Reklam
Güncel Hayat

Çocuklarda Boy Uzatan Besinler Hangileri?

Reklam

Çocuk gelişiminde boy uzaması çok önemlidir. Genler, hormonal bozulmalar, uzun süreli hastalıklar ve sağlıksız beslenme, boy kısalığına neden olabilir. Beslenme şekli, çocuğun gelişimini doğrudan etkileyen çok önemli bir bileşendir. Peki, çocuklarda boy uzatan besinler neler, çocuğun boyu nasıl uzatılır?

İçindekiler

Çocuklarda En Çok Ne Boy Uzatır?

Süt ve süt ürünleri, yumurta, organik sebzeler ve meyveler, GDO içermeyen ithal susam, soya fasulyesi, balıklar ve kuruyemişler (badem, ceviz, fındık) gibi besinler, boy uzatma sürecine katkı sağlayan önemli bileşenler arasındadır. Özellikle süt, çocukluk dönemi beslenmesinde ayrı bir öneme sahiptir.

Çocukların Boyu Nasıl Hızlı Uzar?

Boyu uzatmak için bilimsel olarak kanıtlanmış tek şey düzenli egzersizdir. Özellikle voleybol ve basketbol gibi sıçrayıcı-zıplayıcı egzersizler ile vücudu germeye yönelik jimnastik egzersizleri, düzenli ve sık bir şekilde yapıldığında boyu artırma potansiyelini artırabilir.

Boy Uzatmak İçin Ne Yapmalıyız? adlı yazı dizinimiz de ilginizi çekebilir.

Çocuğun Boyunun Uzaması İçin Ne Yemeli?

Çocuğun protein, kalsiyum ve vitaminler açısından zengin besinleri tüketmesi, ileri yaşlarda sağlığı, kemik gelişimi ve uzun boylu olması açısından önemlidir.

çocuklarda boy uzatan besinler
çocuklar için boy uzatan yiyecekler

Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum açısından zengin bir besin kaynağı olarak süt, boy uzamasında ve kemik gelişiminde çok önemlidir. Ayrıca kemik gelişimi yirmili yaşlara kadar devam ederse, güçlü kemikler için süt tüketmemiz gerekir. Bu, ergenlik dönemi öncesi ve sonrasında da olmalıdır. Yoğurt, kefir, peynir ve diğer süt bazlı ürünler de boy uzamasına yardımcı olabilir.

Yumurta

Yumurta, çocukluk döneminde annelerin genellikle çocuklarına yedirmeye çalıştığı önemli bir besindir. Çocukların boy uzamasını destekleyen etkili bir gıda ürünü olan yumurta, içerisinde D vitamini ve güçlü proteinler barındırır. Eğer çocuğunuzun boyu uzun olmasını istiyorsanız, ona yumurta tüketmeyi teşvik etmelisiniz. Eğer çocuğunuz yumurta yemekten hoşlanmıyorsa, yumurtayı çorbalarınıza ekleyebilir veya krep gibi farklı ve eğlenceli sunumlar yaparak tüketimini artırabilirsiniz.

Kuru Yemişler

Çocuklarınızı ay çekirdeği yemeye alıştırmak yerine kabak çekirdeği yemeye teşvik edin. Kabak çekirdeği yüksek çinko içeriği nedeniyle boy uzamasında iyi bir besin kaynağı. Kabak çekirdeğinin yanı sıra ceviz, antep fıstığı, badem, kaju ve diğer çinko açısından zengin yiyecekleri de tüketebilirsiniz. Bir kahve fincanı kadar günlük olarak tüketilmelidir.

Melisa Çayı

Melisa çayı, soğuk kış akşamlarında çocuğunuzun odasında ders çalışırken ona hem sıcak ve eğlenceli bir içecek hem de boy uzamasına yardımcı olur. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, melisa çayının boyun uzamasına yardımcı olduğunu söylüyor. Eğer melisa çayını şekersiz içmek istiyorsanız, pekmez, bal veya hurma şurubu gibi doğal tatlandırıcılardan biraz ekleyebilirsiniz.

Kakao

Kakao, çinko ve kalsiyum açısından zengin olduğu için boyun uzamasına yardımcı olur. Yani küçükken içtiğimiz kakaolu sütler, kemiklerimizin büyümesi ve daha sonra boyumuzun uzaması için iyi bir besin kaynağıdır. Bununla birlikte, kakaoyu sütün içine ekledikten sonra şekeri eklemeyin. Çocuğunuz kakaolu sütünü şekersiz içemezse, bal ilave edebilirsiniz.

Balık

Somon balığı ve diğer yağlı balıklar, çinko ve D vitamini bakımından zengindir. Bu da boy uzamasına katkı sağlar. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kefal, palamut, uskumru gibi balıkların siyah et kısmını boyun uzamasını desteklemek amacıyla en az bir yıl boyunca haftada üç defa (50 gr) tüketilmesini önermektedir. Ayrıca, mevsiminde taze balıkları tercih etmeye özen göstermek de önemlidir.

Havuç

Havuç, A ve C vitamini bakımından zengin olduğu için kemiklerin gelişimi için mükemmel bir besin kaynağı. Görme gelişimine yardımcı olan havuç, salatalarda, yemeklerde ve hatta çiğ olarak tüketilmelidir. Çünkü havuç hem çiğ hem de haşlanmış bir şekilde tüketildiğinde aynı vitamin seviyelerini içerir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu