Reklam
Dekorasyon

Şans Bambusu Nedir? Nasıl Bakılır?

Reklam

Şans bambusu nedir, ne anlam içerir? Bakımı nasıl yapılır? Nasıl çoğaltabiliriz? Ve gerçekten şans getirir mi?

Şans bambusu, diğer bambu türlerine göre, iç mekanda yetiştirilen ve soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklı bir bitkidir. Özellikle Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyaya namını salan bu bitki, evlerde veya iş yerlerinde yerini almaya başladı.

İnanışa göre, bu bitkinin bulunduğu yere bolluk ve bereket getireceğini düşünüyorlar. Ayrıca estetik görüntüsü ve derin manası sebebiyle son dönemlerde çokça tercih ediliyor.

Şans Bambusu Nedir?

 

Şans bambusunun bilimsel ismi Bambusoideae olan ve bambu ağacı ile benzerliği sebebiyle bambu bitkisi olarak biliniyor.  Bulunduğu ortama yaydığı pozitif enerjisi ile genellikle önemli günlerde insanlar birbirine bu bitkiyi hediye ediyor.

 

Şans bambusu
Şans bambusu nedir

 

Ayrıca, bakımı son derece kolay ve aynı zamanda çiçek bakmak isteyip de vakti olmayanlar için mükemmel bir fikirdir.

Şans Bambusunun Anlamı Nedir?

 

Şans bambusunun Çin’deki anlamı mutluluk, bolluk ve uzun bir ömür; Hindistan’da dostluk; Filipinler’de ise, bol şans anlamına gelmektedir.

Bunların yanı sıra, şans bambusunun sayısına göre özel anlamları şunlardır:

 • 2 adet “aşk”
 • 3-6 adet ” mutluluk”
 • 5-7 adet “sağlık”
 • 8 adet “servet”
 • 9 adet “iyi bir gelecek”
 • 10 adet “mükemmellik”
 • 21 adet “birçok nimet”

Şans Bambusunun Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Şans bambusunun bakımı

 

 • Vazo içine büyük çakıl taşları koyup bambuları sabitleyelim. Ve içerisine içme suyu dolduralım. Toprak koymanıza gerek yoktur.
 • Ilık ortamlar ve ılık suyu sever.
 • Gölgede bulunmayı sevdiği için, gölge olan yerde bakımını yapınız.
 • Suyu vazonun içerisine eklemeniz gerekiyor. 15 günde bir de suyu tamamen boşaltıp yenilemelisiniz. Ayrıca vazonun içini de temizlemeyi ihmal etmeyiniz.
 • Yaz aylarında bakılan şans bambusunu haftada 1 kez su vermeniz gerekirken; kış aylarında ise, 2 haftada 1 kez yeterli olacaktır.
 • Yaprakları için sık sık su püskürtmek gerekir.

Şans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?

 

Şans bambusunu çoğaltmak için bambuları parçalar şeklinde keselim. Ardından bir kavanozun içerisine kireçsiz su alalım. Kestiğiniz bambuları suyun içerisine koymamız yeterli. Suyun içinde kolaylıkla köklenecektir.

Bambu çiçeklerini kıvırmak için ise, bambu saplarını tüp ya da kıvrımın ağzına gelecek şekilde yerleştirmeniz yeterlidir.

Bu bitki, çok yavaş büyür ve her ay 2-2,5 cm kadar uzayabilir. Ancak bakımını doğru yaptığınız takdirde, uzun yıllar sizinle yaşayacaktır.

Çok ışığa ihtiyaç duymayan, bakımı kolay olan bitki arayışındaysanız Banyoda Yetişen Bitkiler Nelerdir? adlı yazı dizimize bakarak, tercihinizi yapabilirsiniz.

Şans Bambusu Gerçekten Şans Getirir Mi?

 

Şans bambusunun anavatanı olan Uzakdoğu’nun inanışına göre bu bitki, o mekandaki kişilere uğur ve şans getiriyor.

En az 3 kök bambuya evlerinde yer vermelerinin yanında, hayallerine göre farklı sayılarda da bambuları bir arada bulunduruyorlar.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu