Reklam
Sağlık

Akne Neden Olur? Akne Tedavisi Nasıldır?

Reklam

Akne herkesi hayatlarının bir noktasında etkileyebilir. Lekelere, iltihaplanmalara neden olur ve ağrılı olabilir. Aknenizi iyileştirmenin bir yolunu arıyorsanız, farklı akne türleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız veya akneye eğilimli cilt bakımı için bir rutin arıyorsanız, doğru yere geldiniz.

İçindekiler

Akne Kimlerde Görülür?

11 ila 30 yaş arasındaki insanların yaklaşık %95’i bir dereceye kadar sivilceden etkilenir. Ve 35 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık %3’ü sivilce yaşar. Kısacası, herkesi etkileyebilecek yaygın bir cilt sorunudur.

Akne Nedenleri

Akneye neden olabilecek birçok şey var: diyetinizden makyaj fırçalarınızın temizliğine kadar. Bazen cilt tipinize uygun olmayan ürünler kullanmak sivilcelere bile neden olabilir.

akne
akne neden olur

Hormonlar

Akne genellikle hormonlardaki bir değişiklikle bağlantılıdır, bu nedenle insanlar genellikle gençlik yıllarında ilk sivilce nöbetlerini yaşarlar. Ancak, hayatınızın herhangi bir noktasında ortaya çıkabileceğini not etmek önemlidir.

Tıkanmış Gözenekler

Aşırı yağ, ölü cilt hücreleri ve hatta makyaj bile gözeneklerinizi tıkayabilir. Bu birikme, sırayla lekelere yol açan bakteri üremesini destekler.

Çevresel Nedenler

Ana yolların ve şehirlerin yakınında yaşıyor veya çalışıyorsanız, cildiniz kirliliğe maruz kalır ve hava toz ve kirle doludur. Bu, yüzünüze yapışabilir ve gözeneklerinizi tıkayabilir – bu nedenle, her günün sonunda yüzünüzü yıkamak iyi bir fikirdir.

Genetik

Ailenizde akneye yatkınlık varsa, genetik olarak bu cilt problemi ile karşılaşmanız normal. Genetik olarak alınan hastalıklar genellikle yaşam boyu sürer. Akne için yapabileceğiniz şeylere uyum sağlamanız bu problemle savaşabilmenize yardımcı olur.

Akne Oluşumu Nasıl Önlenir?

Sivilceniz varsa, yeni lekelerin ortaya çıkmasını önlemenin ve sivilce izlerinin oluşmasını önlemenin yolları vardır. Aşağıdakiler, aknelerin iltihaplanmasını veya yara izine neden olmasını önlemeye yardımcı olacaktır:

 • yüzünüzü günde iki kez yumuşak sabun içermeyen yıkama, ılık su ve yumuşak bir yüz bezi ile yıkayın
 • güneşli günlerde cildinizi korumak için geniş kenarlı bir şapka ve güneş kremi gibi güneş koruması kullanın
 • yatmadan önce makyajınızı çıkarın
 • saçınızı düzenli olarak şampuanlayın (özellikle yağlıysa ve cildinizde kalıyorsa)
 • dengeli, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz

Kaçınılması gereken şeyler şunları içerir:

 • yağ bazlı makyaj veya yağlı güneş kremi
 • yüzünüzü çok sık yıkamak veya sert sabunlar kullanmak
 • yüz ovma, tonik veya temizleyici kullanma
 • aknenizin olduğu bölgelerde sıkı giysiler giyme
 • siyah noktaları veya sivilceleri sıkma veya patlatma
 • sigara içmek

Akne en çok 15 ila 24 yaş arasındaki insanları etkiler ve birçok insan yirmili yaşlarının ortalarına geldiklerinde daha az ve daha az şiddetli akneler fark edecektir. Bununla birlikte, bazı insanlar akneden kurtulmazlar ve sürekli tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Akne ayrıca cildi doğal olarak daha yağlı olan insanları da etkiler. Yaşınızı veya cilt tipinizi değiştiremeseniz de sivilcenizi yönetmenin ve cildinize bakmanın yolları olduğunu bilmek faydalı olabilir.

Akne Tedavisi

Hafif akneniz varsa, eczacınız akne için temizleyici veya benzoil peroksit , azelaik asit veya glikolik asit gibi durumu tedavi edebilen bileşenler içeren bir losyon veya krem seçmenize yardımcı olabilir. Bu ürünleri sadece tek tek noktalarda değil, sivilce olan alanın tamamında kullanın.-Bu tedaviler cildinizin tahriş olmasına veya kurumasına neden oluyorsa, bunları daha az kullanmayı deneyin.

Daha şiddetli akne için veya diğer tedaviler işe yaramadığında, doktorunuz cildinize uygulamanız için bir ilaç önerebilir. Bu eczaneden alabileceğiniz krem ve losyonlarla birlikte veya bunların yerine olabilir.

Doktorunuz sivilce veya nodüllerdeki enfeksiyonu ve iltihabı azaltmak için antibiyotik kremler veya beyaz noktaların ve siyah noktaların giderilmesine yardımcı olması için retinoidler reçete edebilir. Bunların her ikisi de yan etki olarak cildinizin tahriş olmasına veya kurumasına neden olabilir. Ciddi cilt tahrişi meydana gelirse, bu ürünleri kullanmayı bırakın ve doktorunuza görünün.

Akne Nedir? Akne Nasıl Geçer?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu