Reklam
Sağlık

Kapsül Kahve Zararlı Mı? Kapsül Kahve Kanserojen Mi?

Reklam

Kahve, dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir ve kapsül kahve, kolaylıkları ve yenilikleri nedeniyle son derece popülerdir. Bununla birlikte, kişinin sağlığı için iyi mi yoksa kötü mü olduğu konusunda hala bazı sorular var.

Kapsül kahve, demlenmiş kahveye benzer sağlık yararlarına sahiptir. Ancak, diğer kahvelerde bulunmayan bu kapsüllerle ilgili birkaç potansiyel sağlık sorunu vardır. Espresso veya hazır kahve ile karşılaştırıldığında, kahve kapsülleri, bol miktarda tüketen insan vücuduna zarar verecek toksik kimyasal miktarının beş katını içerir.

Bazı sağlık riskleri oluştursa da, onları atmanız gerektiği anlamına gelmez, bunun yerine vücudunuza neler yapabileceklerini anlamanız gerekir.

Kapsül Kahve Sağlığa Zararlı Mı?

Son zamanlarda kapsül kahve kullanımının oldukça fazla olduğunu görmekteyiz. Kapsül kahve, diğer kahve çeşitlerine göre, makinede kullanmak için özel olarak üretilmiş ve tek kullanımlık bir kahvedir. Tek kullanımlık olması, binlerce atığın oluşmasına yani doğada çevre kirliliğine yol açar. Bu da doğaseverlerin hoşuna gidecek bir durum değildir.

Kapsül kahve
kapsül kahve sağlıklı mı

Kapsül kahve zararları insan sağlığına var olup olmadığı merak ediliyor. Kapsül kahve içerisinde furan adı verilen kanserojen ve toksik bileşikler yer almakta. Ancak yapılan araştırmalara göre, bu toksik maddeler, insan sağlığını tehdit edecek düzeyde olmadığı ortaya çıkmıştır. Fakat günde 800 ml ve üzerindeki bir tüketim kapsül kahveyi zararlı hale getirebileceği bilinmelidir.

Kapsül Kahve Mi Çekirdek Kahve Mi?

Rahatlığı düşünmüyorsanız, daha sağlıklı bir alternatif demlenmiş kahvedir. Ancak demlenmiş kahve, demlemek için zaman, çaba ve sabır gerektirir. Ayrıca, çoğu insan olduğu gibi gün içinde yeterli zamana sahip değildir.

Kapsül kahveler, demlenmiş kahveye yenilikçi ve kullanımı kolay bir alternatiftir. Ancak çevre konusunda da endişe duyan kahve tutkunları, sabahları bir fincan kahve için genellikle zor bir karar vermek zorunda kalırlar. Hala kahve makinelerinize bağlı kalmak istiyorsanız, bu kapsüllerin çevre dostu alternatifleri var. Onları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Kapsül Kahve Makinesi Hangi Kahveleri Yapar?

Kapsül kahve makinesi almaya karar vermeden önce, bu makinenin artısı ve eksisini bilmeniz önemlidir. Kapsülü haznesine yerleştirip, tek tuşla saniyeler içinde kahveniz hazır hale gelir. Ancak bu makine sadece espresso hazırlar, yani filtre kahve ve diğerlerini hazırlayamazsınız. Bunun farkında olarak, satın alma sürecinizde daha net bir karar verebilirsiniz.

Kapsül Kahve İçin Makine Şart Mı?

Kapsül kahveyi hazırlamak için makineye ihtiyaç vardır. Ancak makine olmadan da hazırlanabilir. Ayrıca kapsül kahve diğer kahve çeşitlerine göre uzun süre taze kalabilir.

Kapsül Kahve Kullananlar

  • “Bu kapsüllü makinelerde yazıcı-kartuş benzeri bir ilişki var. Makineleri ucuz, kapsüller gereksiz pahalı. Bizim ofise Nespresso’nun kırmızı bir modelini almışlardı, kapsül yetiştiremeyince 2 ay sonra onu kaldırıp, kahve çekirdeğini öğüten bir model aldılar. Philips markaydı sanırım. Yıllarca kullandık onu, bir sorun çıkarmamıştı.”
  • “Ben uzun süredir Dolce Gusto kullanıyorum. Süt işini de kapsülle yaptığı için temizlik derdi sıfır. Diğerleriyle lezzet farkı nasıldır, deneyip, karar vermek lazım. Ama benim için lezzetli ve pratik bir çözüm.”
  • “Çok uzun süredir Tchibo Cafissimo Classic kullanıyorum. Memnunum. Tchibo kapsülleri Nespresso’ya göre daha ucuz (ve bana göre daha güzel). Bir ara Nespresso’nun kahveyi daha köpüklü yapmak için kimyasal içerdiği ortaya çıkmıştı, devam ediyor mu bilmiyorum. “
  • “Kapsül fiyatlarını saymazsak ben Tchibo makinadan ve kahvelerin lezzetinden memnunum. Evde en sık kullandığım mutfak aleti diyebilirim. Günde en az 2 espresso ve 3-4 tane de filtre kahve içiyorum.”

Latte Yapmak İçin Hangi Kahve Kullanılır? Latte Nasıl Yapılır?

Starbucks Kahve Önerileri

Bulletproof Kahve Nedir? Nasıl Yapılır?

Evde Kahve Köşesi Nasıl Yapılır? | Kahve Köşesi Fikirleri

Dalgona Kahve Nedir? Dalgona Kahvesi Nasıl Yapılır?

En Lezzetli Filtre Kahve Nasıl Demlenir?

Kahve Falı Nasıl Bakılır? Kahve Falı Figürleri ve Anlamları

Tarçınlı Kahve Diyeti | Tarçınlı Kahve İle Zayıflayanlar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu