Reklam
Güncel Hayat

İnternet Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Reklam

Telefonunuza tekrar tekrar bakmayı, sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmeyi ve sık sık oturum açmayı kaçınılmaz buluyorsanız, internet bağımlılığı yaşıyor olabilirsiniz. İnternet bağımlılığı, sürekli gözetleme veya sosyal medya kullanımı olsun, internet kullanımına bağımlı olduğunuzda olur. Uzmanlar bu bağımlılığı uyuşturucu bağımlılığına benzetiyor çünkü sağlığınızı, çalışma performansınızı, günlük yaşamınızı, başkalarıyla ilişkinizi ve zihinsel sürecinizi uyuşturucuların yaptığı gibi etkiliyor.

İçindekiler

İnternet Bağımlılığı Tedavisi

Kendinizin veya sevdiğiniz kişinin bundan muzdarip olduğunu fark ederseniz, bunun üstesinden gelmek için yapılabilecek birkaç şey var:

İnternet bağımlılığı
internet bağımlılığı nasıl azaltılır

1. Kabul Edin

Herhangi bir sorunu çözmenin ilk adımı, inkar aşamasından çıkmak ve bir sorununuz olduğunu kabul etmektir. Bu, daha iyi olmaya yönelik ilk zaferiniz. Bir sorununuz olduğunu dile getirerek kendinize karşı dürüst olursunuz ve bu, tüm duruma açıklık getirir. Ayrıca internet kullanımının sizin için ne kadar sağlıksız olduğunun farkına varmanızı sağlar.

2. Terapi Arayın

Artık bir sorununuz olduğunu kabul ettiğinize göre, neden bu konuda bir şeyler yapmıyorsunuz? Bu konuda güvenilir bir arkadaşınızdan yardım isteyebilir veya profesyonel terapi alabilirsiniz. Sizi tekrar tekrar çevrimiçi olmaya iten duygular hakkında iletişim kurabileceksiniz. Bunları bir başkasıyla paylaştığınızda, açılmanıza yardımcı olur ve ardından onlarla sizi kontrol altında tutacak davranışlarla ilgili bazı hedefler de belirleyebilirsiniz.

3. Akıllı Telefon Kullanımını Sınırlayın

Dijital detoks, eğer kararlılığınız ve gücünüz varsa, kendi başınıza yapabileceğiniz bir şeydir. İnternet bağımlılığının sizin için kötü olduğunu ve hayatınızı kontrol altına aldığını anladığınızda, mesafeyi korumaya başlayabilirsiniz. Çevrimiçi oturumunuzu 30 dakika ile sınırlayabilirsiniz. Her gün belirli bir saatten sonra interneti kullanmamakla ilgili bazı kurallar koyabilirsiniz. Bu, hepinizin kontrollü ve kendi kendini kontrol etmesini sağlayacaktır.

4. Sosyalleşin

Arkadaşlarınızı davet edin ve onlarla eğlenceli aktiviteler yapın. Daha sık dışarı çıkın ve önceliğiniz sevdikleriniz olsun. Onlarla zaman geçirin, sevdiğiniz işi yapın ve internet ilişkilerinizden çok gerçek hayattaki ilişkilerinizi sürdürmeye çalışın.

5. İletişim Modellerini Değiştirin

Tüm gün boyunca telefonunuzdan arkadaşınıza mesaj yazarken, kalıbı değiştirin ve doğrudan yüz yüze konuşmak için onunla buluşun. Aynı şekilde online oyunlara bağımlıysanız, bunları outdoor oyunlar ile değiştirebilirsiniz. Ya da bilgisayar ve konsollardan elinizi çekmemek için video oyunları satan mağazalara gidebilir ve orada arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.

6. Bir Rutini Takip Edin

Bir rutin sizi daha organize ve yönetilebilir hale getirir. Hayatı aniden, herhangi bir rutin olmadan yaşamaya başladıysanız, bunu değiştirmeniz gerekir. Zaman yönetimi, internet bağımlılığı sorunlarını çözmenin anahtarıdır. Bir zaman çizelgesi oluşturmanız ve interneti kullanmanın yanı sıra diğer birçok şeye zaman ayırmanız gerekir. Bu şekilde, her kısa aradan sonra telefonunuzu kontrol etme dürtüsü ortadan kalkacaktır. İnternet kullanımı için de bir zaman seçebilirsiniz, ancak bu rutinin bir parçası olacaktır.

7. İhtiyaçlarınıza Öncelik Verin

Öncelikle yapmak istediğiniz şeylere odaklanın. Ne yaptığınıza ve nasıl yaptığınıza bağlı. Örneğin, öğrenciyseniz, eve geldiğinizde önce ödevleri bitirmeye ve her şeyi sonra yapmaya karar verebilirsiniz.

Benzer şekilde, bir iş adamıysanız, önce toplantılarınızı, programlarınızı, sonra internet kullanımı dahil her şeyi daha sonra önceliklendirebilirsiniz. Böylece internet bağımlılığının hayatınızdaki önemli şeyleri nasıl kaçırdığınızı göreceksiniz.

8. Cihazları Erişilemez Tutun

İşler kontrolden çıkıyorsa ve her geçen gün daha fazla bağımlılık yapıyorsanız, özellikle sizi çok rahatsız eden dijital cihazlarınızdan belirli bir süreliğine kurtularak ciddi adımlar atabilirsiniz. Oyun konsolunuz, akıllı telefonunuz, dizüstü bilgisayarınız vb.

9. Dışarıda Aktiviteler Bulun

Bilgisayar veya akıllı cihazlar kullanmadan yapabileceğiniz birçok şey var. Kendinizi değerli hissetmek ve kaliteli zaman geçirmek için spor takımlarına, gönüllülük programlarına, sivil toplum gruplarına ve bunun gibi topluluklara katılabilirsiniz.

Alışveriş Bağımlılığı Nedir? Alışveriş Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu