Reklam
Güzellik ve BakımGüzellik ve bakım

Duştan Sonra Kaşıntı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Reklam

Birçok insan hijyen rutinlerinin bir parçası olarak duş almayı sever. Duştan sonra kaşıntı özellikle kuru ciltte görülür. Duştan gelen su cildin doğal yağlarını soyarak kuruluğa ve kaşıntıya neden olabilir.

Tedavi, her zaman losyon veya nemlendirici uygulamak kadar basit olmayabilir. Bazen kuru, hassas cilt, kaşıntıya neden olan tahrişi ve kuruluğu hafifletmek için ek bakıma ihtiyaç duyar.

Duştan sonra kaşınmanın olası nedenleri ve bunların nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

İçindekiler

Duştan Sonra Kaşıntı Nedenleri

Birçok şey, duş aldıktan veya banyo yaptıktan sonra cildin kaşınmasına neden olabilir. Duştan sonra kaşınmanın en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Duştan sonra kaşıntı
duştan sonra kaşıntı nedenleri

Kuru Cilt

Kuru cilt, duştan sonra kaşıntının yaygın bir nedenidir. Zira, nemden yoksundur ve özellikle duştan sonra gergin veya kaşıntılı hissedebilir. Temizleyiciler, sabun ve su, cildi esnek tutan ve kuruluğu önleyen doğal yağları çıkarabilir.

Kuru cilde sahip bir kişi sıcak bir duş aldığında, sabun ve su cildin yağlarını yok edecektir. Bu, cildin gergin ve kaşıntılı hissetmesine neden olabilir. Aşırı durumlarda, cilt çatlayabilir veya hatta kanayabilir.

Duş aldıktan sonra cildi kaşındırmanın en iyi yolu, havlu ile kurulandıktan hemen sonra nemlendirici sürmektir. Cilt hala hafif nemliyken krem, yağ veya merhem gibi yoğun bir nemlendirici kullanmak nemi hapsetmeye yardımcı olabilir.

Çok kuru veya hassas cilde sahip kişiler nemlendirici kullanmadan önce ürün etiketlerini okumalıdır. Bunun nedeni, bazı ürünlerin tahriş edici veya alerjik reaksiyonlara neden olan bileşenler içerdiğinden kaşıntıyı daha da kötüleştirebilmesidir.

Ayrıca daha fazla kuruluğa, tahrişe ve kaşıntıya neden olabileceğinden, koku, mentol ve alkol içeren ürünlerden kaçının.

Egzama

Egzama, kaşıntıya ve aşırı kuruluğa yol açabilen cilt iltihabını ifade eder. Ayrıca ciltte kırmızı döküntü veya şişliklere neden olabilen kronik bir durumdur .

Egzama, cilt doğal yağlarından yoksun olduğunda banyo veya duştan sonra daha da kaşıntılı ve rahatsız hissedebilir. Kokulu vücut yıkamaları, sabunlar ve duştan gelen sıcak su da kaşıntıyı tetikleyebilir.

Egzaması olan kişilerin gün boyunca hipoalerjenik ürünler kullanmaları ve nemlendiriciler sürmeleri gerekebilir. Bir dermatolog, hangi ürünlerin kullanılacağı konusunda önerilerde bulunabilir.

Cilt Bakım Ürünlerine Tepkiler

Birçok insan duşta kokulu temizleyiciler, sabunlar ve saç ürünleri kullanmaktan hoşlanır. Bununla birlikte, bu tür ürünler bazı kişilerde alerjik reaksiyonları tetikleyerek kaşıntı ve diğer semptomlara yol açabilir.

Uzmanlar kokunun cilt reaksiyonuna neden olabilecek en yaygın bileşenlerden biri olduğunu açıklıyor.

Bir kişi tek başına nemlendirmenin kaşıntıyı gidermediğini fark ederse, duş ürünlerini değiştirmesi gerekebilir. Kaşıntının geçip geçmediğini görmek için kokusuz temizleyiciler ve nemlendiriciler deneyin.

Deterjan Ürünlerine Tepkiler

Kokulu deterjan ürünleri, özellikle bir kişi havlularında kokulu ürünler kullanırsa, duş sonrası kaşıntıya neden olabilir.

Hassas veya kaşıntılı cilde sahip kişiler, havlularında veya kıyafetlerinde koku veya boya içeren çamaşır ürünleri kullanmaktan kaçınmak isteyebilirler.

Duştan Sonra Kaşıntıyı Önlemenin Yolları

 • Duşu olabildiğince kısa tutun. Çok sıcak sudan ve çok uzun duşlardan kaçının. Cildin doğal koruyucu yağlarının soyulmasını önlemek için daha kısa süre ve soğuk su kullanın.
 • Günde bir defadan fazla duş almaktan kaçının. Daha fazla duş, cildin doğal yağlarını yok etme şansının artması anlamına gelir. Mümkünse, duş almayı günde bir kez sınırlayın. Uzmanlara göre, çocuklar yetişkinlerden daha az sıklıkta, haftada bir veya iki kez duş alabilirler.
 • Cildinizi kaşımayın. Cildi kaşımak tahriş edebilir ve yaralayabilir ve kaşıntıyı daha da kötüleştirebilir.
 • El bezleri, keseler veya sert süngerler kullanmaktan kaçının. Bunlar cildi kaşımayla aynı şekilde tahriş edebilir.
 • Kokusuz nemlendirici temizleyiciler veya sabunlar kullanın. Koku veya alkol içeren ürünleri kullanmaktan kaçının. Hipoalerjenik ürünler veya egzama ve hassas cilde sahip kişiler için tasarlanmış ürünleri arayın. Ayrıca köpüren veya güçlü deterjan içeren ürünlerden kaçının.
 • Cildinizi nazikçe kurulayın. Cildinizi havluyla ovmayın, bu aynı zamanda tahrişe neden olabilir ve cildin doğal yağlarını yok edebilir.
 • Ağır, kokusuz bir nemlendirici veya merhem sürün. Bunu cildinizi kuruladıktan hemen sonra yaptığınızdan emin olun.
Duştan Sonra Kaşıntı
duştan sonra kaşıntıyı önlemenin yolları
 • Köpürtmek için çok miktarda sabun veya temizleyici uygulamayın. Köpürtücü maddeler kuru cildi daha da kötüleştirebilir ve cildi etkili bir şekilde temizlemek için gerekli değildir.
 • Nemlendirici kullanın. Bu, özellikle kuru iklimlerde veya kış aylarında yardımcı olabilir. Düşük nem, kuru cildi şiddetlendirebilir.
 • Çamaşır deterjanı ve yumuşatıcıdaki kokulardan kaçının. Bu bileşenler havlulara ve giysilere bulaşabilir ve duştan sonra kaşıntıya neden olabilir.
 • Retinoid içeren ürünleri kullanmaktan kaçının. Retinoidler epitel hücre büyümesini düzenler, ancak tahriş edici olabilir ve kuru cildi kötüleştirebilir. Retinoidler arasında retinol, adapalen ve tretinoin bulunur. Bir doktor bunları reçete etmedikçe, insanlar retinoid kullanmaktan kaçınmalıdır.
 • Alfa-hidroksi asit (AHA) içeren ürünlerden kaçının veya sınırlayın. AHA, kuru veya hassas ciltlerde yanmaya veya kaşıntıya neden olabilecek bir bileşendir.

Egzama İçin Bitkisel Çözüm Önerileri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu