Reklam
Sağlık

Kadınlarda İdrar Torbası Sarkması Nedir? Tedavisi Nasıldır?

Reklam

İdrar torbasının vajina içerisinde bombeleşmesine İdrar torbası sarkması denir. Bu durum genellikle öksürme, hapşırma, ağır bir nesne kaldırma gibi karın içi basıncını artıran durumlarda kadının vajina içerisinde bombeleşen idrar torbasını eliyle hissetmesine yol açar. İdrar torbası sarkma durumunda ise, yaşam kalitesini olumsuz etkileyen belirtilerle karşılaşılır. Daha fazlası için okumaya devam edin.

İçindekiler

Kadınlarda İdrar Kesesi Düşüklüğü Neden Olur?

İdrar torbası sarkması diğer bir adıyla mesane sarkması genellikle gençlerde ve doğum yapmamış kişilerde ortaya çıkar. Özellikle normal doğum bunun en önemli sebebidir. Sezeryan ile doğurmak ya da hiç doğum yapmamış kişilerde de bu durum mesane sarkması enderdir.

İdrar torbası sarkması
kadınlarda idrar kesesi düşüklüğü neden olur

Çoğu kadında menopoz sonrasında ortaya çıkabilir. Bunun nedeni ise, östrojen azalması ve pelvis taban kaslarının gücünün azalmasından dolayıdır. Bunlara ek olarak, çok fazla doğum yapmak, iri bebek doğurma, doğum sırasında oluşan vajina yırtılmaları, karın içi basıncını artıran kronik öksürük, obezite ve ağır işlerde çalışma mesane sarkmasını ortaya çıkaran faktörlerden sayılmaktadır.

Ayrıca genetik olarak yatkın olma, aile yapısındaki bağ dokusunun elastikiyetinin az olması, sigara tüketimi, uzun süreli kabızlık durumları ve pelvik cerrahi operasyonlar yaşamış insanlarda da ortaya çıkabilir. Özellikle diyabet hastalığı dolayısıyla ortaya çıkan sinir harabiyeti sonucunda meydana gelebilir.

İdrar Torbası Sarkması Nasıl Anlaşılır?

 • Cinsel ilişki esnasında idrar kaçırma
 • Sistit
 • İdrara sık sık çıkma isteği
 • İdrar yaparken zorlanma
 • Gülme, öksürme ve hapşırma sırasında idrar kaçırma
 • Tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonları
 • Ağır kaldırma, zorlanma veya ıkınma durumlarında vajinanın sarkması
 • Vajinadan bir kitlenin sarkması ve görünür olması
 • İdrarın tam olarak yapılamadığı hissi

İdrar Kesesi Düşüklüğü Tedavisi Nasıl Olur?

İdrar kesesi düşüklüğü tedavisi, kadının yaşına, hastalığın evresine, genel sağlık durumuna ve daha sonra hamilelik isteyip istemediğine göre değişiklik gösterir. Örneğin, ileride hamile kalmak istemeyen kadında mesane sarkması, hastanın dokusu kullanılarak idrar torbasının yukarı kaldırılarak tedavi edilir.

Sarkmanın şiddeti fazlaysa ya da operasyon geçirildiyse ve hastalık tekrardan nüksettiyse, meş ismi verilen tıbbi bezler mesane altına yerleştirilerek tedavi edilir.

Mesane sarkması ile birlikte idrar kaçırma görülüyorsa, 20-30 dakika süren ve %90 başarı oranı yüksek olan bir ameliyatla bu problem giderilebilir.

Kadınlarda İdrar Torbası Sarkması Ameliyatı

İdrar torbası sarkması ameliyatı genellikle regl sonrası yapılır. Ameliyat öncesinde vajinal yoldan spinal anestezi veya genel anestezi yapılır. Anestezi sonrasında yaklaşık 20 dakika gibi kısa sürede işlem tamamlanır. İşlem sonrasında, 1 gece hastane ortamında kalınması gerekir.

İdrar Torbası ve Rahim Sarkması Çözüm Yolları

 • Doğumdan sonra düzenli olarak kegel egzersizleri yaparak pelvik taban kaslarını güçlendirmelisiniz.
 • Kabızlık probleminiz varsa, tedavi ettirin ve kabız olmamak için lifli gıdalar tüketin, bol su için.
 • Sigara kullanımı kronik öksürüğe neden olacağı için sigarayı bırakın.
 • Obezite idrar torbası sarkmasına neden olan durumlardan biridir. Obeziteden kaçınmak için kilo kontrolü sağlayın ve düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Ağır kaldırmaktan kaçının. Eğer kaldırmanız gerekiyorsa, yükü bel ve sırt kasları yerine bacaklara verin.

İdrar Torbası Sarkması Cinselliği Etkiler Mi?

Mesane sarkması olarak da bilinen idrar torbası sarkması, idrar kaçırma, sık sık idrara çıkma isteği, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları gibi problemlere yol açar. İdrar torbası sarkması olan kadınların cinsel hayatını da kötü yönde etkiler.

İdrar kesesi sarkması tedavi edilmezse ne olur diye sorulacak olursa, kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkiler ve günlük yaşantılarında rahat hareket edemezler.

Gebelikte Çatı Muayenesi Şart Mı? Çatı Muayenesi Doğumu Başlatır Mı?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

reklam
Başa dön tuşu