Reklam
Güncel Hayat

Gözlük Camı Çizikleri Nasıl Giderilir?

Reklam

Gözlük kullanan her kişi hayatı boyunca birkaç kez gözlüklerini çizmiş olmalıdır. Ya gözlüklerinizi en sevdiğiniz sporu yaparken yanlışlıkla defalarca düşürmüş ya da çantanızda veya cebinizde kılıf olmadan yanlış saklamış olabilirsiniz. Gözlük camı çizikleri nasıl giderilir başlığı içerisinde bu durumdan muzdarip olan herkese rehberlik edecek bilgilere ulaşabilirsiniz.

İçindekiler

Çizik Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Gözlüğünüzdeki çizikler canınızı sıkmasın. Çünkü hala kurtarabilme şansınız var. İşte gözlük camı çizik onarımı konusunda faydalı ipuçlarının bir listesi.

Gözlük camı çizikleri nasıl giderilir
gözlük camı çiziği nasıl geçer

Diş Macunu

Pahalı bir diş macununa ihtiyacınız yok. Tek ihtiyacınız olan aşındırıcı olmayan ve jel bazlı olmayan bir diş macunu. Gözlüklerin çizilen bölgesine bir parça diş macunu koyun ve pamuklu bir bez kullanarak yumuşak dairesel hareketlerle hafifçe ovalayın. Birkaç saniye boyunca küçük dairesel hareketlerle ovalamaya devam edin ve çiziklerin kaybolduğunu görün. Ardından, gözlükleri temiz soğuk suyla durulayıp temiz bir bezle kurulayın. Çizik preoblemi ile tekrardan karşılaşırsanız, bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Kabartma Tozu

Kabartma tozu, mutfaklarımızda bulunan bardaklardaki çiziklerden kurtulmak için başka bir makul çözümdür. Bir kaşık kabartma tozu alın ve kalın bir macun yapmak için yarım kaşık su ile karıştırın.

Bu macunu çizik gözlüğe uygulayın ve yumuşak pamuklu bir bez yardımıyla 10-20 saniye boyunca pürüzsüz dairesel hareketlerle bölgeyi ovalayın. Ardından, soğuk suyla durulayıp yumuşak bir bezle silin. Çizik geçmemişse işlemi tekrarlayın.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke, gözlükleriniz de dahil olmak üzere evdeki birçok şeyi temizlemek için kullanılabilir. Biraz kabartma tozu ve sirkeyi karıştırıp macun elde edin. Bu macunu, pamuklu bir mikrofiber bez kullanarak çiziklerin üzerine yayın. Daha sonra, macunu durulayın ve tekrarlayın.

Bahsedilen yöntemler, gözlük üzerindeki çiziklerin %100 giderilmesini garanti etmeyen geçici hızlı önerilerdir. Çizik inatçı, derin ise bu çareler fayda sağlamayacaktır. Üstelik bu riskli bir iştir, çünkü yukarıdaki işlemlerden herhangi biri sırasında lensler daha fazla hasar görebilir.

Numaralı Gözlük Camı Çizikleri Nasıl Giderilir?

Reçeteli gözlüklerdeki çizikler, reçetesiz gözlük camlarıyla aynı şekilde çıkarılabilir. Plastik lenslerdeki çizikleri gidermenin cam olanlardan daha kolay olduğunu lütfen unutmayın. Çünkü plastik, çizilmelere camdan daha yatkın olsa da cam kolayca kırılır.

Yukarıda belirtildiği gibi, lenslerdeki çizikleri gidermek için diş macunu kullanılabilir. Cam lensleriniz varsa, bunun yerine cam cilası kullanın. Diğer seçenekler, beyaz sirkeyi kabartma tozu ile karıştırarak lensleri temizlemeyi içerir. Çizikleri gidermek için mikrofiber bir bez kullanın. Beyaz ispirto ile küçük çizikleri de gizleyebilirsiniz.

Gözlük Camı Çizilmemesi İçin Ne Yapılmalı?

Gözlükleriniz sahip olduğunuz en önemli şeylerden bazılarıdır. Çevrenizdeki dünyayı dolaşabilmeniz için nesneleri net bir şekilde görmenize yardımcı olurlar. Gözlüğünüzdeki çizikler, normal yaşamı görmeyi ve sürdürmeyi zorlaştırır. Bazen çizikler kaçınılmaz olsa da, gözlüğünüzün çizilmesini önlemek için elinizden geleni yapmak isteyeceksiniz.

Gözlük camı çizikleri nasıl giderilir
gözlük camı çizilmemesi için

Aşağıda yer alan ipuçlar, gözlüğünüzün kullanımını zorlaştırabilecek çizikleri önlemenize yardımcı olacaktır.

Gözlüklerinizi Açık Tutun

Gözlük camını çizmemek için gözlüğünüzü yüzünüzde tutun. Gözlüğünüzü çıkarmak ama yakınınızda tutmak istiyorsanız, saplarına bir zincir takın ve gözlüğün boynunuzdan geçirin. Bu sayede lensler sert bir yüzey yerine değmek yerine daha ehemniyetli bir yerde durmuş olacaktır.

Gözlük Kılıfı Kullanın

Gözlüğünüzü çıkarıp bir süreliğine açıkta bırakmak istiyorsanız, onları korumak için bir gözlük kılıfı kullanın. Kılıfı işteki masanız, evdeki komodininiz ve çantanız, sırt çantanız veya el çantanız gibi uygun yerlerde saklayın. Bu, ihtiyacınız olduğunda her zaman elinizin altında olmasını sağlamaya yardımcı olur. İdeal olarak, gözlükleri yeterince korumak için kullandığınız kılıflar sert olmalıdır.

Gözlüklerinizi Profesyonel Temizleyici İle Temizleyin

Pek çok kişinin gözlüğünün camlarını çizmesinin bir yolu, gözlüğü gömleği ile veya aşındırıcı bir bezle temizlemektir. Gözlük camlarınızı temizlemenin en iyi yolu, gözlük temizleme solüsyonu ile özel olarak tasarlanmış mikrofiber bir bezle ovmaktır.

Gözlüğü Çıkarırken Sapından Tutun

Gözlüğünüzü çıkarır ve geçici olarak sert bir yüzeye koyarsanız, onları sapından katlayın ve gözlük camları yukarıya, tavana bakacak şekilde masanın üzerine yerleştirin.

Ayrıca gözlüğünüzü çıkarırken iki elinizi kullanarak yüzünüzden çıkarın. Gözlükleri, camların etrafındaki çerçeveler yerine sapından tutun. Gözlükleri asla lenslerin kendisinden tutmayın.

Göz Kuruluğu Nasıl Geçer? | Göz Kuruluğuna İyi Gelen Şeyler

Göz Alerjisi İçin Evde Ne Yapılır?

Göz Çevresi Kırışıklıkları Ne İyi Gelir? Nasıl Giderilir?

Badem Göz Estetiği Hakkında Merak Edilenler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu