Reklam
Genel

Bitter Çikolata Zayıflatır Mı? Diyette Bitter Çikolata Ne Kadar Yenmeli?

Reklam

Çikolata, dünyadaki en popüler tatlılardan biridir. Çoğu insan çikolatanın sağlıksız olduğunu düşünse de, aslında çikolata yemenin bazı sağlık yararları vardır. Bu faydalardan biri, çikolatanın kilo vermenize yardımcı olabilmesidir. Bunun nedeni, bitter çikolatanın, metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ yaktığı gösterilen teobromin adı verilen bir bileşik içermesidir. Bu nedenle, kilo vermenin lezzetli bir yolunu arıyorsanız, diyetinize bitter çikolata eklemeyi düşünebilirsiniz.

İçindekiler

Gece Bitter Çikolata Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitter çikolataların tadını günün veya gecenin herhangi bir saatinde çıkarabilirsiniz. Ancak kişi bu çikolataları yedikten sonra kilo vermek istiyorsa aç karnına veya katı bir yemekten 30 dakika sonra tüketmelidir.

Bitter çikolatanın tahmin ettiklerinden daha hızlı kilo vermede etkili olduğu birçok kişi tarafından keşfedilmiştir. Bitter çikolata, sütlü ve beyaz çikolatadan daha yüksek kakao içeriğine ve daha düşük yağ ve şeker içeriğine sahiptir. Ayrıca, belirli gıdalarda bulunan ve sağlık yararlarına yardımcı olan bileşikler olan yüksek düzeyde polifenoller, flavonoidler ve kateşinler içerir.

gece yatmadan önce bitter çikolata yemek
gece yatmadan önce bitter çikolata yemek

Bitter çikolata yediğinizde, vücudunuzun insülin duyarlılığını artıracaksınız, bu da şekeri yağ olarak depolamak yerine enerji için daha fazla yakmasını sağlayacaktır. Bitter çikolata, açlığı ve istekleri azaltma yeteneğine sahiptir.

Gece Bitter Çikolata Yenir mi?

Bitter çikolata, triptofanın etkilerinin bir sonucu olarak uyumaya yardımcı olur. Melatonin vücutta vücut tarafından üretilir ve uyku döngülerini düzenlemek için gereklidir. Bitter çikolata, beyaz çikolata ile aynı miktarda besine sahip değildir ve bazıları gerçekten uykuyu bozabilir.

Bitter Çikolata Kilo Verdirir Mi?

Araştırma sonuçları karışık olduğu için bu soruya kesin bir cevap yok. Bazı araştırmalar, bitter çikolatanın iştahı ve isteği azaltarak kilo vermeye yardımcı olabileceğini bulurken, diğer araştırmalar önemli bir etkisinin olmadığını bulmuştur. Kilo vermek istiyorsanız, genellikle bitter çikolata gibi belirli bir yiyeceğe güvenmek yerine sağlıklı yiyecekler yemeye ve düzenli egzersiz yapmaya odaklanmanız önerilir.

Bazı araştırmalara göre, bitter çikolata yemek kan şekeri seviyenizi düşürebilir. Bitter çikolata, açlığı azaltmanın yanı sıra, yeme sıklığınızı da azaltabilir. Ayrıca diğer çikolata türlerine göre daha sağlıklıdır ancak şeker içerir. Bitter çikolata tüketimi, insülin duyarlılığını artırmaya ve kilo kaybına yol açmaya yardımcı olabilir.

Bitter Çikolatanın Faydaları

Sağlığınızı iyileştirmenin lezzetli bir yolunu arıyorsanız, bitter çikolata harika bir seçimdir. Bu tür çikolata, antioksidanlarla doludur ve bir dizi sağlık yararı sağladığı gösterilmiştir.

Bitter çikolata, daha düşük kan basıncı ve kolesterol seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Ayrıca bilişsel işlevi geliştirmeye ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ek olarak, bitter çikolata insülin duyarlılığını ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bitter çikolata, demir, magnezyum, bakır ve fosfor gibi çeşitli mineraller içerir. Bazı araştırmalara göre, bitter çikolatadaki kakao, kan şekeri seviyenizi düzenlemenize yardımcı olabilecek flavonoidler içerir. UV (ultraviyole) korumasına ek olarak, flavonoid içeren çikolata yemek cildinizi kafeinin etkilerinden koruyabilir.

Bitter Çikolatanın Yan Etkileri

Gastrointestinal rahatsızlık, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi bitter çikolata ile ilişkili birkaç potansiyel yan etki vardır. Bununla birlikte, bu yan etkiler tipik olarak hafiftir ve yalnızca insanların küçük bir yüzdesinde görülür.

Genel olarak, bitter çikolata ölçülü olarak tüketilmesi güvenlidir. Ölçülü tüketilirse bitter çikolata her gün tüketilebilir. Kakao içeriği %70 veya daha yüksek olan Bitter Çikolatayı seçmeniz önerilir .

Bitter Çikolata Ne Zaman Yenir?

Bitter çikolataların tadını istediğiniz sıklıkta çıkarabilirsiniz. Bitter çikolata ise yemekten önce veya onunla kilo vermek istiyorsanız katı bir yemekten 30 dakika sonra tüketilmelidir. Ayrıca ara öğün olarak da tüketebilirsiniz.

French Toast Nasıl Yapılır? French Toast Diyette Yenir Mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu