Reklam
GenelGüzellik ve BakımGüzellik ve bakımSaç

Evde Saç Boyası Akıtmak İçin Neler Yapılabilir?

Reklam

Her kadın ya da erkek saçlarının istediği renkte olmasını ister. Ancak saçlarımız her zaman istediğimiz renkte olmayabiliyor. Yanlış boya tercihi ya da mevcut saçlarımızın renginden ötürü istenilen rengi tutturamayabiliyoruz. Bu gibi durumlarda evde kolaylıkla kendi çözümünüzü yaratmanız için evde saç boyası akıtmak seçeneklerini sizler için bir araya getirdik.

İçindekiler

Saç Boyasını Akıtmak İçin Evde Neler Yapılabilir?

Aceleyle başka bir renkle kapatmaya çalışmak saçımıza oldukça zarar verir bu nedenle boyanın akmasını ve saçlarımızın kendi haline gelmesini beklemeliyiz. Kuaförden geldikten sonra sevmediğimiz bu saç rengini nasıl eski haline getirebiliriz diye düşünürüz. Bu işlemi kimyasallarla yapmak mümkündür ancak bu da saça zarar verir.

saç boyası açmanın yolları
saç boyası açmanın yolları

Saç boyasını akıtmak için birden fazla doğal seçenek bulunmakta. Birden fazla opsiyonu sizler için bir araya getirerek, en uygun seçeneği seçebilmenize yardımcı olmak istedik.

Maya İle Saç Boyası Akıtmak

Yaş mayayı su ile karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayın.

yaş maya ile saç boyası akıtmak
yaş maya ile saç boyası akıtmak

15 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz. Bir çok kişinin bu sonuçtan memnun kaldığını söyleyebiliriz.

C Vitamini ve Karbonat İle Evde Saç Boyası Akıtmak

Her evde bulunmasa da C vitamini saçları besleyerek aynı zamanda boyanın akmasına da destek olmaktadır.

Eczaneden alacağınız C vitamini kapsüllerini saçınıza uygulayarak da boyayı akıtabilirsiniz. Serum halinde olanları da kullanabilirsiniz ama tablet halindeyse 10 – 15 tane kapsülü ezip, şampuanınıza ekleyin ve saçınızı bu şampuanla yıkayın.

Woman-washing
Woman-washing

Daha etkili bir sonuç için ise C vitaminin yanı sıra şampuanınıza 1 yemek kaşığı karbonat ekleyerek de sonuç alabilirsiniz.

Karbonat ve C vitaminin ekli olduğu şampuanınızı saçlarınıza iyice diplerden başlayarak yedirmelisiniz. 5 dakika kadar mümkün olduğu kadar bütün saçlarınıza nüfus edecek şekilde saçlarınıza uyguladıktan sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

Beyaz Sabunla Evde Saç Boyası Nasıl Akıtılır?

Beyaz sabun diğer bir akıtıcımız. Kuvvetli bir arındırıcı olması nedeniyle beyaz sabun saçınızı kurutup boyanın akmasını sağlar.

beyaz sabun ile saç boyası
beyaz sabun ile saç boyası

Beyaz sabunu uyguladıktan sonra saç kremi uygulamayı tercih edebilirsiniz çünkü sabun saçlarınızı oldukça kurutacaktır.

Limon İle Saç Boyası Akıtmak

Evde saç boyası akıtmak için kullanılan yollarından biri ise limon. Biliyoruz ki limon içinde bol miktarda asit barındırır. Bu asit boyanın akmasına yardımcı olur.

limon ile saç boyası akıtmak
limon ile saç boyası akıtmak

Limon kullanacaksanız saçlarınıza limon suyu sürüp yarım saat bekledikten sonra iyice durulayın. Ayrıca limonun saç rengini açma özelliği de vardır eğer saç renginizi birkaç ton açmak isterseniz limon sürdükten sonra güneşte beklemelisiniz.

Kepek Şampuanları ve Sıcak Su ile Saç Boyası Akıtma Yolları

Kepek şampuanları ile de saç boyasını akıtabilirsiniz. Bu şampuanlar sadece birkaç ton açsa da işinize yarayacaktır. Herhangi bir kepeğe karşı şampuanla bu sonucu elde edebilirsiniz.

Kepeği önleme amacıyla üretilen şampuanlar saç diplerini arındırıcı etkiye sahip olduğu için boyanın birkaç yıkamadan sonra akmasını sağlayacaktır. Ancak bu şampuanlar derinizi kurutacağı için yıkamadan önce zeytinyağı ile maske yapabilirsiniz ve saçlarınızı nemlendirmeyi düşünebilirsiniz.

kepek şampuanı ile saç boyası akıtmak
kepek şampuanı ile saç boyası akıtmak

Evde saç boyası akıtmak için kullanılan yöntemlerden biri de sıcak sudur. Çok kısa sürede sonuç veren bir yöntem olmasa da yavaş yavaş ama etkili sonuç verdiğini görebilirsiniz. Ancak şunu da bilmenizde fayda var sıcak su saçımıza zarar veriyor bu yüzden ılık su her zaman tercihimiz olmalı.

Kepek şampuanları ve sıcak su ile saçlarınızı durulayarak da zaman içerisinde saçlarınızdaki boyayı akıtmayı düşünebilirsiniz.

Doğal yollardan saç boyası akıtmak için bir çok opsiyonu sizler için derledik. Kimisi için yaş maya, kimisi için limon daha etkili olmaktadır. Bütün bunları yaparken saçlarınızın kuruduğunu düşünüyorsanız bol bol saçlarınızı besleyerek, nemlendirmeyi unutmayın.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu