Reklam
Düğün

Gelin Çıkarma Duası Nedir? Nasıl Okunur?

Reklam

Gelin alma sırasında damat veya erkek evinin bir aile büyüğü tarafından dua edilir. Evlenen çiftlerin huzurlu, mutlu, hayırlı ve evliliğin bir ömür boyu sürmesi için gelin çıkarma duası edilir.

Gelin Evden Çıkarken Okunacak Dua

Gelin baba evinden çıkarken kapı eşiğinden önce sağ ayağını atarak “bismillahirrahmanirrahim” deyip önüne bakar. Kapıdan birkaç adım ayrıldıktan sonra sonra baba evine dönüp bakar ve içinden hakkını helal et deyip güvey evine yönelir. O sırada komşu yaşlı kadınlardan biri, gelinin arkasından 3 kulhuvallah – 1 Elham okuyup geline doğru üfler. Cenab-ı Allah evlenecek çiftlere huzur, iman ve mutluluk nasip etsin deyip gelin duasına başlanır.

Evden Gelin Çıkarma Duası Arapça

“Allahümmec’al hazel akde vennikahe meymunen mubareken vec’al beyne-hüma üfleten ve mehabbeten ve karara ve la tec’al beyne-hüma nefreten ve fitneten ve firara. Allahümme ellif beynehüma kema ellefte beyne Ademe ve Havva. Ve kema ellefte beyne Muhammedin sallallahü aleyhi ve sellem ve Hadice-tel-kübra ve Aişe-te ümm-il mü’minine radıyallahü anhüma. Ve beyne Aliyyin radıyallahü anh ve Fatıma-tez-zehra radıyallahü anha. Alahümme’ti le-hüma evladen salihan ve ömren tavilen ve rızkan vasi’an. Rabbena heb lena min ezvacina ve zürriyyatina kurrete a’yünin vec’alna lilmüttekine imama. Rabbena atina fiddünya haseneten ve fil ahıreti haseneten ve kına azabennar. Sübhane rabbike rabbil’ızzeti amma yesıfun ve selamün alel murselin velhamdülillahi rabbil’alemin.”

Gelin çıkarma duası
evden gelin çıkarma duası arapça

Gelin çıkarma duası anlamı;

“Allah’ım! Bu evliliği mübarek eyle! Aralarında ülfet, geçim, sevgi ve evliliklerinde sebat nasip eyle, bunları nefret, geçimsizlik ve ayrılıktan koru! Allah’ım! Adem aleyhisselam ile Havva validemiz, Muhammed aleyhisselam ile Hatice-i kübra ve müminlerin annesi Aişe validemiz; Hazret-i Ali ile Hazret-i Fatıma-tüz-Zehra validemiz, arasındaki var olan ülfeti bunlara da nasip eyle! Kendilerine, salih çocuklar, uzun ömürler ve bol rızık ihsan eyle! Amin. Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara rehber eyle! Ey Rabbimiz, bize dünyada ve ahirette iyilik, güzellik ver. Bizi Cehennem azabından koru! Kudret ve şeref sahibi olan senin Rabbin, onların söylediği uygunsuz şeylerden münezzehtir. Bütün Peygamberlere selam olsun. Alemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun.”

Gelin Çıkarma Duası Sözleri

 1. “Ey Rabbimiz! Bu evliliği hayırlı ve mübarek eyle.
 2. Allah’ım! Eşi ile birbirlerini, Peygamberimiz Hz. Muhammed ile Hz. Hatice validemizin birbirlerini sevdikleri gibi sevmeyi nasip eyle.
 3. Kendilerine Hz. Adem ile Havva validemizin arasına koyduğun sevgi gibi sevgi var eyle.
 4. Hz. Ali Efendimiz ile Fatıma validemiz gibi birbirlerini sevdir, Birbirlerine karşı kalplerini ısındır ve onları fitneden, fesattan, nefretten ve düşmanlıktan muhafaza eyle.
 5. Allah’ım Kendisine takva, iffet, sıhhat, ve ihtiyaç duyduğu her türlü güzellikleri nasip eyle.
 6. Onu yardımından mahrum bırakma, Ona bol ve helal rızık ver. Verdiğin rızkı hakkında bereketli eyle. Onu kanaatkâr eyle.
 7. Allah’ım Ona anne olmayı ve anne şefkatini nasip et. Tertemiz bir nesil lutfeyle.
 8. Allah’ım Ona, İffetini muhafaza ederek yaşamayı, namazını kılan ,orucunu tutan ve sana itaat eden bir kul olmayı nasip et.
 9. Evini; Kur’an okunan ,İslam konuşulan ve meleklerin ziyaret ettiği bir yuva olmasını nasip eyle. Eşini kendine bağlı ve vefalı eyle.
 10. Eşiyle birlikte senin rızana uygun olarak hareket etmeyi nasip eyle.
 11. Kötü arkadaş ve kötü komşudan uzak eyle. Kötü insanların şerrinden, fitnesinden, iftira ve kıskançlıktan muhafaza eyle.
 12. Allah’ım! Onu, sıkıntıdan, üzüntüden, azizlikten, tembellikten, korkaklıktan cimrilikten, kalp katılığından, gafletten zilletten ve meskenetten muhafaza eyle.
 13. Allah’ım! Verdiğin güzellikleri, nimetleri ve yetenekleri ondan çekip alma, Bundan sonraki her gününü bundan önceki günlerinden daha mutlu ve huzurlu geçirmeyi nasip eyle.
 14. Allah’ım! Kendilerine uzun ömür, geniş rızık, salih evlatlar ihsan eyle. Amin.

Tekbir ve Salât ü  Selâm getirilerek duaya son verilir.

Hacet Dilek Duası Nasıl Yapılır? | Anında Kabul Olan Hacet Duası

Küslerin Barışması İçin Dua | Küsleri Barıştırmak İçin Hangi Dua Okunur?

İstihare Duası Nasıl Yapılır? İstihare Namazı Duası Nasıl Yapılır?

4444 Salatı Tefriciye Duası Nasıl Okunur? Ne İçin Okunur?

Fetih Suresi Faziletleri Nelerdir? Fetih Suresi Neden Okunur?

Hüner Çelik

16 Mayıs 1993 yılında Rize'de doğdum. 2020 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldum. Okumayı, yazmayı ve araştırmayı seven biri olarak güncel ve trend olan konuları sizinle paylaşacağım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu