Reklam
MakyajGüncel Hayat

Doğal Kaş Makyajı İşlemi Nasıl Uygulanır?

Reklam

Makyaj işlemleri arasında yer alan Doğal Kaş Makyajı İşlemi, bazı malzemelerin kullanımıyla sağlanabilecek işlemlerden biridir. Kaşların doğal olarak durması; abartı olacak şekilde dahi yapılan makyajların daha doğal duruş yakalamasına ve daha naif bir görünüme neden olur. Ancak, nasıl doğallık sağlanması gerektiği yeteri kadar iyi bilinmelidir.

Konuyla alakalı; hangi makyaj ürünlerinin alınması gerektiği, doğal duruşu sağlayan püf noktaların neler olduğu, uygulama esnası hatalar konuları öğrenilmelidir.

Doğal Kaş Makyajı Uygulamak İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Doğal olarak duracak kaş makyajı için gereken makyaj malzemeleri, makyajı yapacak kişinin cildini tahriş etmeyecek özellikte olan ürünlerden tercih edilmelidir.

Doğal görünümlü kaş makyajı için gereken makyaj ürünleri şu şekildedir:

 • İlk olarak doğal kaş makyajı yapımında temel olarak kullanılacak olan kaş kalemi alınmalıdır. Kaş kalemi rengi, makyaj yapılacak olan bireyin kaş rengi ile aynı olması gerekir.
 • Kaş tarama fırçası
 • Kaş spreyi
 • İhtiyaç duyulmasına göre, kaşların şekil almasını sağlamak amacıyla; ip, ağda, kaş tarağı ve makas
 • Kaş paleti
 • Kaş paleti uygulama fırçası

Gibi makyaj ürünlerinin eksik olmadan temin edilmesi gerekir.

kaş farı kullanmak
kaş farı kullanmak

Doğal Kaş Makyajı Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Doğal bir makyajın yapılması istendiği zaman, bu makyajın tam olarak uyumlu olması gerekir. Bu durumda olduğu gibi, kaşlar için de doğal bir makyaj sağlanmak isteniyorsa; tamamlayıcı nitelikte olan (özellikle göz makyajı ve fondöten gibi) makyaj durumunun da uyumlu olması gerekir. Bu ayrımın farkında olunduğu zaman, doğal kaş makyajı uygulama adımlarına geçilebilir.

Kaşların doğal görünüm almasını sağlayan makyajın yapılma durumu şu şekildedir:

 • İlk olarak, kaşların istenilen şekle uygun olarak alındığına emin olunmalıdır. Eğer istenmeyen tüy durumu varsa, ip veya ağda kullanımı sağlanır ve şekil verme aşaması tamamlanır.
 • Şekil olarak istenilen duruma gelen kaşlar, belirli oranlarda kısalarak daha doğal ve zarif bir görünüm elde edebilir. Gerek duyulduğu takdirde, kaş makası yardımıyla kısaltma işlemi tamamlanır.
 • Kaşın kendi rengine uygun olarak tercih edilen kaç kalemi (Her birey kaş kalem kullanımı sağlamak istemeyebilir. Kaş kalem kullanmak istemeyen bireyler, jel halde bulunan kaş boyaları tercih edebilir.), eğik bir şekilde kaş üzerine getirilir.
 • Kaş üzerindeki kalem, kaş çizimi yapılır gibi ince bir şekilde uygulanır. Bu aşamada, resim boyaması yapar gibi kalem kullanmanın yanlış olduğu bilinmelidir. Aksi durumda, doğal olmaktan çok uzağa gidilmiş olur.
 • Kaşların biraz daha gür durması sağlandıktan sonra, kaş paleti ve kaş fırçası kullanımı sağlanmalıdır. Fırça, bir miktar kaş paleti uygulamasına tabi tutulur. Daha sonra iki kez silkeleme işlemi yaparak kaşlara uygulanır. Bu durum, palet renginin kaş üzerine olduğu gibi çıkmamasını sağlamak için uygulanır ve önemlidir.
 • Son olarak doğal kaş makyajı aşamalarını bitirmek için, kaş sabitleme için kullanılan sprey uygulanır.

Bu işlemler belirtilen sıraya uygun olarak tamamlandığı zaman, doğal bir görünümü olan kaş makyajı elde edilmiş olur.

Doğal Kaş Makyajı
Doğal Kaş Makyajı işlemi

Doğal Kaş Makyajı Yapılırken Düşülen Hatalar Nelerdir?

Bireyler, doğal kaş makyajı yaparken bazı hatalı uygulamalar yapabilir. Bu uygulamalar, doğal görünümün zedelenmesine veya istenen duruşun yakalanmamış olmasına neden olur. Genel olarak yapılan ilk hata, kaş paleti uygulamasının doğrudan yapılmasıdır.

ipek kirpik ve kaş yapımı
ipek kirpik ve kaş yapımı

Doğrudan olacak biçimde yapılan uygulamalar; palet renginin kaş üzerinde tabaka oluşturmasına neden olur. Bu durum, kaşların tamamen boya ile oluşturulduğunun düşünülmesine dahi neden olabilen bir sorundur. Yapılan önemli hatalardan bir diğeri ise, kalem kullanarak çizim yapılmamasıdır. Kaş üzerinde yapılacak olan gürleştirme isteğine bağlı olarak makyaj; doğal veya yapay bir duruş sergileyebilir.

Doğal görünüm talebine bağlı olarak ise kaş görünümü ortaya çıkarılmalıdır. Bu sebeple de ince çizgiler halinde, kişinin kaş tellerine uygun olacak şekilde ve gereksiz baskı yaparak kalem uygulamasının yapılması gerekir. Bu durumlar, sıkça yapılan hatalardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu