Reklam
Güncel Hayat

Şanlıurfa Gezi Rehberi : Urfa Gezilecek Yerler Listesi

Reklam

Medeniyetler beşiği Peygamberler şehri Şanlıurfa, Türkiye’de ziyaret edilmesi gereken illerden biridir. Yöresel lezzetleri, tarihi dokusu ve eşsiz mimarisi ile göze çarpan bu şehri keşfetmeden önce içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz. Zira, Urfa gezilecek yerler, yöresel yemekler, aktiviteler, konaklama, ulaşım ve daha fazlası yazımızda…

İçindekiler

Şanlıurfa’da Ulaşım

Şanlıurfa’da gezilecek yerler genellikle şehrin merkezinde ve çevresinde yer alıyor. Özellikle Şanlıurfa şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçları rahatlıkla kullanılabilir. Bunun yanı sıra, yürüyerek de gezilecek yerler ziyaret edilebilir. Ancak Urfa’nın çevresindeki yerlere gitmek için araç kiralanması uygun olur.

Şanlıurfa’da Nerede Kalınır?

Urfa’da gezilecek yerlerin birçoğu şehir merkezinde olması dolayısıyla, konaklama için şehrin merkezini tercih etmek doğru bir seçim olacaktır. Özellikle Atatürk Bulvarı, Sarayönü Caddesi ve Balıkgöl çevresinde yer alan oteller idealdir.

Urfa gezilecek yerler
Şanlıurfa konaklama yerleri

Şanlıurfa şehrinde lüks veya uygun fiyatlı oteller ya da Şanlıurfa konaklarında konaklama imkanı mevcut. Lüks ve konforlu otel olarak Dedeman Şanlıurfa Hotel veya Hilton Garden Inn düşünülebilir. Daha uygun fiyatlı otel arayışında olanlar için ise, Akgöl Hotel veya Asil Otel güzel alternatiftir. Şanlıurfa konakları içerisinde bir konaklama deneyimi isteyenler de Palmyra Boutique Hotel, Türkmen Konağı veya Manici Hotel Şanlıurfa iyi bir seçenektir.

Şanlıurfa’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Şanlıurfa’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise bol yağışlı geçmektedir. Bu yüzden seyahat etmek için en iyi zamanlar ilkbahar ya da sonbahar aylarıdır.

Eğer gastronomi turizmi için Şanlıurfa’ya seyahat edilecekse, özellikle Ramazan ayı ve bayramlarda oradaki restoranların kapalı olduğu da akıllarda dursun.

Urfa’da Nerede Ne Yenir?

Tee Urfa’lara gelmişken yöresel meşhur tatlarını denemeden şehirden ayrılmak olmaz. Peki, Güneydoğu Anadolu’nun güzide şehri Şanlıurfa’da denenmesi gereken lezzetler nelerdir?

Urfa gezilecek yerler
Şanlıurfa yöresel yemekleri
 1. Ciğer Kebabı (Nerelerde yenir: Meşhur Ciğerci Aziz Usta, Urfa Sevgi Ciğer Salonu, Sembol Ocakbaşı)
 2. Haşhaş Kebabı (Nerede yenir: Cevdet Usta’nın Yeri)
 3. Patlıcan Kebabı (Nerelerde yenir: Dedecan Ocakbaşı, Gülbaba Lokantası)
 4. Lahmacun (Nerede yenir: Çulcuoğlu Baklava ve Restoran)
 5. Çiğ Köfte (Nerede yenir: Gülizar Konuk Evi)
 6. Urfa Kebabı (Nerede yenir: Altın Restoran)
 7. Şabut Balığı (Nerede yenir: Fırat Yüzer Restoran)
 8. Terbiyesiz Tavuk (Nerelerde yenir: Çağdaş Ocakbaşı, Osmanlı Ocakbaşı, Sembol Ocakbaşı)
 9. Kelle Paça (Nerede yenir: Kırmızı Et Lokantası)
 10. Şıllık Tatlısı (Nerede yenir: Gülhan Restoran)
 11. Billuriye (Nerede yenir: Şanlı Miroğlu Kadayıf & Billuriye)
 12. Baklava (Nerede yenir: Üstüneller Baklava)

Şanlıurfa’da Kahvaltı Yapılacak Yerler

Urfa’nın yöresel kahvaltısı için şehirde gidilebilecek en iyi mekanlar Köprübaşı Kahvaltı Salonu, Zahter Kahvaltı Salonu, Nohutçu Seyit Usta ve Urfa Cevahir Han Restoran’dır.

Şanlıurfa Kahve İçilecek Yerler

Geziye kısa bir kahve molası vermek isteyen misafirler, Urfa’daki meşhur kahve çeşitlerinden mırra, tahmis kahvesi, menengiç veya klasik Türk kahvesi deneyebilirler. Mekan önerisi isteyenler için Gümrük Han veya Seyir Tepesi Cafe en iyi kahve restoranları arasında yer aldığını belirtelim.

Urfa’da Yapılacak Şeyler

Şanlıurfa’da gezilecek yerlerin yanı sıra, oraya gidince yapmadan dönülmemesi gereken birtakım ücretli ve ücretsiz aktiviteler var.

Urfa gezi yerleri
Urfa’da yapılacak şeyler
 • Halfeti’de yüzer restorantta yemek yemek
 • Halfeti’den tekne turuna çıkmak
 • Sıra gecesine katılmak
 • Tarihi Kapalı Çarşıda alışveriş yapmak
 • Harran Ovası’nda pamuk hasatını yakalamak

Urfa’da Gezilecek Yerler

Binlerce medeniyete ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da tarihi ve estetik dokulara sahip birbirinden farklı gezilip görülmesi gereken yerler mevcut.

Urfa gezilecek yerler
Urfa’da gezilecek yerler

1.Balıklıgöl

Halil-ür Rahman Gölü olarak da bilinen Balıklıgöl, Şanlıurfa’nın en turistik ve önemli yerlerinden biridir. Urfa’nın merkezinde yer alan bu göl, ziyaret edilmesi gereken görsel açıdan etkileyici ve eşsiz manzaraya sahiptir. Ayrıca Balıkgöl’ün manzarasına eşlik eden gölün çevresinde Rızvaniye Camii yer almaktadır.

2.Aynzeliha Gölü

Urfa Kalesi’nin önünde, Halil-ür Rahman Gölü’nün güneyinde kalan Aynzeliha Gölü, görülmesi gereken yerlerden biridir. “ayn” eski dilde göz anlamındadır. Aynzeliha ise, Zeliha’nın gözü demektir. Bu gölün şöyle bir hikayesi bulunuyor: Nemrut’un kızı Zeliha, Hz. İbrahim’e aşıktı. Hz. İbrahim’in ateşe atılacağını öğrenince aşkından günlerce göz yaşı dökmüştü.

3.Rizvaniye Camii

Halil-ür Rahman Gölü’nün kuzey tarafında, şehrin merkezinde yer alan Rizvaniye Camii, 176 yılında bir Osmanlı valisi tarafından Thomas Kilisesi yerine yaptırılmıştır. Göz alıcı mimarisi ve Balıklıgöl’e açılan yeşilliklerle dolu avlusu ve giriş kapısı ile görmeden dönülmemesi gereken bir yer.

4.Halil-Ür Rahman Camii

Halil-ür Rahman Gölü’nün güneybatısında yer alan Halil-ür Rahman Camii, Bizanslardan kalma bir Meryem Ana kilisesiyken 1211’de Eyyübiler tarafından camiye çevrilmiştir. Bu cami, medrese, mezarlık ve Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü makamdan meydana gelen bir külliyedir.

5.Eyyüp Peygamber Makamı

Hz. Eyyüp peygamberin Şanlıurfa’da bir makamı bulunuyor. Söylentiye göre; cüzzam hastalığına yakalanan Hz. Eyyüp, eşiyle birlikte mağaraya inzivaya çekilir ve Allah’a ibadet eder. Bu gösterdiği sabır sonrasında Allah tarafından Hz.Eyyüp’e şifalı su gönderildiğine inanılır. Mağarada su kuyusu ile Eyyüp peygamberin sırtını yasladığı bir sabırtaşı yer alıyor.

6.Mevlid-i Halil Camii

Balıklıgöl bölgesinde yer alan ve yanında Göbeklitepe’nin doğduğu mağara olan Mevlid-i Halil Camii, gün boyu ziyaretçilerine açık ve giriş ücreti yoktur.

Mevlid-i halil Camii’nin çok özel bir hikayesi bulunuyor. Bir rivayete göre, Nemrut hükümdarken gördüğü bir rüya sonucunda, aynı yıl doğacak olan bütün erkek çocukların öldürülmesini emreder. Bunun üzerine, Göbeklitepe’nin doğduğu mağaraya Hz. İbrahim’in annesi saklanıp orada doğum yapar ve Hz. İbrahim’i 7 yıl boyunca bu mağaranın içinde büyütür. Mağaranın yanındaki cami de, “kutlu doğum” ismini alır.

7.Urfa Kalesi

Şanlıurfa’nın güneybatısındaki Dambak Tepesi’nde bulunan Şanlıurfa Kalesi, M.Ö 2000 yılında neolitik bir yerleşim yeri üzerine yapıldığı tahmin ediliyor.

Urfa gezilecek yerler
Urfa kalesi

Balıklıgöl bölgesinde yer alan bu kaleye toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşım sağlanabilir. Kalenin içine girmek için ise, 5-10 dakika kadar yürümek gerekiyor.

Urfa Kalesi’ne giriş ücreti 5 TL’dir.  Ancak müzekartına sahip olanlar ücretsiz olarak ziyaret edebilirler. Ayrıca bu kale yaz döneminde 19:00’a kadar açıkken, kış döneminde ise, 17:00’a kadar ziyarete açıktır.

8.Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Paleolitik Çağ’dan günümüze, insanlık tarihinde bir yolculuğa çıkmak isteyenler mutlaka ziyaret etmelidir. Türkiye’nin en büyük müzesi olan burada, 14 tane ana sergi salonu ile 33 tane canlandırma alanı mevcut. Göbeklitepe’ye ait eserler, Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait eserler ve Balıklıgöl Adamı heykeli gibi birçok eseri içerisinde barındırıyor.

Urfa gezilecek yerler
Şanlıurfa arkeoloji müzesi

Haleplibahçe Caddesi üzerinde yer alan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne Pazartesi hariç diğer günlerde şehir merkezinden yürüyerek veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşım sağlanabilir.

Müzeye giriş ücreti 14 TL’dir. Yaz dönemi 19:00’a, kış dönemi ise 17:00’a kadar ziyarete açıktır.

9.Haleplibahçe Mozaik Müzesi

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne gitmişken, onunla aynı bahçede yer alan Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ne gitmemek olmaz. Burası, Amazon kadınlarının tasvir edildiği ilk ve tek mozaiğe ev sahipliği yapan bir müzedir.

Urfa gezilecek yerler
Haleplibahçe mozaik müzesi

Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Pazartesi günü hariç diğer günlerde ziyaret edilebilir. Yaz mevsiminde 08:00-19:00, kış mevsiminde ise, 08:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

10.Urfa Kent Müzesi

Urfa Kent Müzesi, Şanlıurfa Surları’nın Beykapısı mevkiinde bulunan bir kule içerisinde yer alıyor. Bu müze içerisinde Şanlıurfa’ya dair tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ticari kısacası her şey mevcut.

Urfa Kent Müzesi, hafta içi 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaret kabul ediyor.

11.Mutfak Müzesi

Şanlıurfa’nın mutfak kültürünü keşfetmek için Mutfak Müzesi ziyaret edilmelidir. Hacıbanlar Evi içerisinde bulunan Mutfak Müzesi’nde hem Urfa’nın yeme içme kültürü öğrenilebilir hem de müze içerisindeki ustalar tarafından kurslara katılım sağlanabilir.

Girişi ücretsiz olan bu müze, her gün 09:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

12.Tarihi Şanlıurfa Çarşıları & Hanları

Balıklıgöl yakınlarında yer alan Tarihi Kapalı Çarşı içerisinde süs eşyasından kıyafete, yöresel yiyeceklerden aksesuarlara kadar birçok ürünün satıldığı tarihi ve alışveriş mekanıdır. En çok ziyaret edilen çarşılar ise, Bakırcılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı, Sipahi Pazar, Kunduracılar Pazarı, Bedesten Çarşısı, Eskici Pazarı ve Kınacı Pazarı’dır.

13.Göbeklitepe

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve tarihi M.Ö. 10.000 yıllarına dayanan Göbeklitepe, dünyanın en eski arkeolojik tapınağı ve yerleşim yeridir.

Urfa gezilecek yerler
Göbeklitepe

Urfa’nın Örencik Köyü yakınlarında, Harran Ovası’nda yer alan Göbeklitepe’ye turlarla veya otobüs aracılığıyla gidilebilir. Bunun yanı sıra, şahsi araç ile ortalama 25 dakikada bölgeye varılabilir.

14.Halfeti

Şanlıurfa’nın bir ilçesi olan Halfeti, Saklı Cennet ve Kayıp Kent olarak iki bölgeye ayrılmış. Yeni Halfeti ve Eski Halfeti olarak bulunan bu bölgede özellikle Eski Halfeti, sular altında kalan bir yer olduğundan yaşayan bir nüfusu olmayan ve sadece turizme açık bir yerdir. Sular altında kalan evleri yakından görebilmek için tekne turlarına katılmak gerekir. Üstelik tekne turunda Rumkale, Savaşan Köyü ve Ulu Camii’yi görmek mümkün.

Urfa gezilecek yerler
Halfeti

Halfeti’ye ulaşım için Halfeti turları ya da Urfa otogardan Halfeti’ye giden otobüsler tercih edilebilir. Alternatif olarak şahsi araç ile de bölgeye varılabilir.

15.Harran

Dünyanın ilk bilim merkezlerinden biri olan Harran’da, 3000 yıllık, koni biçimli Mezopotamya evleri ve Arap kültürünün hakim olduğu çöl ve deve atmosferi bulunuyor.

Harran’a gitmek için Şanlıurfa otogardan kalkan minibüsler tercih edilebilir ya da araç kiralanabilir.

İstanbul’a Yakın Muhteşem Kamp Alanları

Rize’de Kahvaltı Nerede Yapılır?

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Gezmiş kadar oldum gerçekten. Yazınız çok büyük emek içeriyor. Planladığımız Urfa seyahatimizde bol bol yararlanacağız gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu