Reklam
GenelSağlık

Gül Hastalığı Nedir? Nasıl Geçer? 

Reklam

Cilt hastalıklarından olan Gül Hastalığı veya Roza Hastalığı vücudun çeşitli bölgelerinde kızarıklıklar olarak kendini gösterir. Bazen tüm yüzü kaplayabilecek kadar büyüyen kırmızı lekeler ile dermatoloji alanında ayrı bir yeri olan Gül Hastalığı için merak edilenleri yazımızda derledik… 

İçindekiler

Roza Hastalığı Nedir? 

Roza hastalığı özellikle yüz bölgesinde kızarıklık olarak kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Yüz haricinde vücudun diğer kısımlarında da görülebilir. Kırmızı lekelerin görünüşlerine göre çeşitli şekillerde olabilir. Kesin bir tedavisi maalesef hala bulunamamış fakat belirtileri azaltmak için tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. 

Gül Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Gül Hastalığı Nasıl Anlaşılır? 

Gül hastalığı belirtileri arasında şunlar yer almaktadır: 

  • Ciltte güle benzeyen uzun süreli kızarıklıklar 
  • Sivilceye benzer kızarıklıklar 
  • Cilt renginde farklılaşma 
  • Cilt üzerinde yer yer görülen kuruluk ve kaşıntı 
  • Lekeler üzerinde yanma ve acı hissi 
  • Yüzde ödem benzeri şişlik 
  • Burnun büyümesi ve şekil değişikliği 
  • Ciltte pullanma ve döküntü 

Kurdeşen ile karıştırılabilen gül hastalığı için teşhis mutlaka bir doktor tarafından yapılmalıdır. Çünkü cilt hastalıkları çok çeşitli olabilmekte ve kişiden kişiye değişen belirtiler görülebilmektedir. 

Gül Hastalığı Bulaşıcı Mı? 

Birçok cilt hastalığı kişinin cilt alt tabakalarında oluşmaktadır ve bulaşıcı özellik göstermez. Gül hastalığı bulaşıcı olmayan cilt hastalıklarından biridir. 

gül hastalığı sebepleri4
gül hastalığı sebepleri4

Gül Hastalığı Neden Olur?

Gül hastalığı nedenleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir ve pek çok nedenden kaynaklanabilir. Örneğin genetik miras yoluyla çocuklara aktarılabilir. Ailenizde cilt hastalıkları veya gül hastalığı varsa sizde de olma olasılığı yüksektir.  

Günümüzde ultraviyole ışınlarına maruz kalmak ve sonucunda cilt hastalığının oluşması sık görülen bir durumdur. Bu ışınlarla birlikte başta cilt kanseri olmak üzere gül hastalığı da görülebilmektedir. 

Bir diğer sebep olarak psikolojik rahatsızlar verilebilir. Psikolojik rahatsızlıklar vücutta en çok ciltte tepkime vermektedir. 

Vücudun bağışıklık sisteminin bozulması hem içeriden hem de dışarıdan rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Gül hastalığı sebepleri arasında da bağışıklık problemleri gösterilebilir. 

Gül Hastalığı Neden Olur? Gül Hastalığı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Gut Hastalığında Beslenme Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Zona Nedir? Zona Hastalığına Ne İyi Gelir? adlı yazı dizilerimize de bakabilirsiniz.

Gül Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur? 

Gül hastalığının bilinen kesin bir tedavisi maalesef yoktur. Sadece belirtileri hafifletmek ilerlemesini yavaşlatmak için çeşitli tedaviler uygulanır. Kişisel olarak uygulayacağınız tedaviler ile gül hastalığını yavaşlatabilirsiniz: güneş kremi kullanmaya özen gösterin ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmayın, sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun, bağışıklık sisteminizi güçlendirecek besinler tüketin. 

Dermatolojik tedavilerde gül hastalığı belirtilerini azaltmak için doktor kontrolünde kremler, antibiyotikler ve lazer tedavileri tavsiye edilmektedir. Sizin için en doğru ve en etkili tedavi şekline ve süresine doktorunuz karar verecektir. 

vücutta gül hastalığı
vücutta gül hastalığı

Gül Hastalığı Kremi Nedir? 

Gül hastalığı tedavi şekli ve kullanılan ilaçlar kişiye özel olarak uzman doktor tarafından belirlenmektedir. Çoğu hastada en çok kullanılan kremler şunlardır: Tretinoin Krem, Azeleik Krem, Permetrin Krem, Metranidazol, Klindamisin. 

Gül Hastalığı Tehlikeli Mi?

Gül hastalığı çoğu zaman genç yetişkinlerde (22-40 yaş) görülmekle birlikte ciddi bir sağlık sorunu değildir. Akut bir rahatsızlık olmasının yanı sıra belirli bir süre sonra kendiliğinden de iyileşir. Hızlı bir şekilde sonuç almak isterseniz doktor kontrolünde reçete edilen ilaçları kullanabilirsiniz.

Gül Hastalığı Olanlar Nelere Dikkat Etmelidir? 

Gül hastalığı olanlar ilk önce yüksek ve uzun miktarda güneşe maruz kalmaktan kaçınmalı ve sıcakta çok kalmamalıdır. Sıcağa doğrudan maruz kalmak bu hastalığa zararlı olabileceği gibi aynı zamanda dolaylı olarak da zarar verebilir. Örneğin sıcak yemek yemek, çay ve kahve gibi sıcak içecekler tüketmekten de kaçınmalıdır. Bu içecekler ve yiyeceklerin buharı cilt ile temas ettiğinde hastalığı ilerletebilmektedir. Aynı şekilde banyo ve dul esnasında da sıcak sudan kaçınmak önemli. Ilık su ile duş almak gül hastalığı için daha iyidir. 

Özellikle kadınlarda sütyen takılan bölgelerde sık sık gül hastalığının oluştuğu gözlenmektedir. Bu sebeple sütyeni sık sık değiştirerek temiz kullanmak bu hastalığa maruz kalmanın önüne geçebilir.

Çoğu cilt rahatsızlığında olduğu gibi aşırı acı ve baharatlı yiyecekler gül hastalığı için oldukça zararlıdır.  

Doğrudan güneş ışığına maruz kalmak hastalığı ilerletebilir bu yüzden direkt güneşten kaçınılmalı ve güneş kremi sürmek ihmal edilmemelidir.  

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

reklam
Başa dön tuşu