Reklam
Dekorasyon

Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu

Reklam

Bohem kelimesi çingene, etnik, marjinal tarzların temsilini oluşturan bir kelimedir. Bohem tarzı son senelerde oldukça trend olarak, yanılsamalarını ev dekorasyonunda da bizlere göstermiştir. Bende klasik dekorasyonlarından sıkılanlarımız için bohem tarzı ev dekorasyonu başlığında farklılık yaratmayı amaçlayanlar için belki fikir edinmelerine yardımcı olabilirim.

Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu Önerileri

Bohem tarzı genel olarak Doğu kültürünün iç dekorasyonlarına benzer. Bu tarzda bir dekor oluşturmanın en eğlenceli yanı ise dilediğiniz renk tonlarını özgürce mix ediyor olmanız. Farklı renk ve desenleri kombinlemeyi seviyorsanız; bohem tarzı tam sizlere göre.

bohem stili salon
bohem stili salon

Bohem tarzı ev dekorasyonu denilince sadelikten ve fazla eşyadan kaçınan bireyler uzak durması gerekiyor. Bohem tarzda bir çok eşya olmasına rağmen bu akıma kapılanlar için hiçte ‘fazla eşya göz yoruyor’ gibi bir düşüncenin olmadığını görebilirsiniz.

Bu tarzda bir oda döşemeyi düşünüyorsanız; duvarlarınızda da farklı objeler yer alabilir.

banyo bohem tarz
banyo bohem tarz

Banyo veya tuvalet bölümünde de bohem tarzı ev dekorasyonu düşünüyorsanız, renkli fayanslar, otantik tarzı barındıran ayaklı küvetler tercihiniz olabilir. Yine yeşillik ve doğayı seviyorsanız; banyonuza bohem tarza uygun bir kap içinde çiçekler koyabilirsiniz.

bohem tarz banyo
bohem tarz banyo

Bohem Tarzda mutfak yaratmak içinse şu anda alışılmışın dışında olan kapaklı dolaplardan ziyade eski usul raflara dönmenizi tavsiye ederim. En büyük dezavatajı ise bu durumda açıkta duran objelerinizin kirlenmeleri çok daha fazla rastlanılan bir durum olarak ortaya çıkıyor. Minik çerçeveler veya objelerle de mutfağınızı süsleyebilirsiniz.

Aşağıdaki görselde olduğu gibi alılılmışın dışında raf ve dolaplarınızı aykırı bir renge de boyuyabilirsiniz. Fakat bu şekilde koyu bir tona boyadığınızda diğer eşyaların mümkün olduğu kadar açık renk tonlarında olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aynı dolaplar gibi koyu bir ton tercih edecekseniz oldukça basık ve karartıcı bir ortama bürünmesine yol açabilirsiniz.

bohem tarzda dösenmis mutfak
bohem tarzda dösenmis mutfak

Bohem tarzı boğucu bulanlar ama bu tarzdan vazgeçemeyenler, dekorasyonu bu şekilde yapsa da dekorasyonunu yaptığı bölümün duvarlarını beyaza boyayarak; daha iç açıcı hale getirebiliyorlar.

Bohem Tarzı Ev Dekorasyonu Aksesuarları

Evinizi bohem tarzda dizayn ederken, tercih edeceğiniz aksesuarlarda önem taşıyor. Daha antika değeri taşıyan objeler yerine modern tarzda nesneler tercih ettiğinizde ortamın etnik dokusu tamamen yok olabiliyor.

Büyüklü küçüklü heykeller, antika objeler, sevdiğiniz bir tablo veya etnik desenli koltuk veya minderlerle dilediğiniz sanatsal evi yaratabilirsiniz.

bohem tarzda dösenmis ev
bohem tarzda dösenmis ev

Eski müzikal aletler, eski fotoğrafların yer aldığı çerçeveler de bu hoş dekorasyona ayak uydurabilir. Yine el dokuması bir halıyı tercih edebilirsiniz.

Eğer çok sık seyahat eden biriyseniz gittiğiniz şehirlerden toplayacağınız minik aksesuarlardan bir köşe oluşturabilirsiniz. Yine sanatla iç içe olan bir yanınız var ise, sizi temsil eden nesnelerle odanızı donatabilirsiniz.

Birbirinden farklı parçaları severek; evinde bulundurmak isteyenler için de bohem tarzı çok ideal. Birbiriyle bağdaşmayacak objeleri bile bu dekorasyonda yan yana koysanız hiçte sırıttığı söylenemez.

 

Bohem tarzı ev dekorasyonu hakkında daha fazla fikir edinebilmek için galerimizi ziyaret etmeyi unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu