Reklam
Sağlık

Çocuklarda Ağız Kokusu Neden Olur? | Çocuklarda Ağız Kokusu Tedavisi

Reklam

Çocuklarda ağız kokusu sizi kötü mü etkiliyor? Ağız hijyeni rutinlerini yenilemenin zamanı gelmiş olabilir. Bazen düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımı bile bebeğinizin ağzından çıkan hoş olmayan kokuyla savaşamaz. Bir çocuğun ağız kokusu olarak da bilinen ağız kokusuna neyin neden olduğunu öğrenin . Ardından, nasıl başa çıkabileceğinizi kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Çocuğun Ağız Kokusu Neden Olur?

Çocuğunuza sarılırsınız ve ağzını açtıklarında nefesinin kötü koktuğunu fark edersiniz. Çocuğun ağız kokusu nedenleri şunlardır:

Çocuklarda ağız kokusu
çocuğun ağız kokusu neden olur

1. Kötü Ağız Hijyeni

Çocuklarda ağız kokusunun en yaygın nedeni kötü ağız hijyenidir. Plak (dişlerde oluşan yapışkan bakteri) ve yemek artıkları uygun fırçalama ve diş ipi ile temizlenmezse, ağızdaki bakterilerin beslenecek bir şeyleri vardır.

2. Kokulu Yiyecekler Yemek

Güçlü kokulu yiyecekler yemek, çocuğunuzun ağız kokusuna neden olabilir. Sindirim aslında yemeğin ilk lokmasıyla başlar ve çocuğunuzun yediği her şey ağızda parçalanmaya başlar ve bu da hoş olmayan bir kokuya neden olabilir.

Sarımsak ve soğan gibi kükürt üreten yiyecekler, özellikle çocuklarda (ve yetişkinlerde) ağız kokusuna neden olabilir. Sülfür bileşikleri çocuğunuzun ağzında yerleşir ve hatta kan dolaşımına emilir. Yemekten sonraki birkaç saat boyunca, çocuğunuz nefes verdiğinde bileşiklerin kokusu yayılmaya devam edecektir. Neyse ki, geçici ve endişelenecek bir şey yoktur. Ancak ne yazık ki dişleri fırçalamak bundan kurtarmaz.

3. Diş Çürüğü ve Diş Enfeksiyonları

Çocuğunuzun ağız kokusunun arkasında bir boşluk veya diş çürüğü olabilir. Sadece çürüğe neden olan bakteriler koku salmakla kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin dişin hasarlı kısmına sıkışması daha olasıdır ve fırçalanması daha zordur, bu da kokuyu artırır. Ağız yaraları veya diş apsesi gibi diğer sorunlar da enfeksiyon olduğu için ağız kokusuna neden olabilir.

4. Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığı, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanda ağız kokusu ile bağlantılıdır. Diş eti hastalığı, dişleri destekleyen diş eti dokusunun iltihaplanması veya enfeksiyonunu ifade eder.

Diş eti iltihabı, dişlerde ve diş eti çizgisinin altında yumuşak plak ve tartar (sertleşmiş plak) biriktiğinde oluşur. Plaktaki bakteri ve toksinler diş etlerini enfekte ederek iltihaplanmaya ve dişleri fırçaladıktan sonra gitmeyen kalıcı ağız kokusuna neden olur.

5. Gevşek Pediatrik Kuronlar veya Dolgular

Çocuğunuzun diş kaplaması veya dolgusu hasar görmüş veya gevşemişse, altına yiyecek ve bakteri sıkışabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu çocuklarda ağız kokusuna neden olur.

6. Yetersiz Tükürük

Tükürmek, ağızdaki yiyecek artıklarını ve bakterileri temizlemeye yardımcı olur ve çürüğe neden olan asitleri nötralize eder.

Geceleri, çocuklar uyurken tükürük üretimi çok yavaşlar ve ağızlarındaki bakteriler dışarıda kalır, bu yüzden genellikle sabah nefesiyle uyanırlar. Sabah nefesi bebeklerde ve küçük çocuklarda ağız kokusuna neden olabilir, çünkü kaç yaşında veya genç olursa olsun herkesin ağzında bakteri bulunur. Bu tür ağız kokusu geçicidir ve çocuğunuz dişlerini fırçalayıp salyaları tekrar akmaya başladığında kaybolur.

Teknik olarak kserostomi olarak adlandırılan ağız kuruluğu da çocuklarda ağız kokusuna neden olur. Ağız kuruluğu ile yeterli tükürük üretilmez ve sabah nefesine benzer şekilde yemek parçacıkları ve bakteriler dişlerin üzerine yerleşerek kötü bir koku oluşturur. Bununla birlikte, sabah nefesinin aksine, ağız kuruluğundan kaynaklanan kötü nefes, durum kronik olabileceğinden ve bazı ilaçlar veya sağlık sorunları nedeniyle her zaman geçici değildir.

7. Büyük Bademcik

Büyük bademcikleri olan çocuklar nefeslerinin kötü koktuğunu görebilirler. Bunun nedeni bademciklerin yiyecek, bakteri ve burun salgılarının birikmesi için bir mıknatıs haline gelmesidir.

8. Kulak, Burun veya Boğazdaki Alerjiler veya Enfeksiyonlar

Boğaz enfeksiyonları ağız boşluğunda kötü bir koku oluşturabilir. Ek olarak, çocukların alerjisi veya sinüs enfeksiyonu gibi postnazal akıntı kötü nefesle bağlantılıdır. Ağızdaki bakteriler, boğazdan aşağıya ve dile akan mukus ve salgılarla beslenir. Bu kötü nefes nedenlerine genellikle burun akıntısı, tıkanıklık ve ateş eşlik eder.

9. Ağızdan Nefes Alma

Çocuklarda ağızdan nefes alma ile ağız kokusu arasında bir ilişki bulunur. Araştırmacılar, bütün gece açık olduğu için ağzın kuruduğunu ve bunun sabahları ağız kokusuna yol açtığını öne sürdüler. Ağızdan nefes alma geçici olabilir ve çocukta burun tıkanıklığı olması nedeniyle veya bir alışkanlık olabilir.

10. Belirli Sağlık Koşulları

Diyabet, gastroözofageal reflü, pamukçuk ve nadir durumlarda karaciğer ve böbrek sorunları gibi belirli sağlık sorunları çocuklarda ağız kokusuna neden olabilir. Ağız kokusu vakalarının büyük çoğunluğu ciddi olmasa da, ağız kokusunun diğer nedenleri ekarte edildiyse, bunu çocuğunuzun çocuk doktoru ile görüşün.

11. Buruna Bir Şey Kaçması

Ve son olarak, yeni yürümeye başlayan çocuklarda ağız kokusuna neyin neden olabileceğine gelince, buruna sıkışmış bir nesneden bahsetmek zorundayız. Bebeklerin ve küçük çocukların burunlarına yiyecek ve oyuncak soktukları bilinmektedir ve eğer yabancı cisim oraya takılırsa iltihaplanma, burun akıntısı ve kötü kokuya neden olabilir. Çocuğunuzun burnuna bir şey soktuğunu düşünüyorsanız ve ayrıca ateşi ve koyu yeşil mukusları varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

2 veya 8 aylık bebeklerde ağız kokusu ve 1, 2, 2.5, 3, 4, 5 yaşındaki çocuğun ağız kokusunu gidermek için birtakım önlemler alınabilir.

Öncelikle ağız bakımına önem verilmesi gerekir. Günde en az 2 kere dişler fırçalanmalı ve ayrıca bebek ağız bakım ürünleri kullanılabilir. Ek olarak, yeteri kadar su içtiğinden emin olmalı ve ev yoğurdu yedirmek de ağız kokusunu giderecektir.

Ağız Kokusu Neden Olur? Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Hüner Biber

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu