Reklam
SağlıkGüncel Hayat

Yoga Nedir? Yoganın Faydaları Nelerdir?

Reklam

Yoga nedir? sorusuna verilen en temel cevap, kişilerin kendilerini kem fiziksel hem de beyin olarak daha iyi hale getirmek için yaptıkları egzersize verilen isimdir. Bu egzersiz ile birlikte kişiler sağlıklarını korumayı, daha esnek bir vücuda sahip olmayı ve hayatlarındaki stresi azaltmayı amaçlarlar.

Yoga çok eski zamanlardan bu yana hala popülerliğini korumuş bir egzersizdir. Kişilerin uykularını düzenlemesine yardımcı olurken, solunum sistemini de dengeye sokar. Hatta kalp sağlığını korumaya yardımcı olur ve kasların güçlü olmasında da etkilidir. Bu yüzden yoga severler alternatif tıp seçeneklerinden birisi olarak ele alırlar ve birçok rahatsızlık için kişilerin başvurduğu yöntemdir.

Yoga Nasıl Yapılır?

  • Nefes Kontrolü

Yoga yaparken ilk olarak nefes kontrolünü sağlamalısınız. Bunun için öncelikle burnunuzdan derin bir nefes almalısınız ve bütün olumsuzluklardan kurtulduklarını hayal etmelisiniz. Ardından konsantre olarak enerjiyi hissetmeye çalışmalısınız.

  • Fiziksel hareketler

Yoganın ikinci adımı ise bedeni esnetmektir. Vücudunuzun daha esnek olmasını sağlamalısınız ve vücuda istediği hareketleri vermeniz gerekmektedir. Yoga kısıtlı hareketler içermez ve her bedenin isteği farklıdır.

  • Meditasyon

Yoganın en son aşaması ise bedenen ve zihnen rahatlamaktır. Bu sebeple meditasyon yaparak yogayı sonlandırabilirsiniz.

evde kolay yoga hareketleri
evde kolay yoga hareketleri

Yoga Neden Yapılmalıdır?

Yoga yapmamızın nedenlerinden en önemlisi hem fiziksel hem de zihinsel olarak sağlığımızı korumamıza yardımcı olmasıdır. Düzenli olarak yoga yapan kişiler daha esnek ve dinç bir vücuda sahip olurlar. Bu sayede daha geç yorulur ve gün içerisinde daha aktif hareket edebilirler.

Yoga yapan kişilerin yaşam kalitesi yükselmekte ve kalp rahatsızlıklarının meydana gelme olasılığı azalmaktadır. Bundandır ki yoga yapan kişilerin sağlık durumu yapmayanlara oranla daha iyidir.

İki Kişilik Yoga Hareketleri

Partnerleri ile birlikte yoga yapmak isteyen kişiler iki kişilik yoga hareketlerini araştırırlar. En bilinen yoga hareketlerinden birisi de çiftin sırt sıra vermesidir.

Bağdaş kuran kişiler sırt sırta verir ve birbirlerinin ağırlıklarını paylaşırlar. Bunu yaparken partner ile birlikte nefes alış verişinizi kontrol etmelisiniz. Partnerin varlığı ile meditasyonda daha hızlı bir sonuç alabilirsiniz.

Yoga Çeşitleri Nelerdir?

Yoganın birçok farklı çeşidi mevcuttur, yogaya başlayan kişiler amaçlarına göre yapacakları yoga çeşidine de karar vermelidir.

  • Karma Yoga

Ruhsal olarak rahatlamak isteyen ve egolarından sıyrılmak isteyen kişilerin tercih ettiği bir yoga çeşididir. Bunun ile birlikte kişiler ruhlarını hür kılmak isterler.

Yoga Nedir Yoga nasıl yapılır
Yoga Nedir Yoga nasıl yapılır
  • Bhakti Yoga

Bu yoga çeşidi de herhangi bir karşılık beklemeden, yalnızca sevgi için yapılan bir yogadır. Bunu yapan kişiler sadece kendisine odaklanır.

  • Raja Yoga

Beyinsel, ruhsal ve etik olarak öğrenimlerin hepsini içine alan bir yoga seçeneğidir. Bu yogayı yapan kişiler zihinlerini en üst noktada kontrol edebileceklerine inanırlar.

  • Terapötik Yoga

Fiziksel ya da duygusal olarak acı çeken kişilerin başvurduğu bir yoga seçeneğidir. Bu sebeple acıları azaltmak amacı ile yapıldığını söyleyebiliriz. Bu yoga seçeneğini tercih eden kişiler sağlık problemlerini de gidermek isteyebilirler. Sağlık sorunları için en çok tercih edilen yoga seçeneğidir.

Yüz Yogası Nedir? Yüz Yogası Ne İşe Yarar? isimli yazı dizimize de bakabilirsiniz.

Yoga İçin En İyi Youtube Kanalları

  1. Çetin Çetintaş

Çetin Çetintaş isimli yoga hocası açtığı bu kanal ile birlikte sıfırdan bir yoga eğitimi veriyor. Bu kanalı düzenli olarak takip ederek doğru bir yoga yapmak mümkün.

  1. Elvin ile Yoga

Elvin Levinler’in yalnızca yoga anlatımı yapmak için açtığı Youtube kanalı da oldukça fazla ilgi çekiyor. Bu kanalda kişiler kendilerine en uygun seviyeyi kolaylıkla bulabiliyorlar. Yoga için en iyi Youtube kanalları arasında yer alan bu kanalda, her seviye için farklı bir video yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu