Reklam
Sağlık

Kemik Erimesi Neden Olur, Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Reklam

Osteoporoz, diğer adıyla kemik erimesi beslenme eksiklikleri, östrojen seviyeleri, yaşam tarzı faktörleri ve genel sağlık dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle kadınlarda çok yaygındır. Genç kadınlar, menopoza girip yaşlı erişkinlere ulaştıklarında osteoporoz gelişme riskini azaltmaya yardımcı olmak için osteoporozu önleme stratejilerine mümkün olduğunca erken başlamalıdır.

İçindekiler

Kemik Erimesi Belirtileri

İlk başlarda osteoporoz hiçbir belirti vermez çünkü kemik yoğunluğu kaybı çok yavaş gerçekleşir. Bazı insanlar hiçbir zaman semptom geliştirmez. Ancak osteoporoz kemiklerin kırılmasına (kırık) neden olduğunda, kırığın yerine bağlı olarak kişilerde ağrı olabilir. Osteoporozu olan kişilerde kırıklar yavaş iyileşme eğilimindedir ve omurga eğriliği gibi şekil bozukluklarına yol açabilir.

kemik erimesi
kemik erimesi belirtileri

Kol ve bacak kemikleri gibi uzun kemiklerde, kırık genellikle kemiklerin ortasından ziyade uçlarında meydana gelir. Uzun kemik kırıkları tipik olarak ağrılıdır.

Osteoporoz Kimlerde Görülür?

Genetiğe ek olarak, bir dizi faktör bir kişinin osteoporoz geliştirme olasılığını artırır:

Yaş

Risk yaşla birlikte artar çünkü kemik kaybı daha hızlı gerçekleşir ve yeni kemik büyümesi daha yavaştır. 65 yaş üstü kadınlar ve 70 yaş üstü erkekler en yüksek riske sahiptir.

Seks

Kadınların osteoporoz geliştirme olasılığı erkeklerden daha fazladır çünkü daha küçük kemikleri vardır, bu da yaşlandıkça daha az kemik kütlesi alınmasına neden olur. Ek olarak, östrojen seviyelerindeki düşüş de dahil olmak üzere menopoza bağlı hormonal değişiklikler kemik yoğunluğunu azaltır.

Diğer Risk Faktörleri

Bazı koşullar veya ilaçlar, çeşitli yaşam tarzı faktörleri gibi osteoporoz geliştirme riskinizi artırabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Zayıf olmak veya düşük vücut kitle indeksine sahip olmak
 • Düşük fiziksel aktivite seviyeleri
 • Sigara içmek
 • Ağır alkol kullanımı
 • Kalsiyum ve D vitamini açısından düşük bir diyet yemek
 • Diyabet, özellikle tip 1
 • Romatizmal eklem iltihabı
 • Erkeklerde testosteron eksikliği

Kemik Erimesi Nasıl Engellenir?

Osteoporozun önlenmesi genellikle tedaviden daha başarılıdır, çünkü kemik yoğunluğu kaybını önlemek, bir kez kaybedilen yoğunluğu geri kazanmaktan daha kolaydır. Osteoporozla ilişkili bir kırığı olup olmadığına bakılmaksızın, kemik kaybı olan veya kemik kaybı için risk faktörleri olan herkes için önleme tedbirleri önerilir. Osteoporozun önlenmesi şunları içerir:

 • Risk faktörlerini yönetmek (örneğin, sigarayı bırakmak ve aşırı alkolden kaçınmak)
 • Yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini tüketmek
 • Yürüme, merdiven çıkma gibi egzersizler yapılması
 • Bazı ilaçları almak (zaten hafif kemik kaybı [osteopeni] olan bazı kişiler için)

Osteoporoz Tedavisi

 • Kalsiyum ve D vitamini
 • Egzersiz
 • İlaçlar
 • Kırık tedavisi

Osteoporoz tedavisi, yeterli kalsiyum ve D vitamini alımını sağlamayı ve yürüme, merdiven çıkma gibi egzersizler yapmasını içerir. Genellikle ilaç tedavisi önerilir. Doktorlar, osteoporozu olan insanları tedavi ederken, osteoporozu daha da kötüleştirebilecek koşulları ve risk faktörlerini de yönetir.

Kalsiyum ve D Vitamini

Yeterli miktarda besin, özellikle kalsiyum ve D vitamini tüketmek, özellikle maksimum kemik yoğunluğuna ulaşılmadan önce (30 yaş civarında) ve bu süreden sonra da faydalıdır. D vitamini vücudun kalsiyumu emmesine yardımcı olur.

Tüm erkekler ve kadınlar her gün en az 1.000 miligram kalsiyum tüketmelidir. Menopoz sonrası kadınlar, yaşlı erkekler, ergenlik çağındaki çocuklar ve hamile veya emziren kadınların her gün 1.200 ila 1.500 miligram tüketmesi gerekebilir. Yiyeceklerdeki kalsiyum, kalsiyum takviyelerine göre tercih edilir.

D vitamini eksikliği olan osteoporozu olan kişilerin daha da yüksek dozlara ihtiyacı olabilir. Bazen doktorlar, ne kadar ek D vitamini alınması gerektiğini belirlemek için kandaki D vitamini seviyesini kontrol eder. En yaygın besin kaynağı, ağırlıklı olarak tahıllar ve süt ürünleri olmak üzere güçlendirilmiş gıdalardır. D vitamini ayrıca balık karaciğeri yağlarında ve yağlı balıklarda bulunur.

Egzersiz

Yürüme ve merdiven çıkma gibi egzersizler kemik yoğunluğunu artırır. Yüzme kemik yoğunluğunu artırmaz, ancak çekirdek kuvvetini ve dengeyi artırır ve düşme riskini azaltır. Uzmanların çoğu günde yaklaşık 30 dakika yürüyüş, merdiven çıkma gibi egzersizleri önermektedir.

Merakla, premenopozal kadınlarda, sporcular tarafından yapılanlar gibi yüksek düzeyde egzersiz, aslında kemik yoğunluğunda küçük bir azalmaya neden olabilir, çünkü bu tür egzersizler yumurtalıklar tarafından östrojen üretimini baskılar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu