cerrahisi Nasıl Yapılır? 

Reklam

Aşırı kilolu ve obezite ile mücadele eden hastalar için günümüzün en büyük teknolojik müdahalelerinden biri de obezite cerrahisi. Tıbbi beslenme, diyet ve egzersizler ile verilemeyen kilolar ameliyatla kısa süre içinde verilebiliyor. Tabii ki ilk önce bu gibi kilo verme yöntemlerine başvurmak çok önemli. Ancak tüm yollar tükendikten sonra ve doktor onayı ile ameliyat olabilirsiniz. Ayrıca obezite cerrahisi için belli bir kiloda veya belli rahatsızlıklara sahip olmanız veya olmamanız gerekiyor. Peki obezite cerrahisi nedir ve nasıl yapılır? Detaylara bakalım…

İçindekiler

Robotik Obezite Cerrahisi Nedir? 

Da Vinci obezite cerrahisi ismiyle de bilinen robotik obezite cerrahisi, Da Vinci Robotu kullanılarak yapılmaktadır. Bu robot 3 boyutlu yüksek çözünürlüğe sahip görüntü imkanı sunar ve ince işler için kullanılır. Ayrıca robotun kolları hareket kabiliyeti olarak oldukça gelişmiştir ve ameliyatı yapan doktora da büyük kolaylık sağlar.

Robotik cerrahi işlemler günümüzde her hastanede yapılamamaktadır. Bazı özel kliniklerde veya daha donanımlı hastanelerde mevcuttur.

Obezite Cerrahisi Kimlere Uygulanır? 

Obezite sorununuzdan dolayı cerrahi müdahale almak isterseniz bunun belli başlı şartları mevcuttur. Her şeyden önce vücut kitle indeksinizin obez kategorisinde değerlendirebilmesi gereklidir. Obezite için egzersiz, diyet ve medikal tedavi gibi tüm yolları denemişseniz ve sonuç alamamışsanız ancak bu şartlarda ameliyatı düşünmenizi tavsiye ederiz.  

Obezite İçin Hangi Doktora Gidilmelidir? 

Tedavi süreci ve ameliyat konusunda danışmak için endokrinoloji uzmanı, beslenme uzmanı, fizik tedavi uzmanı ve psikiyatri uzmanınıza görünmeniz gereklidir. Tüm kontroller tamamlanıp doktorlar onay verdikten sonra tedavi yöntemi ve şekli kararlaştırılır. 

Tüp Mide Ameliyatı Sağlıklı Mı? 

Tüp mide ameliyatı olmak için öncelikle doktor onayı gerekmektedir. Bu ameliyat herkese yapılamaz. Ameliyatın zararlı olduğuna dair herhangi bir bulgu mevcut değil.  

 

 

 

obezite cerrahisi nasıl olur
obezite cerrahisi nasıl olur

Obezite Nedir? Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Lazım? 

Mide ameliyatı olmak için obez grubunda olmanız gerekmektedir. Vücut kitle indeksiniz 40 kg/m² ve üzerindeyse obez kategorisinde değerlendiriliyorsunuz ve ameliyata uygunsunuz demektir. Fakat bu kitle indeksinin biraz daha altında olup da tip 2 diyabet hastası veya hiper tansiyon gibi problemleriniz varsa yine obez grubunda değerlendirilebilirsiniz.   

Tüp Mide Ameliyatı ile 1 Ayda Kaç Kilo Verilir? 

Ameliyat biter bitmez kilo verimi olmaz fakat bir süre sonra kilolar rahat verilmeye başlanır. Tüp mide ameliyatından sonra 1 ayda yaklaşık 15 kiloya kadar verilebilir. 3 ay sonunda ise bu sayı 40 kiloya kadar çıkabilmektedir. Ameliyattan belli bir süre sonra spora başlanır ve beslenme ve diyete de dikkat edilirse çok daha fazla kilo verilmesi mümkündür. Tabii ki verilen kilo miktarı hastanın vücut ağırlığına, genetik yapısına, yaşam tarzına ve egzersiz yapıp yapmamasına göre değişebilir. 

Obezite Cerrahisi Fiyatları Ne Kadar? 

Obezite cerrahisi fiyatları ameliyatı yaptırdığınız ülkeye ve kliniğe göre değişkenlik göstermektedir. Türkiye obezite cerrahisi fiyatları 2022 yılı için ortalama olarak 3000 dolar ve 6000 dolar arasındadır.  

Tüp Mide Ameliyatı Yorumları 

“ Ameliyattan sonra taburcu olduğum sürece kadar hiçbir ağrı hissetmedim gayet rahat bir iyileşme süreci geçti benim için. 15 ayda yaklaşık 50 kg civarı kilo verdim. Diyetle verebileceğim bir durumum yoktu bu yüzden doktora danışarak bu ameliyatı olmayı tercih ettim. Yani kesinlikle önce doktora danışarak ameliyata uygun olup olmadığınıza karar verin.” 

 “ 8 ayda hem güzel şekilde kilo verdim hem de fazla kilolarımın gitmesiyle çeşitli rahatsızlıklarımdan da kurtulmuş oldum.” 

“Ameliyattan sonra tam 65 kilo verdim. Yeniden doğmuş gibi hissediyorum gerçekten. Çocukluğumdan beri hep kiloluydum ve bu durum sosyal hayatımda hep olumsuz etkiliyordu beni. Şimdi kendime daha çok güveniyorum.” 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu