Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Nokta İle Nasıl Baş Edilir?

Reklam

Hemen hemen hepimiz hayatımızın bir döneminde burnumuzun, alnımızın veya çenemizin üzerinde siyah nokta adı verilen küçük beyaz veya siyah nokta ile karşılaşırız. Neyse ki siyah noktalardan kurtulmak için yapabileceğimiz birkaç şey var!

Siyah noktalardan mı şikayetçisiniz? Beyaz noktalar, siyah noktalar, lekelere dönüşen siyah noktalar ve son olarak siyah noktalardan nasıl kurtulacağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Siyah Nokta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cildinizde siyah nokta ve lekeler gibi yabancı maddeler mi var? Eğer öyleyse siyah noktalardan ve lekelerden nasıl kurtulacağınızı merak ettiğinize eminiz. Cilt tipinize göre uyarlanmış cilt bakımıyla bunların ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz ve ortaya çıkarlarsa da hızla onlardan kurtulabilirsiniz.

Karma Cilt

Karma bir cilde sahipseniz yanaklarınız kuru olma eğilimindeyken alın, burun ve çenedeki cilt lekeli ve yağlı olur. Bu cilt tipi cilt bakımı açısından özellikle zorludur. Yüz temizleme rutininizi karma cildin özel ihtiyaçlarına göre uyarladığınızdan emin olun. T bölgesindeki lekeleri önlemek için nemlendirici ve yağsız bir bakım ürünü tercih edin.

Yağlı Cilt

Lekeli, yağlı cilt çok fazla sebum üretir ve cildin parlak görünmesine neden olur. Gözenekler tıkanır ve siyah nokta veya lekeler oluşur. Yoğun temizlik burada özellikle önemlidir. Cildinize nazik davranan ve bol miktarda nem sağlayan yumuşak bir yıkama jeli ile fazla sebumu giderin. Yumuşak bir yıkama jeli, siyah nokta giderici kremlere mükemmel bir alternatiftir; yalnızca siyah noktalar için krem olarak değil, aynı zamanda cildi temiz ve berrak tutmak için de çalışır.

Siyah Nokta Nerelerde Çıkar?

Ciltteki yabancı maddeler her zaman yağ foliküllerinde meydana gelir. Küçük bir kıl ve yağ bezlerinden oluşan bu foliküller esas olarak yüz, göğüs ve sırtta bulunur. Folikül kanalı tıkanırsa veya gözeneklere bakteri girerse siyah nokta ortaya çıkar.

Siyah Nokta ve Sivilce Neden Olur?

Pek çok şey genel cilt sağlığına katkıda bulunur, ancak burada siyah noktaların ve sivilcelerin önlenmesine yönelik birkaç spesifik faktör bulunmaktadır:

  • Hormonal dalgalanmalar
  • Stres ve endişe
  • Sağlıksız bir yaşam tarzı
  • Genetik

Kapalı Siyah Nokta

Siyah noktalara komedon veya kapalı siyah nokta da denir. Yağ bezleri tıkandığında ve fazla yağ dışarı akamadığında ortaya çıkarlar. İlk aşamada bu, beyaz bir noktanın oluşmasına neden olur. Eğer bezin ucunda deri açılırsa sebum havayla temas ettiğinde daha koyu bir renk alır. Daha sonra buna “siyah nokta” diyoruz. Bu meydana geldiğinde, siyah noktaların tamamen sivilcelere dönüşmesini önlemek için siyah nokta leke kremlerini ve siyah nokta gidermeyi araştırma zamanı gelmiştir.

Unutmayın, asla bir siyah noktayı sıkmayın! Biriken sebum, bakteriler için üreme alanı görevi görür ve bu da irin dolu, iltihaplı bir noktaya yol açabilir. Siyah nokta patladığında çevredeki dokuyu alevlendirebilir ve genel olarak kırmızı ve tahriş olmuş bir alan oluşturur. Bu nedenle, ileride oluşacak lekeleri önlemek istiyorsanız, siyah nokta leke giderici kremin, oluşmaya başladığını ilk gördüğünüz anda kullanmanız önemlidir.

Siyah Noktalardan Nasıl Kurtulurum?

  • Yüz temizliği: Mükemmel bir temizleyici, kirleri giderir ve siyah nokta lekelerini uzak tutmaya yardımcı olur.
  • Yüz maskeleri: Düzenli yüz bakımları yüzdeki yağı, ölü deri hücrelerini ve siyah noktaları giderir! Parlayan ve temiz bir cilt için cildinizi haftada bir yüz maskesiyle şımartın.
  • Siyah nokta peelingi: Yüzünüzde çok sayıda siyah nokta bulunan lekeli ciltler için siyah nokta giderici kremlere ihtiyacınız olacaktır.
  • Siyah nokta bantları: T bölgesi bölgesinde siyah nokta bandı kullanın. Üründe belirtilen süre sonunda, bandı yavaşça cildinizden çıkarın. Bu, kalıcı bir çözüm olmasa da günü kurtaracak bir bakım yapmanıza yardımcı olacaktır.

Siyah Nokta ve Gözenekler İçin Ne Yapılmalı?

Siyah noktalardan, özellikle de yüzünüzdeki siyah noktalardan nasıl kurtulacağınızı öğrenmeniz gerektiğini biliyoruz, ancak bu biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olduğunuzdan emin olun. Bu arada, tıkalı gözeneklerle nasıl savaşılacağını ve daha başlamadan onlarla nasıl başa çıkılacağını bilmek harika!

Siyah noktaların giderilmesi bir klinik ortamında gerçekleşen profesyonel cilt bakımları deneyebilirsiniz: bu bakım, deneyimli bir uzman tarafından yapılır. Yüzünüze uygulanan buhar banyosu gözenekleri açar, böylece siyah noktalar giderilebilir. Daha sonra cilt dezenfekte edilir, toniklenir ve ekstra bir bakım uygulanır. Cildinizin görünümünü ne kadar iyileştirebileceğinize şaşıracaksınız! Ancak bu genellikle pahalı olabilir, bu nedenle çok fazla para yatırmak istemiyorsanız siyah nokta giderici kremle başlamak en iyisi olabilir.

siyah nokta
burundaki siyah nokta var ne yapmalıyım

Cildinize yapacağınız bakımın yanında, diyetinizde ve yaşam tarzı alışkanlıklarınızda yapacağınız değişiklikler siyah noktalarla baş edebilmenize yardımcı olabilir. Daha az vitamin ve eser element içeren yağlı yiyecekleri bırakın çünkü bunlar cildinize zarar verebilir. Bunun yerine sağlıklı beslenin ve bol miktarda sıvı tüketin. Ayrıca sigara içmekten de kaçınmanızı öneririz. Sigara içmek cildiniz için zehir gibidir ve cildinizin görünümü üzerinde uzun vadede olumsuz etki yaratabilir. Harika bir yaşam tarzını iyi bir siyah nokta giderici kremle birleştirdiğinizde cildinizin görünümünde bir iyileşme göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Siyah Noktalar Tamamen Geçer Mi?

Ne yazık ki, siyah noktaların kalıcı olarak ortadan kaldırılması için her derde deva sihirli bir çözüm yok. Bu nedenle cilt hedeflerinize ve cilt tipinize uygun bir cilt bakımı rutini bulmanız önemlidir.

Polosmart Siyah Nokta Temizleme Cihazı Nasıl Kullanılır?

Yüzdeki Yağ Bezeleri Neden Olur? Yüzdeki Yağ Bezeleri Nasıl Yok Edilir?

Akne Neden Olur? Akne Tedavisi Nasıldır?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu