Reklam
Sağlık

Çocuklarda Alerji Belirtileri Nelerdir? Alerji Olan Çocuğa Ne İyi Gelir?

Reklam

Alerji, gençten yaşlıya herkesi etkileyebilir ve özellikle çocuklarda yaygın olarak karşılaşılır. Alerjilerin doğru teşhisi, alerjinin etkili bir şekilde tedavi edilmesi ve yönetilmesinde kritik bir rol oynar. Erken tedavi, semptomları azaltabilir ve yaşam kalitesini artırabilir. Bu yazımızda, çocuklarda alerji nedenleri ve tedavi yöntemleri yer almaktadır.

Çocuklarda Alerjik Belirtileri Nelerdir?

Eğer çocuğunuzda burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, sık sık tekrarlayan öksürük, hırıltı, nefes darlığı, nezle belirtileri, burun akıntısı veya sürekli hapşırma gibi belirtiler görüyorsanız, bu alerji belirtileri olabilir.

Çocukların En Çok Neye Alerjisi Olur?

Çocukların bağışıklık sistemleri, çevrelerinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjik reaksiyon geliştirebilir. Bu alerjen maddeler gıdalar olabileceği gibi, solunum yoluyla da vücuda alınabilirler. Bazen deri temasıyla da gerçekleşebilir.

İlk üç yıl içinde, çocuklarda en yaygın alerjik tepkiler genellikle gıdalara karşı görülür. İnek sütü ve yumurta gibi alerjenler bu durumda öne çıkar. Ancak, ilk üç yıldan sonra, çocuklarda genellikle solunum yoluyla alınan maddelere karşı alerjik reaksiyonlar daha yaygın hale gelir. Ev tozu akarları, küf, evcil hayvan tüyleri (örneğin kedi ve köpek), yabani ot, çimen ve ağaç polenleri gibi hava yoluyla alınan alerjenler örnek verilebilir.

Çocuklarda Alerjiyi Tetikleyen Besinler

Bağışıklık sistemi, normalde zararsız bir besin maddesini yanlışlıkla tehlikeli olarak algıladığında, besin alerjisi adı verilen reaksiyonlar ortaya çıkar. Herhangi bir yiyeceğin alerjik reaksiyonlara yol açma potansiyeli bulunmasına rağmen, bazıları diğerlerine göre daha sık bu tür tepkilere neden olabilir.

Çocuklarda en yaygın besin alerjileri genellikle süt, yumurta, buğday, yer fıstığı, ağaç fındıkları (fındık, ceviz vb.), balık, kabuklu deniz ürünleri, susam ve kivi gibi gıdalarda görülür. Sıkça çikolata ve kakao tüketimi nedeniyle alerjik burun akıntısı, migren, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve sindirim sistemi bozuklukları meydana gelebilir. Bal nadiren çocuklarda besin alerjisi yapabilir.

Çocuklarda Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Uzmanlar, çocuğunuzun alerji teşhisini yapmak için çeşitli alerji testlerine başvurabilirler. Bu testler, çocuğun belirtilerine ve mevcut durumuna göre değişiklik gösterebilir.

 • Deri prick testi, alerjenin cilde damlatılması ve bir iğne yardımıyla cildin delinerek uygulanmasıyla gerçekleşir. Alerjenin etkisi, 15-20 dakika boyunca izlenir ve alerjik bir reaksiyon varsa, uygulama bölgesinde kızarıklık ve şişlik oluşabilir. Ancak, çocuğunuz herhangi bir ilaç kullanıyorsa, deri prick testi yapılamayabilir.
 • Deri içi test, alerjenin kol derisinin altına enjekte edilmesini içerir. Bu test genellikle penisilin veya böcek zehrine karşı alerjileri belirlemek için kullanılır.
 • Yama testi, bir alerjenin cilt tahrişine neden olup olmadığını belirlemek için kullanılır. Alerjenler, cilde yerleştirilen yamalar aracılığıyla uygulanır ve 48 saat boyunca izlenir.
 • Gıda yükleme testi, belirli gıda alerjilerini belirlemek veya ekarte etmek için kullanılabilir. Bu testte, çocuğa şüpheli bir alerjen az miktarda verilir ve uzmanlar tarafından olası reaksiyonlar gözlemlenir. Bu testler genellikle bir alerji uzmanının gözetiminde ve kontrolünde yapılır.
 • Kan testleri, çocuğun kanındaki farklı alerjenlere özgü antikor seviyelerini ölçer. Bu testler, alerji olasılığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Alerji Olan Çocuğa Evde Ne Yapılmalı?

Özellikle sonbahar ayları geldiğinde, alerji vakalarında artış görülür. Bu durumun nedeni, alerjinin nemli ve yağmurlu hava koşullarını tercih etmesidir. Alerjiye yoğun şekilde maruz kalan çocuklar, bu dönemlerde alerjinin etkilerini daha yakından deneyimlerler. Alerji tedavisine ek olarak, çocuğunuzu rahatlatmak için alabileceğiniz 10 basit önlem şunlardır:

çocuklarda alerji
alerji olan çocuklara ne iyi gelir
 • Evde sık sık havalandırın ve temizleyin. Çocukları temizlik malzemelerinin kokusuna maruz bırakmayın ve kokulu ürünlerden kaçının.
 • Ev içindeki nem seviyesine dikkat edin ve nem oranını azaltmaya çalışın, özellikle banyo ve duvarlarda oluşan nemli alanlara önlem alın.
 • Çocuğunuzun yatak odasında halı, büyük eşyalar ve toz barındırabilecek diğer eşyalardan kaçının.
 • Evde evcil hayvan varsa, çocuğunuzun yatak odasına girmesine izin vermeyin ve alerjisi olan hayvanlardan uzak durun.
 • Hazır gıdaları ve fast food tarzı yiyecekleri tüketmemeye özen gösterin. Besin alerjisi olup olmadığını kontrol edin ve gerekiyorsa doktorunuza danışın.
 • Evde bulunan çiçeklerin diplerinde küf oluşumuna dikkat edin ve çocuğunuzun odasında çiçek bulundurmamaya özen gösterin.
 • Ev içinde sigara içmeyin ve çocuğunuzun sigara dumanına maruz kalmasını engelleyin.
 • Sonbaharda görülen alerjenlere duyarlılık gösteren çocuklarda ilaç dozlarını doktor kontrolünde ayarlayın.
 • Dışarı çıktıktan sonra elleri ve yüzü yıkamaya özen gösterin, özellikle polenin yoğun olduğu günlerde maske kullanın.
 • Özellikle astımı olan çocuklar için grip aşısı yaptırın ve bağışıklık sistemi sorunları olan çocukları da korumak adına önlem alın.

Alerjik Nezle Nedir? Belirtileri Nelerdir? 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu