Reklam
Sağlık

Kesilmeyen Adet Kanaması Neyin Belirtisi? Kesilmeyen Adet Nasıl Kesilir?

Reklam

Kadınların sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan adet döngüsü, zaman zaman sorunlar yaşanabilecek bir alan olarak karşımıza çıkabilir. Özellikle kesilmeyen adet kanaması gibi durumlar, altta yatan sağlık problemlerini işaret edebilir ve doğru tedaviyle ele alınması gereken bir konudur.

İçindekiler

Normal Adet Kaç Gün Sürer?

Adet döngüsü kişiden kişiye farklılık gösterebilir, genellikle 21 ila 35 gün arasında değişir. Adet süresi de bireysel olarak farklı olabilir, fakat tipik olarak 3 ila 7 gün sürer. Eğer adet dönemi 7 günden fazla sürüyorsa, bu uzun bir adet dönemi olarak kabul edilir ve altta yatan başka bir tıbbi durumu gösterebilir.

Kesilmeyen Adet Kanaması Neden Olur?

 • Hormonal değişimler
 • Rahim içi enfeksiyon
 • Doğum kontrolü ve ilaçlar
 • Miyomlar
 • Spiral kullanımı
 • Yetersiz beslenme ve düşük kilo
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Polikistik over sendromu
 • Yumurtalık kistleri
 • Tiroid hastalığı
 • Von Willebrand hastalığı
 • Rahim ağzı kanseri
 • Yumurtalık kanseri
 • Menarş ve menopoz gibi hormonal değişimler

Kesilmeyen Adet Tanısı Nasıl Konur?

Bitmeyen adet kanaması şikayetlerinde, kadınlar genellikle endişelenip bir uzmana başvurur. Bu noktada, kadınların adet döngülerini iyi bilmeleri çok önemlidir. Uzmanlar, ilk olarak hastanın tıbbi geçmişini dinler. Adet döngüsünün düzeni, mevcut sağlık sorunları ve ailede benzer durumların olup olmadığı gibi bilgiler değerlendirilir. Adet düzeni, kanamanın miktarı, kanın ped dışına taşıp taşmadığı ve kanamanın kaç gün sürdüğü gibi detaylar sorgulanır.

Hastanın öyküsü dinlendikten sonra, altta yatan nedenlere yönelik çeşitli testler yapılır. Kesilmeyen adet kanaması şikayetlerinde tam kan sayımı testi yaygın bir uygulamadır. Doğru değerlendirme yapmak için pelvik muayene gereklidir. Kanamanın rahim dışına taşma riski varsa vulva muayenesi yapılır. Kesin tanı koyabilmek için ultrason gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır. Eğer altta yatan neden hala belirlenemezse, vajinal ultrason veya biyopsi gibi ek incelemeler yapılabilir.

Kesilmeyen Adet Kanaması Tehlikeli Mi?

Eğer kesilmeyen adet kanaması sadece bir ay yaşandıysa, bu durum geçici olarak değerlendirilebilir. Ancak, bu tür kanama şikayetleri birden fazla kez meydana geliyorsa ve henüz bir tanı konulmadıysa, mutlaka bir uzmana danışılması gereklidir.

Kesilmeyen Adet Kanaması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kadınlarda adet dönemi sırasında normal kabul edilen kan kaybı miktarı ortalama 80 ml’ye kadardır, ancak bu miktar zamanla değişebilir. Kesilmeyen adet kanaması tedavi edilmediğinde vücut sağlığını olumsuz etkileyebilir ve uzun süre devam etmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu durum aynı zamanda yaşam kalitesini düşürür ve psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, kesilmeyen adet kanamasının altta yatan nedenlerinin hızla belirlenmesi ve uygun tedavinin başlanması önemlidir.

Kesilmeyen Adet Kanaması Tedavisi Nasıldır?

Kesilmeyen adet kanaması teşhisi konulan hastalarda, altta yatan neden, hastanın sağlık durumu ve yaşına göre çeşitli tedavi yöntemleri kullanılabilir. Bu yöntemler şunlardır:

kesilmeyen adet kanaması
adet kanaması durmuyor ne yapmalıyım
 • İlaç Tedavisi: Eğer kesilmeyen adet kanamasının altta yatan önemli bir sebebi yoksa ve diğer testlerin sonuçları bekleniyorsa, ilaç tedavisi uygulanabilir. Bu ilaçlar kanama miktarını azaltabilir ve kanamayı durdurabilir. İlaç tedavisi, olası yan etkilere göre hasta ve doktor tarafından birlikte planlanır.
 • Hormonlu Spiral Tedavisi: Kesilmeyen adet kanamalarında rahme yerleştirilen ve progesteron hormonu salgılayan spiral, rahim içi dokusunun büyüme hızını yavaşlatarak korunma yöntemi olarak kullanılabilir. Bu tedavi 6 aydan uzun sürebilecek adet düzensizliklerine yol açabilir ve kanama oranını %90’a kadar azaltabilir.
 • Traneksamik Asit Tedavisi: Eğer hasta spiral tedavisi için uygun değilse, traneksamik asit tedavisi uygulanabilir. Bu tedavi kanama miktarını %58’e kadar azaltabilir ve kanın pıhtılaşmasını destekler. Gebelik üzerinde bir etkisi yoktur.

Kesilmeyen adet kanaması durumunda progesteron iğneleri ve cerrahi tedavi gibi diğer çözüm yolları da uygulanabilir.

Regl İken Günde Kaç Ped Kullanılır? Adet Döneminde Ped Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Regl İken Kramp Neden Olur? Adet Krampları Nasıl Geçer?

Adet Döneminde Kilo Artışı Ne Zaman Başlar? Neden Olur?

Menoraji (Aşırı Adet Kanaması) Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Adet Dönemi Beslenmesi Nasıl Olmalıdır? 

Regl Külodu Nedir? | Regl Külodu Hakkında Her Şey

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu