Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Glikolik Asit Nedir? Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Reklam

Cilt bakım ürünlerinizdeki içerik etiketlerine kısa bir göz atarak, muhtemelen glikolik asit içeren bir şişeyle karşılaşacaksınız.

Glikolik asidin cilt bakımında belki de en iyi bilinen kullanımı bir eksfoliyatördür. Eksfoliyatörler ve yüz peelingleri ve peelingli yüz yıkama ürünleri söz konusu olduğunda, hem fiziksel hem de kimyasal peeling içeren seçenekleriniz vardır. Fiziksel eksfoliantlar, tahmin ettiğiniz gibi, yüzünüzün yüzeyindeki kiri ve ölü deriyi fiziksel olarak çıkarmak için aşındırıcı bir madde kullanır. Nispeten, kimyasal pul pul dökülme, yüzünüzdeki ölü derinin çözülmesine veya kaldırılmasına yardımcı olmak için asitler veya enzimler kullanır.

İçindekiler

Glikolik Asit Nedir?

Glikolik Asit, suda çözünür olan ve bitkilerden ve meyve, şeker kamışı ve süt gibi diğer doğal kaynaklardan elde edilen bir Alfa-Hidroksi Asittir (veya AHA). AHA’lar, temizleyiciler, tonikler veya eksfoliyatörler gibi her türlü güzellik ürününde kullanılır. Glikolik Asitin faydalarından biri, diğer tüm AHA’lar arasında en küçük molekül boyutuna sahip olmasıdır, yani cilt tarafından kolayca emilir. Saf haliyle, Glikolik Asit kokusuz ve renksizdir.

Glikolik Asit Nasıl Kullanılır?

Glikolik asit uygulamadan önce, cildinizin herhangi bir açık kesik veya yara içermediğinden emin olmanız gerekir. Yüzünüzü hafif bir temizleyici veya tonikle temizleyerek başlayın ve Glikolik asit solüsyonunu pamuklu bir beze uygulayın. Solüsyonu yüzünüze nazikçe uygulayın ve gözler, burun delikleri veya dudaklar gibi hassas bölgelerden kaçının. Glikolik Asitin cildinizle kötü reaksiyona girdiğini veya belirtilen hassas bölgelerden birine döküldüğünü fark ederseniz, etkilenen bölgeye düzenli bir tuzlu su solüsyonu uygulamalısınız. Beklenen reaksiyon 3-5 dakika sonra uygulanan bölgenin kızarmaya başlamasıdır. Tedavi edilen bölgeyi suyla veya bir bez üzerinde nötralize edici bir solüsyonla durulamalısınız.

Glikolik Asit Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Glikolik Asit cildin güneş ışığına karşı hassasiyetini arttırdığından mümkünse yatmadan önce Glikolik Asit uygulayın. Gece uygulaması, cildinizin gece boyunca iyileşmesi için size zaman verecektir. Bu mümkün değilse, hava nasıl olursa olsun dışarıda olacaksanız SPF’li bir nemlendirici ile önlem almalısınız.

Glikolik Asit Faydaları

Glikolik asit, bir eksfoliant olarak birincil işlevinin ötesine geçer ve bu temel yeteneğin bir sonucu olarak bir dizi başka fayda sağlar.

glikolik asit
glikolik asit faydası

Akne İle Savaşır

Lekeler ve çatlaklar, tıkanmış gözeneklerin sonucudur. Eksfoliye edici olarak, glikolik asit sadece yüzünüzün yüzeyindeki kiri ve ölü cildi kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saç köklerinin daha derinlerine inme ve aksi takdirde daha fazla akneye yol açabilecek birikmiş sebumu veya proteinleri gevşetme yeteneğine de sahiptir. Gözeneklerinizi temizlemeye yardımcı olduğu için glikolik asit, tutarlı kullanımla gözeneklerinizin boyutunu ve görünümünü gözle görülür şekilde azaltmaya da yardımcı olabilir.

İnce Çizgileri ve Kırışıklıkları Azaltır

Derin yüz kırışıklıklarını giderme kabiliyetine sahip olmasa da, glikolik asit yüzünüzdeki ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünürlüğünü yumuşatmaya yardımcı olur. Ölü deriyi katman katman uzaklaştırırken daha yumuşak, pürüzsüz bir cilt ortaya çıkarır.

Ciltteki Renk Eşitsizliğini Giderir

Glikolik asit ölü cilt hücrelerini uzaklaştırırken, cilt tonunuzdaki herhangi bir eşitsizliği gidermeye yardımcı olur. Bu, önceki güneş hasarını, koyu lekeleri, yaşlılık lekelerini, hiperpigmentasyonu veya akne izlerini içerebilir. Cildinizin genel görünümünü kademeli olarak iyileştirir.

Ürün Emilimini Artırır

Eksfoliyasyon özelliklerinin doğrudan bir sonucu olarak glikolik asit, cildinizi uygulanacak diğer ürünler için daha iyi hazırlamaya yardımcı olur ve tasarlanan hedeflere ulaşmada daha etkili olmalarını sağlar. Ölü deri ve kir gibi tüm engeller ortadan kalktığında, cildiniz bu ürünleri daha iyi emebilir.

Glikolik Asit Zararları

Glikolik asit, cildinizin güneş ışığına karşı hassasiyetini artırır. Bu nedenle, sürekli olarak güneş kremi uygulamakta iyi değilseniz ( ki umarız durum böyle değildir!) veya havuzda veya kumsalda uzun süre vakit geçiriyorsanız, bu sizin için en iyi seçim olmayabilir. Bu durumlarda, bu etkilerin bazılarını en aza indirmeye yardımcı olması için gece ürünü olarak glikolik asit kullanabilirsiniz, ancak ertesi sabah cildinizin hassasiyeti yine de biraz artacaktır.

Eksfoliyatör olarak, glikolik asit kuru cilde neden olma riski taşır. Glikolik asidin kuruma etkilerini dengelemeye yardımcı olmak için nemlendirici bileşenler içeren ürünler arayarak veya kullanımdan sonra bir nemlendirici uygulayarak bu etkiyle kolayca mücadele edebilirsiniz.

Glikolik asit kullanan bazı kişiler, ürünü ilk kullanmaya başladıklarında hafif bir karıncalanma hissi yaşayacaklardır. Bu normaldir ve zamanla kaybolması gerekir. Ancak yanma, ağrı veya kaşıntı yaşarsanız, glikolik aside karşı olumsuz bir reaksiyon yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumlarda, yüzünüzü yıkayın ve sonraki adımlar hakkında dermatoloğunuzla konuşana kadar kullanmayı bırakın.

Glikolik Asit Benim İçin Uygun mu?

Glikolik asit çoğu insan tarafından iyi tolere edilmiş gibi görünse de, çoğu cilt tipi için genellikle hafif ve güvenlidir. Bununla birlikte, özellikle hassas cilde sahip olanlar veya egzama veya rosacea gibi belirli cilt rahatsızlıkları olanlar için yine de rahatsız edici olabilir. Eğer siz de böyleyseniz, çok daha nazik bir cilt bakımı bileşeni olan laktik asit kullanmanız daha iyi olabilir.

Olumlu bir not olarak, glikolik asit, retinol gibi diğer birçok iyi bilinen cilt bakımı bileşeninin aksine hamilelik sırasında güvenle kullanılabilir. Bununla birlikte, bu koşullar altında, yüzde 10’dan daha düşük konsantrasyonlara sahip ürünleri kullanmayı düşünebilirsiniz.

Cilt Bakımında Kullanılan Asitler Nelerdir? Yeni Başlayanlar İçin Cilt Asitleri  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu