Reklam
Güncel HayatSağlık

Göz Tansiyonu Nedir? Glokom Belirtiler ve Tedavi Yöntemleri

Reklam

Göz tansiyonu (Glokom) Nedir?  genel olarak 60 yaşın üzerindeki kişilerde rastlanan bir göz rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık nedeni ile gözdeki görme oranında azalma meydana gelir ve gözün ön bölümünde sıvı birikimi olur. Gözün içerisinde basınç meydana gelir ve tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği zaman kalıcı olarak görme kaybına neden olur.

Göz Tansiyonu (Glokom) Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu rahatsızlığı olan kişilerin bu rahatsızlığı erken teşhis edebilecekleri bir etkisi olmamaktadır. Bu nedenle zaman içerisinde meydana gelen belirtiler ile kişilere göz tansiyonu teşhisi uzmanlar tarafından konabilmektedir.

Bazı hastalarda göz tansiyonu belirtileri içerisinde yer alan durum ise gözde ağrı olmasıdır. Bu ağrı bazen gözün çevresini de etkileyebilmektedir. Baş ağrısı ya da göze dokununca meydana gelen ağrı hissi de bu rahatsızlığın belirtileri arasında yer almaktadır.

Gözde geçici olarak oluşan bulanık görme ve ışığa baktığımızda renkli halkalar görmek de bu hastalığın belirtilerinden birisidir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz belirtilerden herhangi birisini fark eden kişiler derhal bir göz doktoruna başvuru sağlamalıdır.

Göz Tansiyonu Nedir
Göz Tansiyonu Nedir

Göz Tansiyonu Neden Olur?

Glokom rahatsızlığını ağırlıklı olarak 60 yaş ve üzerindeki kişilerde görmekteyiz. Bu rahatsızlığın başlıca sebeplerinden birisi de ailenin genlerinden gelen hastalıktır. Aile büyüklerinde de bu rahatsızlık varsa, kişilerin glokomu olma ihtimali oldukça fazladır.

Ayrıca şeker hastalığı bulunan kişilerde de göz tansiyonu görebiliriz. Fazla sigara kullanımı olan, miyop olan ve uzun zaman boyunca kortizon tedavisi görmüş kişilerde de göz tansiyonu olabilir.

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl Olur?

Kişiye göz tansiyonu teşhisi konduğu zaman tedavi olarak göz damlası kullanmaktadırlar. Fakat bazı durumlar içerisinde kişinin ameliyat olması da gerekebilmektedir. Eğer doktor tedavi yöntemi olarak göz damlasını uygun görür ise her gün kullanmamız gereklidir.

Doktorun önerdiği sıklıklarla kullandığımız damla gözün tedavi olmasına yardımcı olur. Kişiler tedavi sürecinde sıklıkla doktora kontrole gitmelidir ve bu süreç içerisinde kullandığımız diğer ilaçları doktora muhakkak belirtmeliyiz.

Damla ile ilaçların birbirlerini etkileyip etkilemediğine uzman karar verir. Kişiler eğer göz tansiyonu tedavisi olacak ise kalıcı rahatsızlıklarını da doktora anlatmalıdır.

glokom tedavi yöntemleri
glokom tedavi yöntemleri

Mucizevi Etkili Kolajen Göz Çevresi Maskesi adlı yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Göz Tansiyonuna Ne İyi Gelir?

Göz tansiyonu teşhisi konulan kişilerin beslenmelerine dikkat etmesi gereklidir. Kişiler spor yapmalı ve sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen göstermelidir.

Sebze ve meyvelerle de kişi vitamin almaya çalışmalıdır. Özellikle göze iyi gelen gıdalar ve omega-3 içeren sebzelerin tüketilmesi tavsiye edilir. Eğer kişi sigara içiyorsa derhal kullanımını bırakmalı ve tuz tüketimini de azaltmalıdır. Kolesterolü kontrol altına almalı ve vücudun her açıdan sağlıklı olmasına çaba göstermemiz gerekmektedir.

Göz Tansiyonu Nasıl Ölçülür?

Glokom hastalığının teşhis edilmesi esnasında kişinin göz tansiyonunun ölçülmesi gereklidir. Tonometre cihazı ile hastanın göz tansiyonu kolaylıkla ölçülebilmektedir. Bu cihaz tansiyonu ölçerken iki farklı yöntem kullanır.

Göz tansiyonu ölçümünde kullanılan ilk yöntemde hava üflerler. Bu üfleme sonucunda göze bir basınç uygularlar ve tansiyon belirlerler. İkincisinde ise göze anestezi etkisi bulunan bir damla koyarlar. Ardından göz tansiyonunu ölçerek hastaya teşhis koymaktadırlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu