Reklam
GenelGüncel HayatSaç

Boyalı Saç Modelleri ve Renkleri

Reklam

Hayallerinizdeki renklere kavuşmak istiyorsanız ten rengi saç tonu uyumunu da iyi yapabilmek gerekiyor. Doğru kararı verebilmek için boyalı saç modelleri ve renklerine göz atarak kendinize en çok yakışan tonları bulabilirsiniz.

Ombre Boyalı Saç Modelleri

En çok yapılan saç boyası işlemlerinden biri ombredir. Ombre genellikle 2 renk ile yapılır: 1 ton koyu ve 1 ton açık renk.

sarı ombre saç modelleri
sarı ombre saç modelleri

Seyrek saçlı kişilerde ombre ile renk geçişinden dolayı saçlar daha gür ve hacimli gözükür. Kendi cilt tonunuza göre seçeceğiniz renkler ile saçlarınızın güzelliğini katlayabilirsiniz. Ombreyi güvendiğiniz kuaförlerde yaptırmanızı da eklemeliyiz. Düz bir boyayı bir çok kişi boyayabilir fakat ombre daha meşakkatli ve renk geçişlerini sağlamak her zaman daha zordur.

küllü kumral saç rengi
küllü kumral saç rengi

Siyah saça ombre, kızıl ombre, kısa saç modeline uygun ombre modellerine de bakmalısınız.

uzun boyalı saç 2023
uzun boyalı saç 2023

Kendi doğal saç renginizi diplerinizde tercih ederseniz saçınızı boyatmanız bir süre daha geciktirebilir, bütçeye daha uygun hale de getirebilirsiniz. Özellikle yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi sarı tonların ağırlıkta olduğu bir saç rengi istiyorsanız sarının tonu ten renginize göre de ayarlanması gerekmektedir.

Boyalı Saç Modelleri Kısa

Kısa saçlarda tek renk boya veya hafif geçişli tonlarda boyalar daha güzel durmaktadır. Kısa saçlar yüzü ön plana çıkardığı için saç renginize göre kaşlarınızı doğru tonda boyamayı ve makyajınıza ayrıca özen göstermeyi unutmayın.

bakır saç rengi ve modelleri
bakır saç rengi ve modelleri

Yukarıdaki fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi kızıl veya bakır renk boyalar düşünüyorsanız makyajsız olduğunuzda yüzünüz çiğ durabilir.

Renkli Boyalı Saç Modelleri

Saçlarımızı renk renk boyamayı çok seviyoruz. Fakat boya içeriğindeki kimyasal maddeler uzun vadede saçlarımızı aşındırıyor ve zarar verebiliyor.

renkli mavi saç modelleri
renkli mavi saç modelleri

Gri, mavi, pembe renkler ise en çok tercih edilenler. Özellikle genç kadınlar saçlarında radikal bir değişim yaptırmak istiyorsa saçlarından bir tutam boyatarak başlayabilirler. Sevip alışabildiğiniz takdirde bütün saçlarınızı da marjinal bir tona boyayabilirsiniz.

renkli saç modelleri
renkli saç modelleri

Renkli boyalarda sombrenin ekstra yakıştığını söylemeliyiz. Tek dezavantajı doğal saç renginden çok uzak bir renk seçildiği takdirde açıcı kullanılacağı için saçlarınızın yıpranarak açılma olasılığı daha yüksek olacaktır.

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Boyalı saç bakımı için öncelikle klordan uzak durmalıyız. Bunun için klorlu şampuan ve kremleri kullanmayı azaltabilir veya bırakabiliriz.

Boyalı saçlarda zararlı kimyasallardan dolayı kuruluk problemi sık sık görülüyor. Kuruluğu en az düzeyde tutabilmek için ısıl işlemlerden önce mutlaka koruyucu yağ kullanmalısınız.

boyalı saç bakımı
boyalı saç bakımı

Saçlarınızı daha az yıkamanız da doğal yağ üretimini artırır. Ayrıca haftada 1 veya 2 kere yoğun yağ maskesi kullanabilirsiniz. Hazır alabileceğiniz gibi evdeki doğal yağları da tercih edebilirsiniz, örneğin Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağlı maskeler ile saçlarınızın yağ dengesinin sağlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Boyalı saçlar için özel olarak üretilen ürünleri tercih etmelisiniz. Bu ürünler hem saç renginizin korunmasına hem de boyadan dolayı saçların yıpranmasını en aza indirmeye yardımcı olur.

boyalı kısa saç
boyalı kısa saç

Sülfat ve paraben içeren saç bakım ürünleri kısa süreli fayda sağlarken maalesef uzun sürede saçları daha da çok yıpratıyor. Özellikle saçlarınızda boya varsa sülfat ve paraben içeren bakım ürünlerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Bunlar yerine doğal içerikli ürünler tercih edebilirsiniz. Doğal sabunlar veya hayvanlar üzerinde test yapılmayan ürünler kullanabilirsiniz. Hayvanlar üzerinde test yapılmayan ürünler, içerikleri doğal olduğu için teste gerek duyulmaz.

bakır kızıl saç rengi
bakır kızıl saç rengi

Saçlara yapılan ısıl işlemler yıpranmasına sebep olabilir. Özellikle saçlarınızı boyadıktan sonraki ilk 2 gün herhangi bir ısıl işlem kullanmaktan kaçınmalısınız. Daha sonraki zamanlarda ise ısıl işlem miktarını ve derecesini minimum düzeyde tutmanız saç yıpranmasının ve kırıklarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu