Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakımSağlık

Atopik Cilt Nedir? Atopik Cilt İçin Öneriler

Reklam

Atopik cilt nasıl olur? Atopik ciltler cildine nasıl bakım yapmalılar?

Atopi, kalıtsal olabildiği gibi zamanla da gelişebilir. Bunun için, bazı çevresel faktörler ve çok kuru bir cilt etkilidir. Atopik ciltte kaşıntı, pullanma, kızarıklık vb. gibi sorunlar görülebilir. Çok kuru bir cilt tipi olduğu için haliyle hassasiyete de daha yatkındır.

Atopik ciltlerin bakım rutini nasıl olmalı sorusunun yanıtını vereceğimiz bir içerikle karşınızdayız. İşte detaylar…

Atopik Cilt Nasıl Olur?

 

Geçirgenliğini kaybetmiş bir cilt, çevresel faktörlere ve ortamda bulunan alerjenlere karşı bariyer işlevini yerine getiremez ve nihayetinde atopik cilt görülür. Özellikle bebeklerde sıklıkla görülen atopi durumu, yetişkinlerde de bir hayli görülmektedir.

 

Atopik cilt
Atopik cilt nasıl olur

 

Atopik bir cildiniz bulunuyorsa, cildiniz kağıt gibi kurudur, nemlendiriciler yetersiz gelir, yıkama jelleri cildinizi kurutur. Ve atopik dermatit olmanız olası bir durumdur.

Atopik dermatit, en sık rastlanan egzama türlerinden bir tanesidir. Kronik bir deri rahatsızlığı olan atopik dermatit sorunu yaşıyorsanız, hemen bir uzmanına görünmeniz iyi olacaktır.

Atopik Ciltlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 

Atopik cilt
Atopik cilt için bakım önerileri

Sivilce ve Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Önerileri adlı yazı dizimize de göz atabilirsiniz.

  • Yünlü ve sentetik kumaşlar yerine pamuklu kumaşları tercih edin.
  • Stres, cildinizin kurumasına ve gerilmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı, rahatlayın, gevşeyin ve hatta yoga ve meditasyon gibi terapilerle kendinizi sakinleştirin.
  • Toz, kir ve çok sıcaktan cildinizi uzak tutun ve ayrıca cildinizin temizliğine önem verin.
  • Atopik ciltlere özgü ürünleri kullanarak cildinizin rahatlamasını sağlayın. Benzer şekilde, kremleri ve maskeleri güzellik buzdolabında tutup sonrasında cildinize uygulamak cildinize son derece iyi gelecektir.
  • Banyo ve duşun süresini kısaltın ve çok sıcak sudan kaçının. Zira, çok sıcak su cildi kurutur ve bu atopiye eğilimli ciltler için son derece sakıncalıdır.
  • Atopik ciltli isen ve bakım rutininde atlamaman gereken en önemli aşamanın cildi nemlendirmek olduğunu da biliyorsundur. Özellikle “hidrat” içeren nemlendirici kremleri kullanmalısın.
  • Atopik ciltlerde kaşıntı olası bir durum olduğu için özellikle yüzünüzü kaşıma durumunda elinize pamuklu bir eldiven giymelisiniz. Bu sayede, cildinizde çizik ve yaraların oluşmamasını önlemiş olacaksınız.
  • Yüzünüze nazik davranmaya çalışın. Makyaj yaparken ve makyajınızı temizlerken cildinize iyi davranın.

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu