Reklam
Genel

Ouroboros Dövme Anlamı ve Modelleri

Reklam

Ouroboros, kendi kuyruğunu ısıran daire şeklinde bir yılanı temsil eden bir semboldür. Uroboros olarak da bilinir, sonsuzluğu temsil eden en eski sembollerden biridir. Ouroboros kelimesi, ‘kendi kuyruğunu yiyen yılan‘ anlamına gelen Yunanca ουροβóρος’dan gelmektedir. Ouroboros dövmesi yaptırmayı düşünüyorsanız doğru yere geldiniz. Bu yazıda, bu sembolün kökenlerine ve anlamlarına bakacağız.

ouroboros dövmesi
kol dövmeleri ouroboros dövme

Ouroboros Dövmesinin Anlamı

Güzel bir tasarım olmasının yanı sıra çevresinde birçok sembolik anlam da barındırıyor. Hangisini seçeceğinizden emin değilseniz, Ouroboros’un ilk konseptlerine hızlıca bir göz atalım.

ouroboros dövme
ouroboros yılanı dövme

Ouroboros’un en önemli anlamı sonsuzluk ve yaşam, doğa ve evren döngüleridir. Yılan kendini yerken yaşamını sürdürür ve kendini yeniler. Eski insanlar tesadüfen değil, ana karakter olarak yılanı kullandılar. Yenilenmenin her sürüngen türünün çok önemli bir parçası olduğunu biliyorlardı. Böylece, bir Ouroboros yaratarak, bir yenilenme ve yeniden doğuş sembolü yarattılar.

ouroboros dövmesi
Kendi kuyruğunu yiyen yılan dövmesi anlamı

Ayrıca hayatta kalmak için kuyruğunu yiyebilen bazı kertenkele türleri de vardır. Bir yılan, hayatı tehlikedeyken kaçmak için kuyruğundan kurtulabilir. Bunu yapabilmelerinin birincil nedeni, daha sonra kuyruklarının yeniden uzamasıdır.

ouroboros dövme
ouroboros dövmesi anlamı

Bir Ouroboros sonsuzdur; başı ve sonu yoktur. Sürekli olarak yenilenen ve tekrarlanan hiç bitmeyen, ölümsüz döngüleri temsil eder. Yani Ouroboros sembolüne yaşam, doğa ve evren kavramlarını koyabilirsiniz. Hayatlarımız sürekli olarak yeniden doğar ve öldükten sonra bile bir şekilde var olmaya devam ederiz. Yani Ouroboros, ölümden sonraki yaşam kavramını da bünyesinde barındırıyor.

ouroboros dövmesi
kuyruğunu yiyen yılan dövmesi

Ouroboros, iki renkte göründüğü simyada da büyük öneme sahiptir: kırmızı ve yeşil. Simyacılar için yeşil renk her şeyin başlangıcını, kırmızı ise bir şeyin sonunu veya ölümünü temsil eder. Genel olarak Ouroboros, eski simyacıların sonsuzluk ve ölümsüzlük arayışlarını sembolize ediyordu.

ouroboros dövme
dövme fikirleri ouroboros dövme

Ouroboros Tarihçesi

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu, kuyruğunu yiyen ve bu nedenle dairesel bir şekil oluşturan bir sürüngenin (genellikle bir yılan) sembolüdür. Ouroboros’un bulunan en eski işareti Mısır’daydı ve MÖ 1600’e kadar uzanıyor. Unis piramidinin morg odasının duvarlarında yazılı hiyeroglif şeklinde bulundu. Bilim adamları daha sonra Fenikeliler gibi diğer kültürlerin onu uyarladığını ve sonunda eski Yunanlılara aktardığını düşünüyor.

ouroboros dövmesi
kuyruğunu ısıran yılan dövmesi

Bununla birlikte, kendini yiyen bir yılan sembolü, dünyanın farklı yerlerinden birçok başka kültürde karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, İskandinav mitolojisinde farklı bir isimle aynı yılan vardır – Jörmungandr. Bu arada Hinduizm’de bu sembol, tüm Dünya’yı taşıyan dört fili tutan kaplumbağayı çevreler. Ouroboros sembolü, Hispanik öncesi Mezoamerika’da da görülür. Ancak yılan yerine Maya, Aztek, Olmec ve Toltek uygarlıklarının tüylü ruhu olan Quetzalcoatl vardır.

ouroboros dövme
ouroboros ne demek

Etimolojik olarak Ouroboros’un adı Yunancadan gelir ve iki kelimeden oluşur: ‘oyrá’ (kuyruk) ve ‘borá’ (yiyecek). Sisifos efsanesi, Ouroboros’un sembolü ile yakından ilgilidir. Yunan Tanrılarından biri, Sisifos’u hilesinden dolayı cezalandırdı ve onu cehenneme gönderdi. Ceza olarak, devasa bir kayayı bir dağın tepesine itmek gibi acı verici bir görev aldı. Zirveye ulaştığı noktada taş her zaman olduğu yere geri yuvarlanır ve Sisifos’u anlamsız işine yeniden başlamak zorunda bırakırdı. Eski simyacılar, Ouroboros’u ölümsüzlük arayışlarını temsil eden bir sembol olarak kullandılar.

ouroboros dövme
ouroboros dövme bilek

Yılan Dövmeleri ve Anlamları

Rüyada Yılan Görmek Nasıl Yorumlanır?

Akrep Dövmesi Ne Anlama Gelir? | Akrep Dövmesi Modelleri

Baykuş Dövme Modelleri

Zümrüdü Anka Kuşu Dövme Anlamı ve Modelleri

Koala Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Martı Dövmesi Anlamı ve Modelleri

Denizatı Dövmesi Anlamı ve Modelleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu