Reklam
Saç

Brezilya Fönü Nasıl Yapılır, Brezilya Fönü Kalıcı Mı?

Reklam

Uzun süre düz ve bakımlı saçlara sahip olmak isteyen kadınlar, Brezilya fönü uygulamasını yaptırmak için kuaföre koşuyor. Peki, Brezilya fönü nasıl yapılır, saça zarar verir mi?

Bu içeriğimizde Brezilya fönüne dair merak edilen tüm soruların yanıtlarını cevapladık.

İçindekiler

Brezilya Fönü Saça Nasıl Uygulanır?

Brezilya fönü uygulaması, Brezilya fönü kimyasalları ve Brezilya fönü şampuanından yararlanılarak yapılır. Belli bir süre saçta bu kimyasallar bekletilir ve saç teli yapısının değişmesine neden olur. Yani kıvırcık veya dalgalı saç formundan düz saç teline dönüşür.

Brezilya Fönü Saçta Kaç Gün Sonra Yıkanır?

Brezilya fönü uygulaması sonrası 24 ile 48 saat sonra saçlar sodyum klorür ve sülfat içermeyen şampuanla yıkanmalıdır.

Boyadan Kaç Gün Sonra Brezilya Fönü Yapılır?

Normalde Brezilya fönü kabarık veya dalgalı saçları düz forma sokmak isteyen boyalı, röfleli fark etmeksizin her saça yapılabilir. Ancak bu fönü yaptırdıktan en az 2 hafta sonra boyama işlemi yapılması tavsiye edilir.

Brezilya Fönü Ne Kadar Süre Dayanır?

Brezilya fönü işlemi yaklaşık 2-3 saat sürer. Özellikle dalgalı saçlar 5-6 ay kalıcılık sağlar, kıvırcık saçlarda ise 3-4 ay kalıcı olabilir. Aynı şekilde, saç uzadıkça kalıcılık süresi azalır.

Brezilya Fönünü Ne Bozar?

  • Havuz ve deniz suyu Brezilya fönünü bozacağı için saça bone takılıp girilmesi önerilir.
  • Brezilya fönü uygulamasının hemen ardından saça boya yapılması Brezilya fönünü bozabilen bir diğer faktördür.
  • SLS içerikli şampuanlar kalıcı düzlüğü bozabilir. Bundan dolayı sodyum klorür ve sülfat içermeyen şampuan ve saç kremi kullanımı tavsiye edilir.

Brezilya Fönü Zararlı Mı?

Brezilya fönü uygulamasında keratanin ile fomaldehit bir madde kullanılıyor. Özellikle fomaldehit kanserojen bir madde olduğu için Brezilya fönünü tehlikeli yapıyor. Uygulamadan ilk 1 saat içerisinde bazı yan etkilerle karşılaşılabilir. Bunlar; göz kızarması, yorgunluk, burun kanaması gibi belirtiler formaldehit ile alakalı olduğu bilinmektedir.

Brezilya Fönü Saça Zarar Verir Mi?

Brezilya fönü, saçlara kalıcı bir presleme (düzleştirme) işlemi uygulanıyor. Ancak bu fön uygulamasından önce saça keratin bakımı yapılır. Keratin bakımının saça faydasını da bilenler bilir. Haliyle brezilya fönünün saça fazla bir zararı bulunmamaktadır. Aksine saçları düzleştirmek için yararlanılan saç şekillendirici aletleri her gün kullanmak saçlara daha çok zarar verir.

Brezilya fönü
brazilian blow dry

Ayrıca “Brezilya fönü saç döker mi?” sorusu oldukça merak ediliyor. Bu fön profesyonel bir salonda uzman kişiler tarafından yaptırıldığı takdirde, saç dökülmesi, saç kırılması gibi sorunlarla karşılaşılması mümkün değildir.

Brezilya Fönü Saç Rengini Değiştirir Mi?

Brezilya fönü uygulamasında saça 232 derece ısı ve buharda keratin yüklemesi yapılır. Bundan dolayı, fazla ısı özellikle platin rengi, röfleli saçlar için bu ısı saç renginde açma yapabilmesi söz konusudur.

Brezilya Fönü Kimlere Uygundur?

Özellikle kabarık ve dağınık saçlara sahip olanlara brezilya fönü öneriliyor. Zira, dağınık ve kabarık saçları olanlar, her gün saçları düzleştirmekle uğraşıyor ya da o kabarık ve dağınık görüntüyü engellemek için saçlarını topluyorlar.

Brezilya Fönü Fiyatı Ne Kadar?

Genel olarak Brezilya fönü işlemi fiyatları birçok yerde 150 TL’dir. Ancak kuaförden kuaföre ve kullanılan malzemeye göre fiyatlarda değişiklik olabilir. Yani bu fön sonrası kuaföre 600 TL öderseniz de şaşırmayın.

Brezilya Fönü Mü Keratin Botoks Mu?

Her iki işlem sonucunda saç düzleşir. Fakat Keratin botoks işlemi, saçı düzleştirirken ayrıca saçı güçlendirip parlaklık kazanmasına da yardımcı olur. Brezilya fönünün amacı ise, uzun süre duran kalıcı dümdüz saçlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu