Reklam
Güncel Hayat

Ashwagandha Bitkisi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Reklam

Ashwagandha bitkisi, Ayurveda tıbbında ve diğer geleneksel tıp sistemlerinde kullanılan bir köktür. “Ashwagandha” adı, Sanskritçe at anlamına gelen “ashva” ve koku anlamına gelen “gandha”dan gelir. Ayurveda’da içten alındığında gücü, zekayı ve cinsel enerjiyi iyileştirdiği düşünülür; Bununla birlikte, bitki, kaynama veya ülser gibi cilt problemlerini tedavi etmek için geleneksel olarak topikal olarak uygulanmıştır.

Bitki, atın diyetine de ektir ve stresli durumlarda sakin ve serin kalmak için ekstra yardıma ihtiyaç duyan atlar için de kullanılır. Ashwagandha’nın, aksi takdirde mahkum olan atları zamansız ölümden kurtardığı söylenir.

Ashwagandha Bitkisinin Diğer Adları Nelerdir?

Ashwagandha bitkisi ayrıca Kış Kirazı, Hint Ginsengi, At Elması ve Kokulu Ginsengi olarak da anılır. Hindistan, Nepal ve İran’a özgüdür; bununla birlikte, Ayurveda tıbbındaki popülaritesi nedeniyle Asya’nın her yerinde bulunabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, bu bölgelerde yabani olarak yetiştiği için Hindistan gibi Asya ülkelerinden ithal edilen birçok bitkiden biridir.

Bitkinin özü, tıbbi özelliklere sahip olduğuna inanılan ana aktif bileşen olan Withanolide içerir. Bitkinin stres ve kaygıyı azaltabildiği söyleniyor çünkü araştırmalar beyindeki nörotransmitterleri aktive edebildiğini gösteriyor. Çalışmalar ayrıca Parkinson hastalığının tedavisine yardımcı olduğunu ve kanser hücrelerini yok ettiğini gösteriyor.

Ashwagandha Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ashwagandha’nın dahili olarak alındığında fiziksel gücü ve dayanıklılığı artırma, menopoz semptomlarını hafifletme, kolesterol seviyelerini düşürme, osteoartrit nedeniyle ağrıyı azaltma, kanser tedavisi için radyasyon tedavisi gören hastalarda kaygı ve stresi azaltma, cinsel performansı iyileştirme gibi çeşitli faydaları olduğu gösterilmiştir.

Erektil disfonksiyon için diğer geleneksel bitkisel ilaç tedavileri ile birlikte ağızdan alındığında hem erkeklerde hem de kadınlarda. Ashwagandha’nın Alzheimer hastalığını önlemede ve beyin fonksiyonlarını iyileştirmede kullanılıp kullanılamayacağını öğrenmek için de çalışmalar yürütülmektedir.

Ashwagandha bir adaptojendir. Bir adaptojen, aşırı uyarımın veya yetersiz uyarımın stresi ağırlaştırıcı etkilerini üretmeden vücudun zihinsel, duygusal veya fiziksel stresle başa çıkmasına yardımcı olan bir maddedir. Adaptojenler Ayurveda tıbbında popülerdir ve binlerce yıldır sağlık ve esenliği artırmanın bir yolu olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği, uzun ömürlülüğü desteklediği ve kanser, yüksek tansiyon, diyabetes mellitus gibi kronik hastalıkları ve Parkinson hastalığı gibi nörolojik bozuklukları önlediği düşünülmektedir.

Ashwagandha’nın sağlığı ve esenliği iyileştirmek için çalıştığı mekanizmanın, vücudun kortizol seviyelerindeki azalmaya bağlı olduğu düşünülmektedir. Kortizol, bağışıklık sistemini güçlendiren, kas büyümesini destekleyen, yaralanmadan iyileşmeyi hızlandıran ve kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olan strese yanıt olarak salınan bir hormondur. Araştırmalar Ashwagandha’nın kortizol seviyelerini düşürdüğünü ve bu nedenle stres ve depresyon semptomlarını yönetmek için kullanılabileceğini gösteriyor.

Ashwagandha Bitkisi nedir
Ashwagandha Bitkisi nedir

Ashwagandha Bitkisi Hangi Tedavilerde Kullanılmıştır?

Bitki binlerce yıldır egzama, yaralar, çıbanlar ve ülserler gibi cilt rahatsızlıkları, uykusuzluk, anksiyete, yüksek tansiyon ve diğer sinir rahatsızlıkları gibi çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır. Modern bilim, Ashwagandha’nın bu aynı tıbbi durumların çoğu için bir tedavi olarak geleneksel kullanımını desteklemeye başlıyor. Bitki, kapsüller, tabletler ve özler dahil olmak üzere birçok biçimde kullanılmıştır, ancak toz haline getirilmiş kök biçimi Batı tıbbında daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Ashwagandha’nın sentetik formları, antidepresan ilaçlarla birlikte kullanım için FDA tarafından onaylanmıştır.

Ashwagandha’nın Sanskritçe isimleri “ashvah” ve “ashvagandh”, yani at elması anlamına gelir; Hint ginsengi; kış kirazı; Hint hindistan cevizi; ve sırasıyla kokulu ginseng. Nepal’de buna “ghodi” denir. Kök bir inceliktir ve daha küçük kısımları baharat olarak kullanılır.

Şans Bambusu Nedir? Nasıl Bakılır? adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Ashwagandha Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Ashwagandha, kapsül veya toz şeklinde alınabilir. Tayland’da hala çiftçiler tarafından sokaklardan satılmaktadır. Bitki toz haline getirilir ve birçok sağlıklı gıda mağazasında besin takviyesi olarak satılır. Kurutulmuş kökler ayrıca Ayurveda tıbbında Ashwagandha bitkisi özleri yapmak için kullanılır.

Ayurvedik tıp sekiz rasa veya tat içerir: tatlı, ekşi, tuzlu, acı, keskin (baharatlı), büzücü, ağır ve alkali. Ashwagandha’nın tadı büzücü ve acıdır. Bu, ağır ve alkali olarak kabul edildiğinden, fazla Vata dosha’yı insan sisteminden uzaklaştırma yeteneği verir; daha spesifik olarak, topraktan iki kat daha ağırdır (beş elementin en ağırı).

Ayurveda’da Vata kavramı, “vayu” veya bedensel havadaki dengesizliktir. Dengesizlik, titreme, titreme ve genel sinirlilik gibi hareket bozukluklarına yol açabilir. Ayrıca aşırı aktiviteye neden olabilir; ya da çok sessiz ve içine kapanık bireylerde aktivite azalması. Vata, vücudun hareketinden, düşüncelerden ve duygulardan sorumludur.

Ashwagandha, artrit, uykusuzluk, anksiyete ve hipertansiyon (yüksek tansiyon) gibi Vata ile ilgili hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Etkinliği, sinir sistemini sakinleştirme ve yatıştırıcı olarak hareket etme yeteneğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu nitelikler aynı zamanda kolik, ishal ve gaz gibi mide-bağırsak sorunlarının tedavisinde de etkilidir.

Ashwagandha’nın kortizol (strese tepki olarak salınan ve kan şekerini yükselten bir hormon) üretimini azalttığı gösterilmiştir. Bu bitkinin withania somnifera gibi diğer özleri de benzer etkiler için incelenmiştir. Withania somnifera özlerinin, doza bağlı bir şekilde kortizol konsantrasyonlarını düşürdüğü gösterilmiştir.

Ashwagandha’nın savunucuları, etkinliğini kanıtlayan devam eden bir bilimsel kanıt eksikliği olduğunu savunuyorlar. Etkinliğini kanıtlayan yeterli çalışma olduğuna inanıyorlar. Bununla birlikte, bu çalışmalar yanlılık ve yanlış raporlama ile sınırlandırılabilir veya insanlar yerine hayvanlar üzerinde yapılabilir ve bu da klinik önemi abartılmış bir dereceye kadar getirebilir.

Ashwagandha Solgar Ne İşe Yarar?

  • Yüksek tansiyon tanısı alanlarda, tümör ve solunum rahatsızlıkları tedavisinde oldukça işe yaradığı söylenmektedir.
  • Aynı kaktüs gibi stres seviyesinde düşüşleri sağlamaktadır.
  •  Bağışıklık sistemini güçlendirdiği ifade edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu