Reklam
Sağlık

Endoservikal Küretaj Nedir?

Reklam

Endoservikal küretaj, rahim ağzında kanserli olmayan büyüme, genital siğiller, HPV enfeksiyonu, Dietilstilbestrol (DES) vb. gibi birçok durumun teşhis ve tedavisinde yardımcı olur. Rahim ağzı, rahmin alt kısmını oluşturan dar bir alandır. Doktor rahim ağzının içindeki dokuya daha yakından bakarak teşhisi koyacaktır.

İçindekiler

Endoservikal Küretaj Ne Demek?

Endoservikal küretaj, teşhis amacıyla serviksten doku örneklerinin çıkarılmasını içerir. Prosedürü uygulayan doktor, serviksinizi daha iyi görmenize yardımcı olmak ve örneğin daha hassas bir şekilde alınmasını sağlamak için vajinanızda bir spekulum kullanacaktır.

Endoservikal Küretaj Nasıl Yapılır?

“Küret” olarak bilinen kaşık şeklindeki bir alet, doktorun servikal duvardan ince bir doku örneği almasına izin verir. Örnek, doktorların daha doğru bir teşhis koymasını mümkün kılar.

Doku parçası çıkarıldıktan sonra, bir pamuklu ped içine yerleştirilecektir. Alıcı laboratuvar, numuneyi kanser veya diğer anormallikleri kontrol etmek için kullanacaktır.

Laboratuvardan sonuçları aldıktan sonra, doktorunuz prosedürden elde edilen herhangi bir bulguya dayanarak nasıl ilerleneceği konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaktır.

Endoservikal Küretaj Neden Yapılır?

Bu işlemin en yaygın nedenlerinden biri anormal uterin kanamaya neyin neden olduğunu bulmaktır. Polipler kanamanızın nedeni olduğunda, bu işlem sırasında çıkarılabilir ve potansiyel olarak ayrı bir işlem ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Endoservikal küretaj
endoservikal küretaj neden yapılır

Doktorların bu işlemle teşhis etmeye çalışabileceği diğer durumlar arasında HPV enfeksiyonu, kanser ve genital siğiller yer alır. Doku örnekleri sayesinde doktor en iyi teşhisi verecektir.

Endoservikal Kürtaj İşlemine Nasıl Hazırlanır?

  • İşlemden en az 24 saat önce hastanın kan sulandırıcı ilaç kullanmasına veya vajinaya duş almasına izin verilmez.
  • Hamileler için uygun bir işlem değildir.
  • Adet döneminde endoservikal işlem yapılmaz. Döneminiz bittikten en az 1 hafta sonra yapılabilir.
  • İşlemden 3 gün öncesinde ve işlem sonrası 2 gün cinsel ilişkiden kaçının.
  • Hasta işlem sonrasında hastanede kalmasına gerek kalmaz ve normal yaşantısına dönebilir.
  • Endoservikal küretaj işleminden sonra iyileşme süresi yaklaşık 48 saat sürebilir. Kürtaj yapıldıktan sonra 24 saat egzersiz yapılmamalıdır. Bölgeyi zorlamaktan kaçınmak en iyisidir.

Endoservikal Mukoza Nedir?

Endoserviks, vajinayı rahme bağlayan bir kanal oluşturan serviksin iç kısmıdır. Endoserviks, mukus yapan hücrelerle kaplıdır. Hücreler enfeksiyon, iltihaplanma ve kanser veya kansere dönüşebilecek değişiklikler için mikroskop altında kontrol edilir.

Endoservikal Küretaj Sonuçları

İşleme bağlı ciddi bir komplikasyon yoktur. Nadiren bir enfeksiyon veya ağır kanama meydana gelebilir. Ameliyat sırasında veya sonrasında hasta birkaç gün boyunca hafif kramplar yaşayabilir. Bölgede hafif şişlik de olabilir. Vajinal kanama veya koyu renkli akıntı olması da beklenir.

Kadınlarda İdrar Torbası Sarkması Nedir? Tedavisi Nasıldır?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu